Zázračný liek na dosah alebo neúmerne riziko a hazard so zdravím?
22.01.2021 | Koronavírus a liek | Naďa Trenčanská
V posledných dňoch sa predovšetkým na sociálnych sieťach rozšírili statusy mnohých lekárov a veterinárov upozorňujúcich na liek, ktorý má mať pri liečbe Covid-19 neodškriepiteľné výsledky.
Pýtate sa, prečo liek odporúčajú napríklad aj veterinári? Jedná sa totiž o Ivermektín, určený na liečbu parazitov, teda ich doslovnú likvidáciu v tele zvierat i ľudí. Podľa niektorých lekárov však dokáže výrazne skrátiť čas liečby na Covid-19 a samozrejme znižuje úmrtnosť. Mnohí z nich vyskúšali liek sami na sebe, prípadne svojich blízkych.
Veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že liek Ivermektín zabraňuje množeniu vírusu v bunke.
Prečo ho teda nepoužívame?
Odpoveď je tiež pomerne jednoduchá. Na Slovensku tento liek nie je registrovaný. Jeho použitím a účinnosťou sa však aktuálne zaoberá aj Ministerstvo zdravotníctva, ktoré reaguje na podnety lekárskej obce. Rovnako jeho využitie v súčasnosti skúma Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Každá minca má dve strany
Tak, ako pri všetkom novom, vždy existujú minimálne dva pohľady na tú istú vec. Na jednej strane stoja lekári, hoc s osobnou skúsenosťou. Tí tlačia na to, aby sa liek čo najskôr schválil a začal používať, no existujú i oponenti. Najmä lekári, ktorí sa starajú o covid pacientov. Medzi nich patrí aj infektológ Peter Sabaka, a tí varujú pred príliš rýchlou registráciou liečiva. Obavajú sa vedľajších účinkov, ktoré Ivermektín môže mať.
Tento liek lekári nesmú používať, pretože nie je dostatočne klinicky otestovaný a zatiaľ neexistuje dostatok dôkazov o tom, že by skutočne znižoval úmrtnosť pacientov infikovaných koronavírusom.
Čierny obchod prekvitá
Kým odborníci debatujú o bezpečnosti „zázračného lieku“, verejnosť sa vo veľkom pustila do tzv. čierneho obchodu s Ivermektínom. Kto sa k nemu dokáže v zahraničí dostať, neváha a veselo ho pašuje na Slovensko. V týchto prípadoch sa jedná o liek pre ľudí v tabletkovej forme.
Len pred pár dňami žilinskí colníci prekazili dve zásielky liečiva, no podľa slov hovorkyne Boženy Chríbikovej nejde o prvý prípad. Tí, ktorí nateraz s liekom obchodujú, sa pohybujú na tenkom ľade. „V stanovisku Štátneho ústavu na kontrolu liečiv je uvedené, že lekár sa dopúšťa správneho deliktu, ak pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti podáva pacientovi neregistrovaný alebo nepovolený humánny liek.“ Riešenie jeho (ne)používania na oficiálnej báze je, podľa všetkého, otázkou nasledujúcich týždňov."
Náš magazín vás bude o ďalších postupoch kompetentných informovať.