INŠPIRUJTE SA: Skvelé tipy, ako prevoňať domácnosť medzi sviatkami

INŠPIRUJTE SA: Skvelé tipy, ako prevoňať domácnosť medzi sviatkami

29.12.2020 | Voňavé Vianoce | Naďa Trenčanská

Ako prevoňať domácnosť počas vianočných sviatkov? Spoľahnite sa na známe suroviny.

Škorica:  Medzi tradičné vône Vianoc patrí nepochybne aróma škorice. Jej príznačná a príjemná vôňa sa nám, okrem iného, spája s výraznou chuťou. V tomto období dominuje aj pri pečení vianočného pečiva. Veď tradičné medovníčky si bez nej nevieme ani len predstaviť. Rovnako ako varené vínko či vianočný punč. A práve varenie nápojov, do ktorých sa pridáva škorica, je ideálne na prevoňanie celého príbytku.

Škorica disponuje celým arzenálom medicínskych výhod. Používali ju už starí Egypťania na mykózy nôh a žalúdočné problémy. Má hypoglykemický účinok, čiže reguluje hladinu cukru v krvi. Podľa početných štúdií vplýva na hladinu cholesterolu v krvi aj na hmotnosť človeka. Patrí k tzv. hrejivému koreniu a jej konzumácia spôsobuje teplo v našom tele. Produkcia tepla spotrebováva veľa energie, defakto aj kalórií. Okrem toho, pomáha pri Alzheimerovej chorobe. Mimoriadne osožná býva jej inhalácia, ktorá aktivuje mozog. No poznáte to - všetkého veľa škodí, platí to samozrejme i v prípade škorice. Kumarín, ktorý v nej nájdeme, je toxický pre pečeň a obličky. Na varenie a lekárske účely využívajte ideálne cejlónsku škoricu. Tá síce stojí o čosi viac, no obsahuje podstatne menej kumarínu.

Pomaranč: Typické vianočné, citrusové ovocie, ktorého vôňa je upokojujúca a zlepšuje náladu. Krásne prevonnia náš domov, osviežuje a dezinfikuje vzduch. Preto je osožný aj v obdobiach epidémie. Vyrába sa z neho aromatický olej a tinktúra. Tie sú používané v kuchyni, ale aj v kozmetike a na terapeutické účely.

Vanilka: Vôňa vanilky má v našom bežnom živote rozmanité využitie. Jej esencia je základom mnohých parfémov, no asi najviac sa nám spája s pečením. Rovnako ako škorica má pevný základ v kuchyni pri príprave koláčov, zákuskov a krémov. Jej sladkú vôňu milujeme tiež pre to, že zlepšuje náladu. Ak sa vám práve nechce piecť a túžite touto esenciou prevoňať domov, siahnite po vonnej sviečke alebo esenciálnom oleji.

Klinček:  Bez tohto korenia by napríklad medovníky ani neboli medovníkmi. Klinčeky sú hotovým pokladom, preto by nemali chýbať v žiadnej domácnosti. Okrem typickej a príjemnej vône, ako aj toho, že vaše potraviny udržia dlho čerstvé, sú skvelým liekom pri bolestiach zubov. Stačí, ak klinček rozžujete a necháte pôsobiť. Výluhom z klinčekov sa zas odporúča potierať ďasná, no liečivo pôsobí na tráviaci trakt. Klinček patrí medzi najlepšie antioxidanty, má taktiež antiseptické účinky. Pomáha pri bolesti zubov, artritíde, trávení, lieči anémiu, zvyšuje rýchlosť metabolizmu, dokáže odstrániť aj nepríjemný zápach úst. Zatočí s plesňami a baktériami, má silné, protirakovinové účinky. Hlavne v aktuálnom období sa stáva výbornou prevenciou a liekom proti chrípke.

Ako inak, máme pre vás aj zopár tipov

Osviežovač/vonná sviečka

Výborným osviežovačom je pomaranč, do ktorého po obvode nahusto pozapichujete klinčeky, ako bonus získate peknú, prírodnú dekoráciu.

Rovnako môžete do celej šupky z polovice pomaranča nasypať hrubozrnú soľ a nakvapkať pár kvapiek pomarančového/vanilkového esenciálneho oleja, pridať celú škoricu a pár klinčekov. Ak na vrch položíte a zapálite čajovú sviečku, vôňa sa zintenzívni a z osviečovača razom získate vonnú sviečku.

Varené víno/punč

Ingrediencie: víno/pomarančová šťava/čaj, škorica celá, pár klinčekov, na kúsky pokrajaný pomaranč, med alebo cukor.

Stačí dať všetky suroviny do hrnca, podľa potreby trošku rozriediť vodou a prevariť. Pomer tekutých zložiek, ako aj ich výber, ostáva len na vás. Ak však majú tento nápoj konzumovať i deti, alkohol vymeňte za čaj alebo džús. Príprava tradičného zimného nápoja perfektne prevonia váš domov a ešte aj urobíte niečo pre seba. Lahodný nápoj zohreje vaše telo, dušu, na prekvapenie mnohých splní preventívnu, ale mnohokrát i liečebnú funkciu. :-)