Keď má odpad, veľký dopad ... (ak už musíte, skúste to ekologicky)

Keď má odpad, veľký dopad ... (ak už musíte, skúste to ekologicky)

17.12.2021 | Ekológia a správanie človeka | Kristína Sováková / Naďa Trenčanská

Minulý mesiac ste si počas Medzinárodného dňa nenakupovania mohli na stránkach nášho magazínu prečítať, čo všetko spôsobujeme našej planéte nadmerným nakupovaním.

...o tom, aký dopad má náš konzumný spôsob života na prírodu, ale i o tom, čo všetko sa skrýva za lacným šatstvom veľkoproducentov. Dnes si posvietime na konkrétne čísla a pridáme zopár tipov, ako na to.

           prečítajte si tiež: https://instacks.sk/vydrzite-26-november-je-medzinarodnym-dnom-nenakupovania

 

Planéta zamorená zbytočným odpadom

Priemerný Slovák vyprodukuje za rok 421 kilogramov odpadu. Iba 39% z toho sa triedi. Ostatných 61% putuje do spaľovní, ktoré znečisťujú ovzdušie, a na skládky - no tie zas kontaminujú pôdu i podzemné vody. Najväčším deštruktorom v hre sú plasty. Ich životnosť sa totiž končí po siedmych zrecyklovaniach. Vizuálna stránka produktu je dôležitá a častokrát predáva viac obal než samotný obsah. Áno, obal predáva. Veľký predaj predsa znamená i veľký zisk. A čím väčší zisk, tým väčšia produkcia. Kolotoč, z ktorého je ťažké vystúpiť.

Budúcnosť neprináša vždy pokrok

Ešte za čias bývalého režimu bolo prirodzené baliť potraviny do bavlnených či sieťkových vrecúšok. Tovar sa odvážil a vo vlastnej nádobe mieril do domácnosti. Žiť bez produkovania odpadu je v „časoch konzumných“ naozaj náročné, pre niekoho dokonca utopistické. No nie nemožné. Čoraz viac frekventovaný pojem „Zero waste“ je toho dôkazom. Prevádzky založené na danej ideológii našli svojich stúpencov aj na Slovensku.

Napriek tomu, že základným pravidlom ekológie je samotné nenakupovanie, niekedy to bez neho jednoducho nejde. A aby ste nepovedali, že mudrovať vie každý, ale horšie je to už so samotnou realizáciou, prinášame vám zopár tipov na predajne, ktoré už dnes predávajú inak. :-)

Skúste to bezobalovo

Jednorazové obaly v nich nenájdete, predávajú hlavne bio produkty a kozmetika býva vyrobená výlučne z prírodných surovín. To všetko ponúkajú bezobalové obchody. Podstatou je byť pripravený. Priniesť si vlastnú nádobu alebo vrecúško a mať so sebou presný zoznam potrebných vecí. Odnesiete si len to, čo potrebujete a vyhnete sa plytvaniu.

Jednou z prevádzok, fungujúcich na princípe zero waste ideológie, je Bezobalovo. Miesto, ktoré dokazuje, že všetko má taktiež svoj ekologickejší variant. Predávaný sortiment sa približuje k ponuke v tradičných supermarketoch. Okrem základných druhov potravín na váhu tu nájdete aj originálne sladkosti od slovenských výrobcov. Prostriedky na pranie, šampóny či mydlá si môžete načapovať z veľkých bandasiek. Prevažuje ekodrogéria a prírodné značky kozmetiky od lokálnych firiem. Významnú časť predávaného sortimentu tvoria zero waste produkty, prípadne ekologickejšie varianty vecí, ktoré používame na dennej báze. Od drevených kefiek a žiletiek, cez kovové slamky a voskované obrúsky, až po lufy i bambusové kefy.

Ďalšia predajňa s označením „zelená“ U Vážky, oslávi onedlho jeden rok od svojho otvorenia. Funguje ako samoobslužná predajňa, v ktorej si môžete, napríklad, namlieť múku alebo vyrobiť vlastné arašidové maslo.  Aj v tomto prípade je ponuka predávaného tovaru skutočne pestrá. Potraviny i ostatné produkty pochádzajú najmä od lokálnych pestovateľov, čím obchod vo veľkej miere podporuje miestnych výrobcov. Časť sortimentu je určená vegánom, ale na svoje si rovnako prídu bezlepkoví a bezlaktózoví spotrebitelia.

V hlavnom meste našli svoj domov aj iné podniky s rovnakým zameraním. Je ním, napríklad, predajňa U Dobrožrúta, ktorá sídli na Radlinského 27. Ďalšou známou  prevádzkou je obchod s názvom Yeme. Aj v ňom sa dá nakúpiť bezobalovo, nie je to však ich hlavná činnosť. Do skupiny zelených prevádzok patrí tiež Slnečnica, obchod s bio produktami, kozmetikou, čistiacimi prostriedkami a menším množstvom zero waste sortimentu a BioBa predajňa, so sídlom na Tomášikovej 5. O čistú domácnosť sa postarajú bio produkty z prírodných surovín, nakúpených v Biolande či Vani. Ponúkajú balené i nebalené kozmetické prípravky, ale aj čistiace prostriedky na umývanie riadu a osobnú hygienu.

Začnime od seba

Udržateľné a environmentálne šetrné obchody sú dôkazom toho, že sa posúvame správnym smerom. Každý nákup v nich rovná sa uvedomelý krôčik vpred - k zelenšej budúcnosti. Možno nevyriešime klimatickú krízu ani nezmeníme ziskovo orientované zmýšľanie "najšpinavších" organizácií. Ale budeme môcť s čistým svedomím prehlásiť, že nám to nie je jedno, a že aj my sa podieľame na záchrane našej zeme.