Tieto miesta na Slovensku sú ako stvorené pre bežkárov. Už ste ich navštívili?

Tieto miesta na Slovensku sú ako stvorené pre bežkárov. Už ste ich navštívili?

17.01.2022 | Lokality pre bežkárov | Milan Cigánik

Slovensko je popretkávané množstvom tratí, určených pre fanúšikov bežeckého lyžovania. Mnohé z nich prechádzajú skutočne nádhernou prírodou. Niektoré sa nachádzajú priamo v lyžiarskych strediskách, no väčšinu nájdete vo voľnej prírode.

Ak strávite na bežkách aspoň pol hodiny denne niekoľkokrát do týždňa, prinesie vám to hneď niekoľko benefitov. Zlepší sa vaša fyzická kondícia, „prečistíte“ si mozog a poďakuje sa vám i srdcovo-cievny systém.

Obľúbené lokality pre bežkárov:

Chopok

V Nízkych Tatrách sa nachádza jedno z najväčších a najobľúbenejších lyžiarskych stredísk Jasná. Na severnej strane Chopku nájdete tri trate pre bežkárov, dve z nich sú kratšie - každá meria približne 5 km a vedú cez Otupné i Záhradky. Tretia je dlhá 30 km a smeruje do oblasti Biela Púť. Táto trať je určená pre zdatnejších, skúsenejších bežkárov.

Vysoké Tatry

Areál Vysoké Tatry sa môže pochváliť desiatkami kvalitných, bežkárskych tratí. Najdlhšia z nich sa nachádza v Tatranskej Lomnici a meria 25 km. Ďalšia, dlhá 18 km, vedie okolo Hrebienka v Starom Smokovci. Jej návštevu môžete spojiť s exkurziou v Ľadovom dóme a Tricklandii. Medzi obľúbené trasy patria i tie v okolí Štrbského Plesa. Spolu ich je takmer pätnásť a ponúkajú hneď niekoľko možností bežkovania. Kto si trúfne, môže po brehu obehnúť celé Pleso. Keď voda v ňom zamrzne, dá sa bežkovať i priamo na jeho zamrznutej hladine. Zaujímavá a 8 km dlhá je tiež bežkárska trasa v Západných Tatrách. Začína v Podbanskom a končí Pod Grúnikom.

Slovenský raj

V Slovenskom raji nájdete ideálne podmienky pre bežkárov v Areáli bežeckého lyžovania Dobšinská ľadová jaskyňa. K dispozícii sú až štyri pravidelne upravované bežkárske trate. Areál Mlynky – Biele vody ponúka šesť okruhov a stredisko Grajnár ďalších päť tratí s celkovou dĺžkou takmer 13 km. Pôsobivá scenéria Horehronia vás uchváti na trati z Telgártu na Šumiac v dĺžke 14 km. V tomto horskom pásme je povolené bežkovanie mimo upravených bežkárskych tratí iba po značených turistických chodníkoch.

Kremnické vrchy

V Kremnických vrchoch sa nachádza jeden z najlepších bežkárskych areálov na Slovensku. Aréna Skalka ponúka nenáročnú trasu pre deti a začiatočníkov, nájdete ju priamo na štadióne a meria iba pol kilometra. Pre zdatnejších bežkárov je určená 25 kilometrov dlhá trať, vedúca cez Severný okruh. Ďalšia má 20 kilometrov a obchádza Južný okruh. Okrem toho je tu ešte šesť pomerne ľahkých bežkárskych trás, tá najdlhšia meria 8 km.

Štiavnické vrchy

Aj okolie historickej Banskej Štiavnice ponúka celú sieť bežkárskych tratí. Celkovo tu upúta až 45 značených trás, no z nich sa pravidelne udržiava iba okruh medzi Červenou studňou a zjazdovkou Salamantra Resort. Skúsení lyžiari si prídu na svoje na trati Červená studňa – Zadné Rosniarky – Veterné sedlo, známej tiež ako trať GEO. Vedie po zelenej značke a meria 3,5 km. Pravidelnej údržby sa dostáva i úseku Richňavský tajch.

Malé Karpaty

Iba pár kilometrov od Bratislavy, neďaleko Pezinskej Baby, leží Stredisko zimných športov, ktoré sa môže pochváliť tromi bežkárskymi trasami. Pre začiatočníkov je určený menej náročný, iba 2 km dlhý okruh, skúsenejší bežkári si ale môžu vyskúšať trate dlhé 3 a 5 km. Náročnejšia je trasa vedúca na Kamzík. Meria 30 km a vedie po hlavnom hrebeni Malých Karpát. Bežkovať sa dá aj na okruhu pri Zochovej chate. Hoci terén 10 km dlhej trate nie je upravovaný, odporúčame vám ho absolvovať. Zážitok z neho je skutočne silný.

Volovské vrchy

Neďaleko Košíc, konkrétne vo Volovských vrchoch, na mieste bývalého lyžiarskeho strediska na Kojšovskej holi, sa rozprestiera 7 km upravovaných bežkárskych tratí. Zážitkom pre vás by mohla byť jazda zo strediska Jahodná, odkiaľ sa zveziete na vrch Predná Holica. Úsek je určený pre začiatočníkov a meria 8 km. Skúsenejší bežkári vyhľadávajú s obľubou známu letnú turistickú trasu Kavečany – chata Hrešná. V zime táto trať nadobúda celkom iný rozmer a jazda po nej rozhodne stojí za to. Pôjdete sa presvedčiť na vlastné oči (bežky)?