Tipy, ktoré ocení každý rodič. Nádcha už nebude viac nočnou morou
10.08.2021 | Smrkanie detí | Danka Šoporová
Skúsenosti s nádchou máme všetci. Ide o ochorenie sliznice nosovej dutiny, najčastejšie spôsobené vplyvom vírusov i baktérií, sprevádzané výtokom z nosnej dutiny. Obzvlášť u detí je potrebné ju nezanedbať.
Nádcha je bezkonkurenčne najčastejším respiračným ochorením u malých detí. Nie, nie je banalitou, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Prvými príznakmi, že niečo nie je v poriadku, býva svrbenie a dráždenie v nose, ktoré deti, ale koniec koncov aj nás dospelých, núti kýchať. Ničím výnimočným nie je ani zvýšená teplota, malátnosť, prítomná môže byť strata chuti do jedla. V noci sa neraz dostaví dráždivý kašeľ, celkovo nekľudný spánok a následkom upchatých dýchacích ciest aj chrápanie.
Pokiaľ dieťatko nevie správne smrkať, hlieny sa nedostávajú z nosa von a zdravotné problémy pretrvávajú podstatne dlhšie. V tom horšom prípade sa infekcia môže presunúť na dolné dýchacie cesty a spôsobiť komplikácie v podobe zápalu priedušiek či infekcie v tracheálnej trubici. Detská sliznica je navyše obzvlášť jemná. Bežne používané spreje alebo kvapky ju môžu poškodiť a ťažkosti s nosovou nepriechodnosťou rapídne zhoršiť. Ako však naučiť malé dieťa smrkať, aby sa obdobným trápeniam zamedzilo?
Správny okamih je kľúčový
Odborníci odporúčajú na učenie dobu, keď je dieťa zdravé, hravé a v dobrej nálade. Mrzuté a ubolené dieťa na spoluprácu neprehovoríte, v tom sa zrejme zhodnú všetci rodičia. S nácvikom správneho smrkania je vhodné začať vo veku dieťaťa od 15 mesiacov. Ako prvé ho naučte fúkať ústami. Pomôžu vám napríklad tieto, v praxi osvedčené finty.
- Vytvorte malinké ľahké guľôčky z obrúska alebo vaty. Najprv fúkajte guľôčky na strany pusou, neskôr úlohu skomplikujte a ukážte dieťaťu, že guličku možno posúvať aj vzduchom z nosa.
- Urobte z ľubovoľnej krabičky na stole bránku. Vezmite malú vatovú guľôčku alebo guličku z vreckovky a slamku. Jeden koniec slamky priložte k jednej nosnej dierke, druhú zapchajte a snažte sa fúknutím dostať guľôčku do bránky. Nezabudnite najskôr dieťatku celý postup ukázať.
- Kúpte deťom bublifuky. Deti ich milujú a tým, že sa naučia vyfukovať krásne bubliny, osvojujú si fúkanie pusou aj nosom.
- Výbornou hrou je sfukovanie sviečok na torte. Poproste dieťa o pomoc vždy, keď sa naskytne príležitosť. Deti táto činnosť baví, pričom si pri nej aj nenásilnou cestou uvedomujú, čo sa pri samotnom sfukovaní deje, čo musia urobiť, aby plameň sviečky zdarne sfúkli.
- Aj keď bublanie slamkou do nápoja nepatrí v očiach rodičov medzi obľúbené detské aktivity, v skutočnosti deťom prospieva. Bublaním si totiž podporujú nielen pľúca, ale učia sa i fúkať.
Ako na samotné smrkanie?
Vreckovka nesmie zakrývať oči. Dieťa by malo pri smrkaní použiť obe ruky. Hlavu pri smrkaní má mať vzpriamenú. Prsty sa pri smrkaní dotýkajú tesne vedľa koreňa nosa, pozor, koreň nosa sa nekrčí. Najprv sa vyprázdňuje dlhým výdychom do nosa jedna dierka, potom druhá. Ústa pri smrkaní ostávajú zatvorené. Sekrét sa stiera dlhým ťahom smerom nadol k nosovým otvorom.
Liečba nádchy v domácom prostredí
Nádcha z prechladnutia netrvá obvykle viac než týždeň. Aj keď si telo s bežnou nádchou z prechladnutia poradí samo, pomôžte mu, nech sa vám uľaví čím skôr. Základom je prijímať dostatok tekutín a navýšiť prísun vitamínov posilňujúcich imunitu i fungovanie organizmu. Je nevyhnutné poriadne smrkať, dostávať infekciu z tela von a zabrániť jej ďalšiemu šíreniu v dutinách.
Deťom, ktoré nemôžu smrkať sami, je nutné pomôcť a nosový sekrét odsať. Pri liečbe sa používajú antipyretiká na zníženie teploty pri horúčke alebo spreje so soľným roztokom, ktoré uvoľňujú obtiažne vysmrkateľné hlieny. V prípade podozrenia na zápal v krku alebo v uchu je lepšie vyhľadať pomoc odborníka, ktorý zhodnotí zdravotný stav malého pacienta a odporučí ďalšie kroky.
Soľné roztoky i nosová sprcha
V prípade nádchy u dojčiat a malých detí pediatri nedajú dopustiť na liečbu v podobe kombinovania aplikácie soľných roztokov alebo Vincentky, odsávačky a nosovej sprchy. Nosová sprcha zvyšuje tiež efektivitu samotnej inhalácie. Použitie soľných roztokov, vrátane ich inhalácie, je veľkým prínosom pre liečbu všetkých druhov nádchy - od infekčnej cez alergickú, akútnu, ale tiež chronickú. Okrem mechanického očistenia dôjde k zvlhčeniu zápalom podráždenej sliznice a k jej upokojeniu. Noštek, ktorý je po častom smrkaní ošúchaný, je vhodné ošetriť vazelínou.
Liečba prírodnou cestou
Patríte k priaznivcom alternatívnejších metód liečby? Spoľahnite sa na prírodu a jej cenné zdroje. Pri liečbe nádchy sa odporúča inhalácia jednej lyžice čiernych ríbezlí, bazy čiernej, celej rasce, sušenej dubovej kôry a šiestich strúčikov cesnaku. Ingrediencie povarte v pol litri vody a následne inhalujte paru pod uterákom. Liečbu pomôže urýchliť aj čaj so zázvorom. Zázvor ošúpte, nastrúhajte a chvíľu povarte vo vode. Nechajte chvíľu lúhovať. Čaj pite po dúškoch, najlepšie spolu s citrónom a medom.