Dnes je svetový Deň depresie. Nepodceňujte jej prvotné signály. Viete, ktoré k nim patria?

Dnes je svetový Deň depresie. Nepodceňujte jej prvotné signály. Viete, ktoré k nim patria?

10.10.2021 | Európsky deň depresie | Iveta Hricková

Desiaty október patrí Svetovému dňu duševného zdravia a Európskemu dňu depresie. Psychické problémy trápia čoraz viac ľudí.

...preto je veľmi dôležité, aby ste si dobre všímali reakcie blízkych na niektoré ťažkosti a zasiahnite včas, kým sa vám to nevymkne spod kontroly.

Čo si všímať na svojich kamarátoch a rodine?

Uzavierajú sa do seba

Prvým signálom býva obmedzenie komunikácie. Ľudia s psychickými problémami sa uzatvárajú do svojho sveta a odmietajú komunikovať aj s najbližšími. Stránia sa vás a stávajú sa z nich introverti. Niekedy bývajú nervózni z toho, že s vami musia hovoriť a snažia sa dialógy čo najskôr ukončiť.

Všetko vidia negatívne

Každý máme nárok na smolné obdobie, počas ktorého odmietame vidieť veci okolo nás pozitívne. No ak zrazu človek vidí vo všetkom iba to zlé a najmä ho už vôbec netešia ani pestré záľuby, mali by ste spozornieť. Pokúste sa ho navnadiť na niečo pekné. Ak napriek všetkým pokusom ostáva apatický, vyjadrite mu vlastné obavy a konzultujte s ním jeho stav.

Prestanú sa o seba starať a nechutí im jesť

Depresívnych či psychicky chorých ľudí obvykle nezaujíma ani ich zovňajšok. Zrazu začnú na okolie pôsobiť spustnuto. Ženy sa nelíčia, muži sú zarastení a nevenujú pozornosť ani výberu oblečenia. Pod očami majú kruhy, pretože málo spávajú a veľa sa sužujú. Väčšinu z nich trápi nechutenstvo.

Majú málo energie a v práci nič nestíhajú

Veľkú časť dňa sa sústredia na svoje trápenie. Kvôli silnej úzkosti a obavám nemyslia na nič iné. Ich pracovné výkony sú slabšie než v minulosti. Nič nestíhajú, robia veľa chýb a odmietajú spolupracovať s kolegami. Pre nedostatok spánku majú málo energie, čo ich pracovný výkon značne ovplyvňuje.

Rozladí ich každá maličkosť

Časom u nich začne stúpať nervozita. Nečakane vybuchnú a rozčúli ich aj taká maličkosť, že nemajú uložené pero na zvyčajnom mieste. Sú prehnane citliví, kedykoľvek sa rozplačú, v zlomku okamihu nimi lomcuje hnev.

5 tipov ako im pomôcť

  1. Počúvajte ich – keď už dostanú chuť rozprávať, vždy si na nich nájdite čas. Inak sa môže stať, že o pätnásť minút neskôr budú opäť uzavretí a mlčať. Neprerušujte ich a len občas im dajte nejaké otázky.
  2. Pomôžte im s každodennými maličkosťami – pranie alebo umývanie riadu sa vám môže zdať ako banalita. Avšak, ľudia v tomto období nemajú silu vykonávať ani tieto drobnosti. Potrebujú, aby ste ich posúvali ďalej a zadávali im aj malé úlohy.
  3. Buďte trpezliví – občas býva ťažké tolerovať výstrelky psychicky chorých ľudí. Keď ste vyčerpaní, máte chuť im vynadať a vykašľať sa na nich. To najlepšie, čo pre nich urobíte je, že takéto výkyvy odignorujete a budete stáť naďalej pri nich.
  4. Zostaňte v kontakte – hoci sa vám prestanú ozývať, vy im nedovoľte uzavrieť sa. Kontaktujte ich každý deň, rozprávajte sa s nimi a ďalej im venujte pozornosť.
  5. Myslite na seba – psychicky chorí ľudia môžu preniesť negativitu i na okolie. Vtedy sa ľahko stane, že zrazu budete trpieť smútkom spolu s nimi. Preto by ste jednoznačne nemali zabúdať ani na vlastnú, psychickú pohodu.

5 vecí, ktoré istotne nerobte

  1. Nedávajte im veľa rád – potrebujú byť vypočutí, nie dostávať kvantum rád. Akonáhle ich zasypete množstvom tipov, budú ešte nervóznejší. Nechajte veci plynúť a iba rozumne dozerajte na ich správanie.
  2. Neporovnávajte ich smútok a ťažkosti so svojimi – psychicky chorého človeka môžu rozladiť skutočné banality. No pre nich sú to v danom momente najzávažnejšie veci na svete. Preto ich názor nezosmiešňujte ani nezľahčujte, aby sa necítili ešte horšie.
  3. Neponúkajte im lieky – pokiaľ i máte nejaké antidepresíva či iné tabletky na psychické ťažkosti, nerozdávajte ich svojvoľne inému človeku. Tie mu smie predpísať iba odborník.
  4. Neberte si veci osobne – v tomto období vám i ten najbližší človek vie porozprávať nepríjemné veci. Možno máte chuť odísť a nechať to všetko na ňom, aby ste sa nemuseli trápiť. Skúste sa ale radšej obrniť a nevnímajte žiadne provokatívne reči.
  5. Neľutujte ho priveľmi – dávajte si pozor, aby ste v človeku s depresiou neprehĺbili pocit bolesti a smútku. Vypočujte si ho, no neľutujte. Miesto toho ho povzbuďte a spoločne hľadajte riešenia.

Rady dostanete aj na linke dôvery

Ľuďom s psychickými problémami na Slovensku pomáha Liga pre duševné zdravie. Tá zriadila službu, ktorá poskytuje pomoc pacientom s depresívnymi stavmi, a rovnako aj ich blízkym. V prípade núdze stačí zavolať na bezplatnú linku dôvery Nezábudka – 0800 800 566. Pomocou emailu môžete kontaktovať niektorého z konkrétnych poradcov, ktorí vám odpovedia do 48 hodín.