Viete, ktorý mesiac je ideálny na vytýčenie novoročných cieľov?

Viete, ktorý mesiac je ideálny na vytýčenie novoročných cieľov?

23.01.2022 | Februárový štart | Dominika Varga / Naďa Trenčanská

S oslavou nového roka prichádzajú i novoročné predsavzatia. Niektorí si ich dávajú každoročne, iní to radšej ani neskúšajú, keďže sa chcú vyhnúť nátlaku.

Ak patríte do kategórie ľudí, ktorí novoročné záväzky prijímajú, máme pre vás niekoľko rád, ako si ich správne stanoviť, na čo sa zamerať, ale aj kedy je najlepšie s ich realizáciou začať.

Často si dávame záväzky, ktorých naplnenie je nemožné. Dôvodov môže byť viac. Nemáme dosť času, peňazí, sily či pevnej vôle.  Preto predtým, než si na svoj zoznam napíšete prvé z nich, zamyslite sa. Zvážte, či nemáte príliš veľké i nereálne očakávania a zbytočne tým na seba tlačíte. Vaše ciele by mali zapadať do vášho zaužívaného, každodenného rozvrhu.

Novoročné (celoročné) predsavzatia

Býva zvykom, že predsavzatia si dávame hneď po novom roku, no nie vždy to tak musí byť. Výber vhodného dňa “D“  je pre začiatok našich výziev veľmi dôležitý. Prax ukazuje, že vo väčšine prípadov sa 1. január javí ako absolútne nevhodný deň na začiatok čohokoľvek. Obzvlášť, pokiaľ prvé tri priečky na zozname vašich predsavzatí obsadilo, chudnutie, fajčenie a pitie alkoholu. Verte, že úderom polnoci vám nič zo spomínaného neprestane chutiť, preto je lepšie zbaviť sa najskôr všetkých nástrah a lákadiel. Pokojne počkajte, kým príchod nového roka dooslavujete, dopijete poslednú fľašu šampanského a dojete silvestrovský šalát alebo kapustnicu. Úplne postačí, pokiaľ na prvé miesto zoznamu - s účinnosťou od 1. januára, zapíšete zákaz nakupovania toho, čo chcete z vlastného života vyradiť.

Február je ideálnym mesiacom pre váš štart

Na veľké zmeny v oblasti životného štýlu či redukcie hmotnosti je najvhodnejší mesiac február. Zásoby z Vianoc sú už zjedené a nové ste si nekúpili, pravda, ak ste dodržali bod č. 1 na vašom zozname. Pri stanovovaní cieľov, zameraných na cvičenie alebo chudnutie, nemajte vysoké očakávania. Napríklad, schudnúť za rok 10 kilogramov je príliš náročný záväzok, ktorému chýbajú postupné kroky. Odštartujte s menšími víziami a časom uvidíte, aký nastane progres. Na tomto základe môžete upraviť stanovené predsavzatia.

Zaznamenávajte si svoje úspechy

Našou najväčšou motiváciou je vidieť, čo všetko sme už dosiahli. Preto si svoje úspechy zapisujte! Akonáhle zbadáte, kde ste začali a kam až sa posunuli, pomôže vám to prekonať drobné zaváhania či nezdary. Založte si denník alebo si čiastkové úspechy zaznačte do telefónu. Tieto poznámky vám poslúžia pri koncoročnej bilancii. Vedzte, že ak sa vám aj cieľ nepodarí naplniť do bodky, vaša tvrdá práca nebola zbytočná. Každý úspešný krok k dosiahnutiu vytýčeného výsledku je predsa posun vpred.

Pokiaľ je vašim cieľom schudnúť alebo nabrať svalstvo, odporúčame aplikáciu Lifesum. Pomôže vám spočítať energické hodnoty, ako napríklad bielkoviny a tuky. Pre tých, ktorí chcú tento rok prečítať viac kníh, odporúčame zas aplikáciu Goodreads. Viete si v nej nastaviť počet kníh, ktoré chcete prečítať, a zároveň si zaznamenať deň, keď ste ju začali čítať a úspešne dočítali.

Nevzdávajte sa

Niekedy prídu aj ťažšie dni a vy budete musieť svoje ciele na určitý čas odsunúť pre osobné alebo zdravotné dôvody. Nevzdávajte sa však svojho cieľa. To, že ste si dali pauzu neznamená, že ste zlyhali.

Najčastejšie predsavzatia:

  • začať cvičiť,
  • schudnúť,
  • prestať fajčiť,
  • venovať čas sám sebe,
  • naučiť sa nový jazyk/koníček,
  • vytvoriť si systém vo veciach,
  • chodiť častejšie na prechádzky,
  • čítať viac kníh.

A naša rada na záver? Nech už ste si na tento rok stanovili akékoľvek ciele, nebuďte na seba príliš prísni a berte to predovšetkým ako zábavnú výzvu. :-)