Adrenalín zachraňuje alergikov. Vo veľkej dávke však môže uškodiť
26.12.2020 | Adrenalín a jeho účinky | Iveta Hricková
Koľkokrát ste už počuli frázu, že niekomu stúpa adrenalín v žilách? Okrem predstavy veľkého vzrušenia ste však pravdepodobne nedokázali presne popísať, čo by sa mohlo diať v tele dotyčného človeka.
Adrenalín nám pritom nezabezpečuje iba nezabudnuteľné či stresové zážitky, no využíva sa aj pri liečbe podaktorých ochorení. Ide o hormón, ktorý vzniká v nadobličkách. Bol objavený v roku 1901. Telo si ho začína vytvárať v momente, keď je vystavené nečakane veľkej záťaži.
Obvykle to býva v stresových situáciách. Práve preto sa často spája s rôznymi adrenalínovými činnosťami, pri ktorých zachádzame za hranice našej komfortnej zóny. Ak sa dávkuje rozumne, vie byť pre organizmus prospešný. Rýchlo nás nabudí a dodá telu novú energiu. No pokiaľ ho máme priveľa, vedie nás do emočne napätých situácií a môže poškodiť niektoré orgány v tele.
Čo je noradrenalín?
Rovnako ako adrenalín sa radí medzi stresové hormóny. Úlohou noradrenalínu je umožniť telu rýchlo reagovať na náhle stresové situácie. Taktiež vzniká v nadobličkách, odkiaľ prúdi do celého tela. Pomáha rozširovať cievy, čím sa dostáva do organizmu viac kyslíka. Hlavný rozdiel medzi adrenalínom a noradrenalínom spočíva v jeho uvoľňovaní. Adrenalín sa vyplaví naraz vo veľkej dávke. Noradrenalín sa uvoľňuje priebežne, pomáha aj pri upokojovaní.
Ako funguje adrenalín?
Človek je prirodzene nastavený na to, že sa pred každou hrozbou bráni. Je to náš inštinkt, ktorý v tele spúšťa tvorbu adrenalínu. Ten sa dostane do krvného obehu, kde funguje ako prvý posol so správou, že niečo nie je v poriadku. Do všetkých buniek v tele vyšle signál, aby boli pripravené, a to v nás naštartuje obranné reflexy. Akonáhle nastane kritická situácia, adrenalín vyvoláva fyziologické zmeny. Tie nám pomôžu zachrániť sa. Vďaka tomu začnú lepšie fungovať ľudské zmysly a naše reakcie sú podstatne pokojnejšie.
Účinky adrenalínu
- zrýchľuje tep,
- rozširuje priedušky,
- zlepšuje dýchanie a okysličenie organizmu,
- zvyšuje krvný tlak,
- zužuje cievy,
- pomáha pri problémoch so srdcom,
- dodáva silu,
- zlepšuje jednotlivé vnemy,
- stimuluje činnosť mozgu,
- zdokonaľuje spracovanie cukru v krvi a zvyšuje jeho hladinu.
Dávkovanie adrenalínu
Presné dávkovanie adrenalínu určuje lekár. Podáva sa pacientom na prekonanie určitých náhlych, zdravotných problémov. Predpísaný môže byť aj deťom, no dávky bývajú, pochopiteľne, nižšie.
Adrenalín a využitie v medicíne
Tento hormón si organizmus dokáže vyrábať prirodzene sám. No v niektorých život ohrozujúcich situáciách je potrebné aplikovať naraz jednu väčšiu dávku, ktorá pomôže zvládnuť kritický stav pacienta. Z medicínskeho hľadiska sa adrenalín aplikuje v týchto prípadoch:
- pri resuscitácii, zástave srdca,
- v prípade silnej alergickej reakcie, ktorá vyvolá anafylaktický šok,
- pri kŕčovom stiahnutí priedušiek,
- ak nastane endotoxínový šok vyvolaný baktériami,
- v prípade zlyhania krvného obehu,
- pri zdurení slizníc,
- na obmedzenie kapilárneho krvácania,
- pri lokálnej anestézii.
