Kde sa v Bratislave osviežiť v horúčavách a ako ich zvládnuť?

Kde sa v Bratislave osviežiť v horúčavách a ako ich zvládnuť?

30.06.2021 | Bratislava a horúčavy | Milan Cigánik

Posledné júnové dni sa nesú v znamení horúceho počasia. Tropické teploty trápia celé Slovensko a inak tomu nie je ani v našom hlavnom meste.

Ak prechádzate ulicami Bratislavy - či už do práce, alebo za odpočinkom, môžete vyhľadať lokality, ktoré vás príjemne osviežia.

Hľadajte tienisté miesta a osviežte sa vodou

Ukryť sa pred páľavami môžete predovšetkým v prírode, pod korunami stromov. V Bratislave nájdete hneď niekoľko parkov a záhrad, ktoré ponúkajú príjemné miesta, ako úkryt pred slnečnými lúčmi. Obľúbené sú najmä Medická záhrada, Prezidentská záhrada, Horský park, Železná studnička, Sad Janka Kráľa či Botanická záhrada. Výborné miesto priamo v centre mesta je stromová alej na Hviezdoslavovom námestí, kde si môžete posedieť na lavičke v tieni a sledovať rušný život v centre mesta.

Ak hľadáte mokré ochladenie, ideálne pre vás budú tunajšie vodné plochy. Vhodné sú hlavne pre ľudí, ktorí radi oddychujú na miestach mimo centra mesta. Navštívte Zlaté Piesky, Kuchajdu, Draždiak, Vajnorské jazerá či Rusovské jazero.

V Starom meste leto každoročne spríjemňujú rozprašovače vodnej hmly, ktoré sú inštalované na viacerých frekventovaných miestach v centre mesta a tešia sa veľkej obľube. Umiestnené sú na Hlavnom námestí pri Rolandovej fontáne, na Námestí SNP pri fontáne Lev s erbom, na Hviezdoslavovom námestí pri Ganymedovej fontáne, na Námestí slobody, v Medickej záhrade, ale aj na Námestí M. Benku, Dulovom námestí a parku A. Hlinku. Obvykle sú v prevádzke od 10:00 do 22:00 pri teplotách nad 25 stupňov Celzia. 

Podľa magistrátu mesta zatiaľ nemôžu byť spustené pitné fontánky, nakoľko to nedovoľujú súčasné protipandemické opatrenia. Aspoň čiastkové ochladenie vzduchu poskytujú mestské fontány, tie fungovať môžu, a aktuálne sú v plnej prevádzke. Ako zdroj osvieženia v letných horúčavách slúži i verejná fontána na Hviezdoslavovom námestí. Nedávno bola zrekonštruovaná tiež fontána Planéta mieru na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom, ktorá dostala nový vzhľad v podobe LED osvetlenia. V Bratislave a jeho mestských častiach sa nachádza takmer 60 fontán, spríjemňujúcich horúce dni.

„V neposlednom rade plánujeme ochladzovať vzduch, či znižovať prašnosť v meste prostredníctvom sprchovania ulíc a námestí. Sprchovať budeme mestské komunikácie v rámci piatich rajónov v širšom centre mesta a najväčšie námestia, kde sa združuje väčší počet ľudí. Autá s vodou budú jazdiť pravidelne v hodinách, kedy teploty kulminujú,“ uviedla hovorkyňa mesta Katarína Rajčanová. Dokonalým útočiskom pred páliacim slnkom sú kryté letné terasy, kde si v tieni môžete vychutnať obľúbený letný drink. Tie nájdete prakticky pri každej dobrej kaviarni či reštaurácii v Bratislave.

Prečítajte si  naše tipy na zvládnutie letných horúčav

Dodržujte pitný režim. Dbajte na to, aby ste svoje telo zásobili dostatočným množstvom tekutín. Dospelý človek by ich mal v horúcich dňoch prijať tri až štyri litre.  Vhodná je čistá voda alebo ovocné šťavy bez cukru či nesladené bylinkové čaje. Pite vlažné nápoje v menších dávkach počas celého dňa, a to i vtedy, keď smäd nepociťujete. Vyhýbajte sa sladeným vodám, kofeínu aj alkoholu.

Chráňte sa pred slnkom. Ak sa nemôžete vyhnúť priamemu slnečnému žiareniu, používajte slnečné okuliare, pokrývky hlavy či opaľovacie krémy s dostatočne vysokým ochranným faktorom. Vo všeobecnosti platí, že v lete sa neodporúča zdržiavať na priamom slnku medzi 11. a 15. hodinou.

Dbajte na ľahšie stravovanie. Počas letných dní obmedzte konzumáciu ťažkých jedál a uprednostnite jedálniček s nižšou energetickou hodnotou. Vhodnejšie sú ľahko stráviteľné jedlá: ovocie, zelenina, polievky, ryby, hydina, strukoviny. Rýchlo kaziace sa potraviny, ako sú vajíčka, majonéza, mäkké salámy, krémové zákusky a pod. uchovávajte na studenšom mieste, aby sa teplom neznehodnotili.

Noste vhodné oblečenie. Dôležitý je materiál, ktorý nezabraňuje odparovaniu potu. Vyberajte si ľahký vzdušný odev z jednej vrstvy a prírodného materiálu, ideálne svetlej farby. Nevhodné býva syntetické oblečenie, pretože pot sa následne neodparuje. Noste otvorenú obuv, vyrobenú z kvalitného materiálu.

Poobede si pospite. Skúste viac oddychovať a pokiaľ vám to denný program dovolí, doprajte si krátky poobedný odpočinok.

Opaľujte sa s mierou. Pokiaľ sa chcete slniť, nezabúdajte, že na priame opaľovanie sú vhodné iba ranné či neskoré, popoludňajšie hodiny. Medzi 10:00 a 16:00 hodinou sa radšej zdržiavajte v tieni. Používajte kvalitné opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom pred UV žiarením. Nanášajte ich na oblasti najviac vystavené slnku, predovšetkým v okolí očí, uší, nosu, ale aj na čelo a krk. Veľmi citlivé sú pery, natierajte si ich krémom alebo balzamom na pery s vysokým ochranným faktorom.

Obmedzte fyzické aktivity. Počas horúcich letných dní sa nenamáhajte. V horúčavách je šport pre telo obrovskou záťažou.

Nastavte si správnu teplotu v byte. V prípade, že máte klimatizáciu, rozdiel medzi teplotou vonkajšieho a vnútorného prostredia by mal byť maximálne 5 až 7 stupňov. V opačnom prípade si môže uškodiť. Ak vaša domácnosť klimatizáciou nedisponuje, nezabúdajte byt pravidelne vetrať a tieniť okná žalúziami alebo roletami. Ak bývate na južnej strane, vetrať cez deň sa neodporúča, aby sa do miestnosti nedostal horúci vzduch z exteriéru. Radšej vyvetrajte hneď ráno, kým je o čosi chladnejšie. Rovnako sa vyhýbajte prievanu. Pri použití ventilátora dbajte na to, aby bol nasmerovaný do priestoru a nefúkal priamo na vás.