Pozor na veľké mrazy. Tieto veci nikdy nenechávajte v aute!

Pozor na veľké mrazy. Tieto veci nikdy nenechávajte v aute!

14.02.2021 | Mráz a autá | Iveta Hricková

Slovensko podľa meteorológov čaká do konca zimy ešte niekoľko arktických nocí. Teplota vo viacerých regiónoch klesne pod dvadsať stupňov a vtedy dostávajú zabrať i naše autá.

Okrem starostlivosti o motor by ste mali myslieť aj na ďalšiu dôležitú vec, a to nenechávať v aute predmety, ktoré by sa mohli mrazom poškodiť. Ktoré sú to?

Lieky

Väčšina liekov by mala byť skladovaná pri izbovej teplote. Ak sú dlhšie v priveľmi horúcom, alebo naopak príliš chladnom prostredí, strácajú na účinnosti. Ak držíte určité, pohotovostné množstvo vašich liekov v aute, nemali by ste ich tam nechávať v tomto mrazivom počasí. Hrozí, že budete užívať niečo, čo vám nemusí pomôcť. Nebezpečné je to napríklad pre ľudí s vysokým krvným tlakom, ktorým znehodnotené lieky nemusia v prípade náhlych zdravotných komplikácií zabrať.

Hudobné nástroje

Obozretní by mali byť tiež majitelia hudobných nástrojov. Drevo môže pri extrémne nízkej teplote prasknúť, mrazy neprospievajú ani tým plechovým. V oboch prípadoch môžu nočné mrazy negatívne ovplyvniť kvalitu zvuku. Pozorné ucho vycvičeného hudobníka pozná rozdiel po prvých tónoch. Preto ak vy, alebo vaše deti navštevujete hudobnú školu, na tento čas si vezmite radšej nástroje domov.

Nápoje v plechovkách

Bublinkové drinky v plechovkách by ste nikdy nemali dávať do mrazničky a ani ich nechávať v aute počas chladných nocí. Keď si týmto spôsobom chcete rýchlo schladiť pivo, nechajte ho v mrazničke iba niekoľko minút. Ak by ste dané nápoje ponechali v aute pri príliš nízkych - mínusových teplotách, hrozilo by, že kvôli chemickej reakcii spôsobenej bublinkami a kontaktu s kovom vybuchnú. Ráno by ste tak mohli nájsť sedadlá alebo kufor auta značne znečistené.

Jedlo v konzervách

Aj v tomto prípade hrozí poškodenie konzervy. Najmä ak obsahuje tekutú zložku, mráz dokáže spôsobiť takúto reakciu. Nemusíte sa obávať, pokiaľ ste niekde na nákupe a idete do viacerých obchodov. Prasknutie konzervy by mohlo nastať až po niekoľkých hodinách, ak by ste zabudli jedlo v aute cez noc.

Vajcia

Mnoho ľudí si neuvedomuje, že bielok vo vajciach môže zamrznúť rovnako ako ostatné tekutiny. Ak vplyvom mrazu praskne škrupina, vtedy by ste vajcia nemali konzumovať. Poškodené vajce sa rýchlejšie kazí, a to aj vtedy, ak ho dáte do chladničky. Majte sa na pozore. Pri extrémnych mrazoch môžu vajcia v aute zamrznúť už pri dlhšom zdržaní sa v obchode.

Telefón, tablet alebo notebook

Rovnako ako vysoké teploty, elektronike škodia aj tie mimoriadne nízke. Preto by ste nemali v aute nechávať tablet, notebook a ani telefón. Aj tieto prístroje môže mráz natrvalo znehodnotiť, a to najmä batérie. Ohrozuje ich už dvojhodinové vystavenie mrazom.