Lepšie pracovné výsledky vďaka hudbe. Aká je pri práci najvhodnejšia?

Lepšie pracovné výsledky vďaka hudbe. Aká je pri práci najvhodnejšia?

05.04.2022 | Hudba počas práce | Redakcia

Mnohí ľudia sú každodenne vystavení pracovnému stresu a hľadajú alternatívy, ako proti nemu bojovať. Aj hudba môže byť spôsob. Veď nie nadarmo sa hovorí, že hudba lieči.

Preto po nej čoraz častejšie siahajú zamestnanci aj počas pracovného dňa. Odborníci na produktivitu práce odporúčajú vytvoriť si taký zoznam skladieb na počúvanie pri práci, aby hudba nerozptyľovala a napomáhala k lepším pracovným výkonom.

Zázračné účinky hudby počas pracovnej doby

Stále viac ľudí zostáva pracovať z domu, čo je dôsledkom pandémie. To má za následok obrovské zmeny v spôsobe práce a podnikania. Mnohí zaradili počúvanie hudby do každodenného, pracovného režimu z domu, aby nahradili hluk tradičného kancelárskeho prostredia. Vypĺňajú si tak zvukovú prázdnotu a snažia sa odstrániť monotónnosť. Niekto sa doma nedokáže na prácu plne sústrediť, pretože je okolo neho množstvo rušivých podnetov. Vtedy si zapne hudbu a pomocou nej sa odpúta od toho, čo sa deje za jeho chrbtom. Mnohé firmy umožňujú zamestnancom počas pracovnej doby počúvať hudbu aj na pracovisku. Ak by ste sa domnievali, že v tomto prípade môže hudba pôsobiť ako rušivý faktor, ste na omyle. Hudba napomáha stimulovať ľudské zmysly a podnecuje človeka v kreatívnom myslení. Ukazuje sa, že ak prácu spojíte s počúvaním hudby, samotné výsledky sa dostavia rýchlejšie a bývajú kvalitnejšie. No záleží aj od druhu hudby, ktorý ste sa rozhodli počúvať. Podaktoré hudobné žánre sú pre isté pracovné náplne menej vhodné než iné. Obzvlášť tí, ktorí zostali pracovať z domu, hľadajú spôsob zvýšenia produktivity a zrýchlenia pracovného tempa v domácom prostredí. Je teda obzvlášť dôležité zvoliť si správny hudobný žáner.

Vyberajte si hudbu bez textov piesní

Výskumy ukazujú, že popová hudba s textami piesní pôsobí pri práci rušivo. Človek sa môže cítiť nesústredený, pretože sa zameriava na slová piesne a ich význam. Popová hudba s vokálmi bráni čítaniu s porozumením a znižuje schopnosť spracovávať informácie. Tak či onak, ak počúvate obľúbenú hudbu, veľmi rýchlo sa ocitnete myšlienkami v celkom inom svete, máte chuť spievať a tancovať. Preto tento hudobný žáner nie je najlepšou voľbou.

Vhodnejšia je inštrumentálna muzika, ktorá sa osvedčuje pri práci s faktami - povedzme pri písaní reportov. Akonáhle prechádzate v zamestnaní z jednej úlohy na druhú, zvykne sa vám meniť aj nálada. Rovnako je to i s hudbou. Prechod od jednej skladby k druhej na vás môže vplývať pozitívne. Inštrumentálna hudba vyvoláva dobrý pocit a umožní vám lepšie sa pripraviť na prezentáciu či rozhovor. Preto si vyberajte radšej príjemnú, nie príliš známu hudbu, aby ste sa vedeli plne sústrediť na prácu. Je tak menej pravdepodobné, že hudba odvráti vašu pozornosť od zadanej úlohy.

Zvážte klasickú hudbu

Vykonávať zadané úlohy efektívnejšie a zvýšiť koncentráciu pomôže i klasická hudba. Hovorí sa, že počúvanie Mozartovej hudby zlepšuje schopnosť priestorového uvažovania človeka. Už počúvanie hudby v rannom detstve dokáže priaznivo vplývať na duševný rozvoj dieťaťa. Dané zistenia sa označujú ako katalyzátor zvyšovania mozgovej činnosti a samotná teória dostala názov Mozartov efekt. Ak sa naladíte na tento hudobný žáner, ľahšie sa vám bude po obedňajšej prestávke pokračovať v práci. Adekvátnou náhradou vie byť hudba z filmov - to znamená soundtracky, rovnako patriace do kategórie inštrumentálnej hudby.

Výber vhodného hudobného žánru je pochopiteľne individuálny a na každého jedinca nemožno uplatniť rovnaké pravidlo. Niekomu k práci vyhovuje jazz alebo swing, inému bubnová či basová muzika, ďalší zas uprednostní jednoduché zvuky prírody (šum mora, vodopád, dážď a iné). Mimochodom, práve zvuky prírody majú schopnosť znižovať u ľudí stres a zvyšovať jeho koncentráciu.