Nedocenený Žitný ostrov. Prečo sa oplatí ho navštíviť?

Nedocenený Žitný ostrov. Prečo sa oplatí ho navštíviť?

02.03.2021 | Žitný ostrov | Danka Šoporová

Najväčší riečny ostrov v Európe, najväčšia zásobáreň kvalitnej pitnej vody v strednej Európe a ešte oveľa viac. Žitný ostrov je pre ľudí čoraz lákavejšou turistickou lokalitou.

Žitný ostrov si mnohí z nás spájajú s najúrodnejšou časťou južného Slovenska. Posvieťme si však naň aj z pohľadu cestovania. Aj Žitný ostrov nám totiž ponúka množstvo zaujímavých miest k videniu. V nasledujúcich riadkoch si predstavíme niektoré z nich.

Dunajská Streda

Dunajská Streda je považovaná za hospodársko-kultúrne centrum tejto časti Slovenska. Najstaršia písomná zmienka o meste pochádza z roku 1162, keď na tomto území vzniklo trhové miesto, základ neskoršieho zemepanského mestečka s trhovým a jarmočným právom. Našu fiktívnu prehliadku odštartujeme návštevou rímskokatolíckeho Kostola Nanebovzatia Panny Márie. Pôvodne gotický kostol zo 14. storočia je vzorom neskorogotickej sakrálnej architektúry. V stredoveku sa v jeho okolí vytvorilo trhové námestie, dodnes centrálny priestor miesta. Pri návšteve územia nevynechajte prehliadku Žitnoostrovského múzea v Žltom kaštieli, so stálou archeologickou a etnografickou expozíciou.

Začiatkom sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia sa mesto dostalo do povedomia rovnako ako letné stredisko cestovného ruchu. Vďačí za to kúpeľno-rekreačnému areálu termálneho kúpaliska, ktoré tvorí sedem bazénov s termálnou vodou. Tie blahodarne pôsobia hlavne pri liečbe pohybového ústrojenstva. Súčasťou areálu je tiež prírodné jazero vhodné na člnkovanie.

Nový Život

Dedinka ležiaca severovýchodne od Šamorína sa preslávila kaštieľom z polovice 18. storočia, neskôr upraveného v duchu romantického historizmu. Rozsiahla stavba je situovaná uprostred parku. Zaujímavé je, že na strednej veži bol namontovaný hrací nástroj, ktorý za nepriaznivého počasia vydával zvuky ako organ a veľmi pôsobivo zintenzívňoval šum stromov.

Blahová

Obec Blahová sa teší veľkému záujmu najmä v letných mesiacoch. Tamojšie rekreačné zariadenie Madarász je preslávené aj v zahraničí. V jeho areáli môžu návštevníci, okrem hotela, využiť i bazén, ihrisko na minigolf a tenisové kurty. Blahová býva častou zástavkou vodných turistov, splavujúcich Malý Dunaj.

Najospevovanejšou cirkevnou pamiatkou najzápadnejšej časti Žitného ostrova je rímskokatolícky Kostol sv. Kríža z 13. storočia v obci Hamuliakovo. Patrí medzi najvýznamnejšie tehlové románske stavby sakrálnej architektúry na Slovensku. Unikátna je maliarska fresková výzdoba z druhej polovice 14. storočia a jej gotické nástenné maľby, znázorňujúce motívy cirkevných symbolov.

Oblasť Žitného ostrova je mimoriadne bohatá na termálne vody. Okrem obce Topoľníky patrí k najväčším lákadlám oblasti mesto Veľký Meder. Areál tunajšieho termálneho kúpaliska je situovaný v lese a rozprestiera sa na ploche približne 100 ha. Chemické zloženie geotermálnej vody má pozitívne účinky na liečenie kĺbových ochorení, chrbtice a bolestí svalstva.

Prehliadku tejto južnej časti Slovenska zakončíme obcou Dunajský Klátov. Ako už z názvu vyplýva, preteká ňou 25 km dlhé Klatovské rameno, patriace medzi hlavné prírodné skvosty Podunajska. Pozdĺž ramena sa rozprestiera prírodná rezervácia Klatovské rameno. Tá je doslova oázou pokoja, zachovanej prírody s typickým lužným, vŕbovo-topoľovým lesom, bohatou močiarnou vodou a vodnou flórou s výskytom vzácnych živočíchov.

Netreba zabúdať ani na pozoruhodnú technickú pamiatku Klatovský mlyn – významnú expozíciu vodného mlynárstva, ktorá je súčasťou už spomínaného Žitnoostrovského múzea.

Prajeme vám krásne strávený čas, napríklad aj v tomto kúte Slovenska.