Osvieženie, turistika, jedinečná scenéria. Spoznávajte s nami vodopády na Slovensku (časť 1.)
23.06.2021 | Slovenské vodopády | Milan Cigánik
Slovensko je krajina s obrovským množstvom prírodných krás, ku ktorým nepochybne patria i vodopády. Návštevníci s úžasom obdivujú ich silu a majestátnosť.
Na našom území máme viac ako 230 vodopádov, pričom väčšina z nich sa nachádza v Slovenskom raji. Prinášame vám niekoľko tipov na tie najkrajšie a najzaujímavejšie z nich, ku ktorým si môžete naplánovať výlet už počas nasledujúcich víkendových dní.
Vodopád Lúčky nie je veľmi vysoký, zato však mimoriadne fotogenický. Ako jedna z mála atrakcií tohto druhu na Slovensku sa pýši titulom národná prírodná pamiatka. Pre svoju ľahkú dostupnosť a romantickú atmosféru ho často vyhľadávajú mladé páry, aby si na tomto mieste urobili svadobné fotografie.
Vodopád sa nachádza v centre kúpeľnej obce Lúčky na Liptove. Vďaka termálnym prameňom z kúpeľov, ktoré cez neho pretekajú, tento vodopád nikdy nezamŕza. To z neho robí slovenský unikát.
Vodopád tvoria kaskády, po ktorých steká voda z okraja travertínovej terasy do malého jazierka. Voda v ňom je sfarbená do bledomodra, pretože samotné dno má travertínové podložie. V lete jazierko využívajú návštevníci na kúpanie. Za pozornosť stoja aj neďaleko ležiace Lúčanské, alebo o čosi vzdialenejšie Bešeňovské travertíny.
Brankovský vodopád je najvyšší v Nízkych Tatrách a pohľad naň je ako z rozprávky. Nachádza sa na Donovaloch, v obci Podsuchá pri Ružomberku. Odtiaľ sa k nemu dostanete po zelenej turistickej značke za zhruba 25 – 30 minút.
Päťdesiatpäť metrov vysoký vodopád vznikol prepadom horského potoka cez vápencovú skalnú hranu. Charakterizujú ho stupňovité kaskády. Najpríťažlivejší býva v zime, pretože vytvára nádherný ľadopád. V ostatných ročných obdobiach tam pri dostatku vody vzniká až rozprávkovo pôsobiaci vodný závoj. Aj Brankovský vodopád sa pýši titulom národná prírodná pamiatka.
Vodopád Skok je štvrtým najväčším vodopádom vo Vysokých Tatrách. Je dlhý asi 30 metrov a nachádza sa v Mlynickej doline. Dostanete sa k nemu po nenáročných chodníkoch s miernym stúpaním, preto je túra vhodná i pre rodiny s deťmi. Bralo, cez ktoré prepadáva voda, má z diaľky tvar závoja a vyzerá to, akoby voda po ňom skákala.
Trasa vedie zo Štrbského Plesa po žlto značenom turistickom chodníku. Pre turistov, ktorí sa chcú dostať až na vrchol vodopádu, je pripravená trasa zabezpečená reťazami, vedúca po klzkých, žulových platniach. Tento výstup je náročnejší, preto sa odporúča fyzicky zdatnejším turistom. Vodopád je prístupný celoročne, ak ho ale navštívite po dažďoch či na jar, keď sa topí sneh, zážitok z pohľadu naň bude niekoľkonásobne silnejší. V lete je prúd vody slabší a menej viditeľný.
Machový vodopád sa nachádza v rokline Malý Kyseľ v Slovenskom raji. Pomenovanie dostal podľa steny zarastenej machom, po ktorej stekajú viaceré vodné prúdy. Je najvyšší z troch po sebe, tesne idúcich vodopádov. Dosahuje výšku až osem metrov. Tento malebný, fotogenický vodopád je najkrajší na jar, keď sa topí sneh, respektíve po výdatných dažďoch. V zime zamrznuté stekajúce pramene vytvárajú pozoruhodný ľadový plášť. Výstup k vodopádom trvá približne hodinku a vedie k nemu nenáročná trasa od chaty Kláštorisko. Nad vodopád sa dostanete po drevených mostíkoch. V zime bývajú namrznuté, takže treba byť opatrný. Vodopád je celoročne prístupný.