Odborníčka radí: Prečo je pitný režim dôležitý? Tieto fakty vás prekvapia
14.08.2021 | Pitný režim | Naďa Trenčanská / MUDr. Soňa Ostrovská
„Je potrebné si uvedomiť, že pocit smädu znamená akútny nedostatok“, hovorí všeobecná lekárka pre dospelých s viac než 20 ročnou praxou, MUDr. Soňa Ostrovská.
Už tento víkend na naše územie opäť zavíta vlna horúčav. Teploty na teplomeroch by sa mali vyšplhať nad 33 stupňov. O dôležitosti pitného režimu sa toho popísalo už veľa, napriek tomu býva jeho význam často podceňovaný.
Ľudské telo je z dvoch tretín tvorené vodou, ktorá v našom organizme udržuje rovnováhu. Voda plní aj funkciu ochladzovania a zabezpečuje prirodzenú termoreguláciu. Voda sa z nášho tela stráca odparovaním. V lete sa k nemu pridáva i potenie, ktoré je v dôsledku tepla intenzívnejšie, než v ostatných mesiacoch roka. Hoci by sme márne hľadali niekoho, kto sa rád potí, práve potenie je dôležité pre ochladzovanie tela a bráni jeho prehriatiu. Čím viac sa potíme, tým viac je potrebné tekutiny dopĺňať. Piť by sme preto mali priebežne a nie až keď sa dostaví pocit smädu. To už môže byť neskoro. Najmä počas letných horúčav treba pre náš organizmus zabezpečiť pravidelný a dostatočný prísun tekutín.
Aké nápoje sú vhodné a aké sa naopak neodporúčajú?
Najvhodnejším nápojom je jednoznačne čistá voda. Vhodné sú tiež nesladené čaje či riedené ovocné šťavy. Spolu s tekutinami je potrebné dopĺňať i ďalšie cenné látky, ktoré naše telo odparovaním stráca. Na doplnenie takýchto látok, čiže minerálov (sodíka, draslíka, horčíka...) a solí sú vhodné najmä minerálky. Tekutiny by nemali byť príliš chladené ani sýtené. Ideálne sú nápoje izbovej teploty. Na uhasenie smädu sú v horúcich dňoch nevhodné sladené a bublinkové nápoje, ktoré si práve v tomto období radi doprajeme. Alkoholické nápoje rozširujú cievy, a preto tiež patria do kategórie tých, ktorým by sme sa v lete mali vyhýbať. To samozrejme neznamená, že si počas letných dní nemôžeme dopriať jedno „malé orosené“, prípadne miešaný drink. Avšak, všetko s mierou.
Rizikové vekové skupiny
„Tak, ako s pribúdajúcim vekom vodu prirodzene strácame, vytráca sa i pocit smädu. Preto sú najrizikovejšou skupinou, počas mimoriadne teplých dní, hlavne starší ľudia. Nepociťujú smäd tak ako mladí“, tvrdí MUDr. Ostrovská. Podobne sú na tom aj deti, ktoré zas mávajú počas pekných dní "dôležitejšie" povinnosti, než analýzu vlastného smädu. 😊
Koľko tekutín by sme mali vypiť?
„Dospelý jedinec by mal vypiť 30 - 40 mililitrov tekutín na kilogram svojej váhy. Aj tento údaj však závisí od veku, teploty prostredia či telesnej aktivity. Univerzálne množstvo sa nastaviť nedá“, prezrádza MUDr. Soňa Ostrovská. Je totiž rozdiel, či človek pri rovnakej teplote leží na ležadle a slní sa, alebo podáva vrcholový športový výkon. Či vykonáva manuálnu prácu v klimatizovanom sklade, alebo pracuje pri vysokej peci. Prísun tekutín by sme rozhodne mali zvýšiť pri vysokých teplotách, zvýšenej fyzickej aktivite, športe, pobyte na slnku aj nadmernom potení.
Ako sa teda správať počas nadchádzajúcich horúcich dní?
Pri vysokých teplotách nie je vhodný dlhší pobyt na slnku. Inšpirujte sa južnými krajinami a doprajte si siestu v čase medzi 12-tou a 15-tou hodinou, keď slnečné žiarenie býva najsilnejšie. Nepodceňujte slnko a používajte pokrývku hlavy. Pravidelne dopĺňajte tekutiny, pite pomaly! Ak je to možné, vyhnite sa zvýšenej fyzickej aktivite alebo si doprajte aspoň častejšie prestávky.
Najčastejšie prejavy dehydratácie
Pokiaľ sa už stalo, že ste niektorú z vyššie uvedených rád podcenili a dostavila sa dehydratácia, nepodliehajte panike.
Najčastejšie prejavy dehydratácie sú:
Smäd, bolesť hlavy, únava až malátnosť, búšenie srdca, zrýchlený tep, pokles tlaku, tŕpnutie končatín, v najhoršom prípade celkový kolaps organizmu.
A ako sa zachovať, ak už k dehydratácií došlo? V prvom rade musíme postihnutému zabezpečiť a doplniť tekutiny. Piť by mal pomaly po malých dúškoch. Vonku je potrebné presunúť ho do chládku a prísunom tekutín stabilizovať. Doprajme mu vlažnú sprchu a pomaly ochladzujme. Prudká zmena teploty by mohla skôr ublížiť. Ak nevieme zabezpečiť sprchu, postačí aj mokrý, studený obklad, vyhnime sa však rukám a chodidlám.
Obozretní musíme byť pri dezorientácií či zmätenosti, a to najmä u detí, starších a chorých ľuďoch. Vtedy príznaky určite nepodceňujme a neváhajme vyhľadať lekársku pomoc.
Pár tipov a rád na záver
- Pozor na klimatizáciu! Klimatizácia môže navodiť falošný pocit pohody a doslova oklamať smäd.
- Medzi benefity pitného režimu patrí napríklad krajšia pleť.
- Pravidelným pitným režimom môžete predchádzať bolestiam hlavy a migrénam.
- Vodu noste všade so sebou, hlavne teraz v lete. Vytvorte si z toho zvyk.
- Ak zabúdate piť, pokojne si nastavte pripomienku vo svojom mobilnom telefóne, ktorá vám potrebu doplnenia tekutín pripomenie.
Prajeme vám všetkým príjemné prežitie nadchádzajúcich slnečných dní bez nepríjemných následkov. 😊