Prečo sú včely dôležité pre ľudstvo a o týchto zaujímavostiach ste vedeli?

Prečo sú včely dôležité pre ľudstvo a o týchto zaujímavostiach ste vedeli?

14.06.2021 | Včelie zaujímavosti | Milan Cigánik

Možno ste ani netušili, že včela je vďaka opeľovaniu rastlín tretím najdôležitejším hospodárskym živočíchom v Európe.

Odhaduje sa, že až jedna tretina potravín, ktoré denne skonzumujeme, je závislá na opeľovaní, prevažne včelami. Opeliť je treba mnoho druhov ovocia, zeleniny, ale aj iných plodín. V poslednej dobe sa čoraz častejšie zdôrazňuje význam včiel pre ľudstvo. Ich vyhynutím by došlo nielen k poklesu biodiverzity, ale tiež k narušeniu ekosystému a potravinového reťazca. To by ohrozilo samu existenciu človeka. Vedci odhadujú, že by vyhynulo až 20 tisíc rastlinných druhov. V súčasnosti sú včely ohrozované parazitmi, pesticídmi, ale taktiež klimatickými zmenami či stratou svojho prirodzeného prostredia.

Nie je to len o mede

Včelí med je jediná potravina, ktorá sa nikdy nepokazí. Produktom včiel však nie je iba táto potravina. Patrí sem množstvo ďalších, nemenej cenných nepotravinových produktov. Priamym produktom je včelí vosk, včelí jed, materská kašička, nepriamym napríklad propolis a peľ. Všetky sa používajú vo farmaceutických, čistiacich a kozmetických výrobkoch, a rovnako tak v ľudovom liečiteľstve.  

Na dôležitosť existencie včiel upozorňujú v poslednej dobe mnohé známe osobnosti. Vlastné včelstvá začali chovať aj v bratislavskej Prezidentskej záhrade. Prezidentka Zuzana Čaputová sa týmto spôsobom pripojila k projektu Mestské včely a v záhrade nechala umiestniť dve včelie rodiny. Med, ktorý takto získajú, poslúži ako dar pre domácich i zahraničných politických partnerov.

Odvážnejšia bola svetoznáma herečka Angelina Jolie. Aby upozornila na význam a nepostrádateľnosť týchto malých živočíchov, nechala sa nafotiť s približne 60 tisíc včelami na vlastnom tele. Herečka pózovala pre National Geographic po dobu 18 minút. Fotenie prebiehalo pod vedením skúseného včelára a fotografa Dana Wintersa. Asistoval mu kamarát, takisto včelár, ktorý dohliadal na všetko, čo súviselo s týmto obrovským počtom včiel. Angelina sa pred fotením tri dni neumývala, aby si zachovala svoj prirodzený pach, navyše na ňu nanášali aj feromóny, ktoré mali prilákať včely na jej telo.

Úle všade, kde len pozrieš

Medzi najväčšie včelárske skanzeny v strednej Európe patrí i jeden na Slovensku. V obci Kráľová pri Senci sa nachádza Múzeum včelárstva - Včelárska paseka. Dokumentuje vývoj včelárstva na Slovensku a jeho využívanie v rôznych oblastiach života. Skanzen je obklopený nádherným anglickým parkom a je v starostlivosti Slovenského zväzu včelárov. Nájdete tu unikátne zbierky úľov zo 17. storočia, debničkové z 18. storočia i ďalšie typy, využívané v súčasnosti. Expozícia je obohatená o výstavu včelárskej literatúry aj odborných domácich a zahraničných včelárskych časopisov. V skanzene sa možno ubytovať, občerstviť, zrelaxovať pri ohni, rybolove, alebo pri práci v záhrade. Návštevníci môžu ochutnať a aj si zakúpiť včelie produkty.

Prečítajte si najzaujímavejšie včelie svetové rekordy:

  • Niektorí odvážlivci sa zapísali do Guinessovej knihy rekordov tým, že nalákali na seba obrovský roj včiel. Jedným z nich bol aj čínsky včelár Gao Bingguo. Ten v roku 2015 nechal na svoje telo nalietať asi milión včiel s hmotnosťou 109 kg. Bodli ho viac ako 2 000-krát a jeho telesná teplota vystúpila na viac ako 60 stupňov Celzia. Toto utrpenie však prežil a vytvoril nový svetový rekord.
  • Najdrahší med na svete vyrába turecký včelár Ahmet E. Cakir pod názvom Centaurský. Názov bol inšpirovaný súhvezdím Kentaura. Tento jaskynný med je vyťažený z jaskyne 2 500 metrov nad morom, ďaleko od ľudských sídiel a iných včelstiev. Predáva sa za 10 000 eur za kilogram. Med má tmavú farbu a údajne horkú príchuť. Je cenený pre svoje liečivé účinky, má vysoký obsah horčíka, draslíka, fenolov, flavonoidov i antioxidantov.
  • Za najväčší druh včely sa považuje Wallaceova obrovská včela. Dorastá až do veľkosti 4,5 centimetra, čo je priemerná dĺžka ľudského palca. Pomenovanie dostala podľa svojho objaviteľa, britského prírodovedca Alfreda Russela Wallaceho. Objavil ju na ceste po Indonézii v roku 1858.
  • Najväčší včelí úľ bol postavený z bambusu a nachádza sa pri rieke Temža v Barkingu. Oficiálne rozmery úľa sú: šírka 13,04 m, výška 1,27 m a hĺbka 0,36 m. V súčasnosti je domovom pre viac ako 37 rôznych druhov včiel.