Suchý január je v plnom prúde. Začali ste už pociťovať TIETO účinky?
12.01.2022 | Suchý január | Milan Cigánik
Mesiac december je pre mnohých ľudí náročný nielen kvôli predvianočnému zhonu i stresu, ale aj z dôvodu prejedania sa a častejšieho požívania alkoholických nápojov počas firemných, vianočných či silvestrovských osláv.
Doprajte svojmu telu detox a zapojte sa do celosvetovej iniciatívy, známej ako „Suchý január“. Zrieknite sa konzumácie alkoholu na celý jeden mesiac a zistite, aké blahodarne účinky to na vás bude mať.
Čo je to „Suchý január“?
Kampaň „Suchý január“, v originálnom znení „Dry January“ spustila britská charitatívna organizácia Alcohol Change UK v roku 2014. Odvtedy si získala takú popularitu, že sa postupne rozšírila do celého sveta a každý rok sa do nej zapájajú milióny ľudí. Účastníci kampane sa dobrovoľne zriekajú pitia alkoholu na 31 dní počas prvého mesiaca nového roka. Pre každého, kto sa chce do akcie zapojiť, ide zároveň o test, či dokáže abstinovať. Kto nevie odolať poháriku ani tých niekoľko prvých januárových dní, môže mať vážny problém s pitím a mal by vyhľadať odbornú pomoc. Mnohí účastníci po skončení výzvy konzumáciu alkoholu výrazne obmedzili a až tretina z nich si predĺži abstinenčné obdobie o ďalší mesiac. Ľudia, ktorí pijú alkoholické nápoje vo zvýšenej miere každý deň, by sa nemali spoliehať na to, že krátkodobá abstinencia im pomôže vyhnúť sa dlhodobým zdravotným problémom.
Stres a frustrácia z dnešnej doby
Aktuálna celospoločenská situácia, ovplyvnená prísnymi protipandemickými opatreniami, zvyšuje tlak na ľudí, ktorí frustrovaní a vystresovaní majú tendenciu siahať po fľaške s alkoholom častejšie, než inokedy. To zvyšuje napätie v spoločnosti a vedie k vzniku konfliktov doma i v práci. Človek pod vplyvom alkoholu koná neuvážene a väčšinou inak, ako za triezva. Aj to je dôvod, prečo by sme mali obmedziť konzumáciu alkoholu, piť iba príležitostne, hlavne s mierou, a to nielen počas kampane „Suchý január“.
Dlhodobá zmena s lepšími výsledkami
Nadmerné požívanie alkoholických nápojov sa spája s množstvom zdravotných ťažkostí, ako napríklad: s vysokým krvným tlakom, chorobami pečene, s niekoľkými typmi rakoviny i depresiou. Pitie alkoholu máva za následok zvýšené vylučovanie moču, čo spôsobuje dehydratáciu organizmu, ak nie je tento úbytok kompenzovaný príjmom iných tekutín. Ďalším negatívom je, že alkohol obsahuje veľa kalórií, a to sa môže odzrkadliť na prírastku hmotnosti.
Výskum, ktorý v roku 2019 uskutočnila Univerzita v Sussexe potvrdil, že iniciatíva „Suchý január“ spôsobila, že až 80% účastníkov konzumovalo alkohol počas nasledujúcich šiestich mesiacov vo výrazne menšom množstve. Zároveň získali väčšiu kontrolu nad svojím pitím a zvýšil sa ich pocit sebadôvery.
Výskum rovnako ukázal, že 87% respondentov sa tešilo z pocitu úspechu, 84% udáva výrazné zníženie životných nákladov a 72% lepšie zaspáva. Toto všetko, podľa doktora Richarda de Vissera, ktorý štúdiu realizoval, dokazuje, že ľudia nepotrebujú alkohol k tomu, aby sa zabávali, socializovali, prípadne relaxovali.
Tieto benefity vám prináša zrieknutie sa alkoholu:
○ detoxikácia organizmu,
○ regenerácia tela,
○ zlepšenie fungovania mozgu,
○ zníženie krvného tlaku,
○ zníženie rizika vzniku cukrovky,
○ zníženie cholesterolu,
○ lepší stav pokožky,
○ viac energie,
○ úbytok hmotnosti,
○ kvalitnejší spánok,
○ zlepšenie imunity,
○ zníženie životných nákladov.
Vyskúšajte bezplatnú aplikáciu
Spoločnosť Alcohol Change UK vyvinula bezplatnú aplikáciu s názvom Try Dry (Skúste nasucho). Stiahnuť si ju môžete v anglickej verzii na ich oficiálnej webovej stránke. S jej pomocou viete byť podstatne úspešnejší v dosahovaní stanovených cieľov. Aplikácia umožňuje sledovať počet jednotiek, ktoré vypijete, takisto prijaté kalórie a ušetrené peniaze, pokiaľ obmedzíte alebo úplne vynecháte alkohol. Pomocou zdravotného kvízu si zas dokážete kontrolovať pitný režim. Zapojte sa tak aj vy a urobte niečo pre vlastné zdravie. :-)