Adrenalínová injekcia
Hlavnou formou nasadenia adrenalínu sú injekcie. Tie môže aplikovať iba vyškolený zdravotný personál. Ak je pacientovi podávaný roztok v čistej forme, musí mu byť vpichnutý do svalu. Pokiaľ je potrebná aplikácia priamo do žily, adrenalín sa riedi iným roztokom, alebo je pridaný do infúzie.
Adrenalínové pero
Pre niektorých alergikov je rýchla aplikácia adrenalínu otázkou života a smrti. Preto boli vyvinuté špeciálne perá, ktoré dostať kúpiť v lekárni na predpis od alergológa. Môžu ich použiť v prípade anafylaktického šoku, pričom manipulácia s nimi je veľmi jednoduchá. Pero sa vpichne do svalu, najlepšie do stehna, na ktorom je dostatočne veľká plocha a pacient si tak dokáže pomôcť aj v prípade, ak sa u ňho objavujú už ťažšie reakcie. Po odstránení obalu sa prudkým pohybom vpichne do svalu, počká päť sekúnd a vyberie. Miesto vpichu je potrebné chvíľku masírovať, aby sa nevytvorila bublinka či opuch. Adrenalínové pero slúži ako prvá pomoc. Po jeho užití sa odporúča čo najrýchlejšie kontaktovať záchranku alebo ošetrujúceho lekára. Adrenalínové pero je užitočné najmä pri pichnutí včelou, respektíve iným hmyzom, ktoré môže vyvolať silnú, alergickú reakciu.
Zvýšený adrenalín
Ak ste pravidelne vystavovaní veľkému stresu, zvýšený adrenalín sa stáva vašim nepriateľom. Rozbúši sa vám srdce, potíte sa a celé telo vám dáva signál, že máte z danej situácie čo najskôr uniknúť. So zvýšeným adrenalínom sa musíte naučiť zaobchádzať, pretože pri dlhotrvajúcom, silnom strese neraz dochádza až k zlyhaniu kardiovaskulárneho systému. Najlepším spôsobom na zbavenie sa adrenalínu je šport alebo akýkoľvek aktívny pohyb. Na pracovisku vám pomôžu dychové cvičenia, ktoré dostanú váš tep do normálu. Ak vám zvýšený adrenalín a stres spôsobujú stavy úzkosti, mali by ste na ich odstránení spolupracovať s odborníkom.
Adrenalín do srdca
V niektorých filmoch ste mali možnosť vidieť, že pri zástave srdca bola pacientovi vpichnutá adrenalínová injekcia priamo do tohto orgánu. V praxi sa ale takáto metóda nepoužíva, keďže v inkriminovanom momente sa nedá jednoznačne určiť rozsah poškodenia ciev, a tie by mohli byť potom ešte viac poškodené. Injekcia sa aplikuje iba do svalu alebo cievy. Jedinou výnimkou býva operácia, pri ktorej je otvorený hrudný kôš. Ak vtedy dôjde k náhlej zástave srdca, lekár môže pre rýchlejšiu účinnosť vpichnúť adrenalín aj priamo do ňho.
Adrenalín ako (ne)povolený doping
U športovcov sa počas ich výkonov automaticky zvyšuje tvorba adrenalínu. Vyvoláva to v nich ešte väčšiu chuť po víťazstve. Po správnom nabudení adrenalín zostáva v krvi ešte niekoľko minút a pomáha k vyššej výkonnosti. V takejto prirodzenej reakcii má podobu povoleného, ba priam žiadúceho dopingu. No niektorí športovci experimentujú s umelým zvýšením produkcie adrenalínu, čo dosahujú užitím nepovolených látok. Takéto správanie je obzvlášť nebezpečné, keďže nadmerná dávka hormónu, v kombinácii s vysokou fyzickou záťažou, môže spôsobiť ťažkosti so srdcom i jeho náhle zastavenie.