Máte vzťah na diaľku? Takto si ho zaručene upevníte

Máte vzťah na diaľku? Takto si ho zaručene upevníte

17.02.2021 | Vzťah na diaľku | Milan Cigánik

Udržiavať vzťah na diaľku je oveľa ťažšie, než keď máte so svojím partnerom alebo partnerkou každodenný kontakt. Ak ste ale ochotní vynaložiť aspoň trošku úsilia, môže sa vám to vyplatiť.

Prinášame vám niekoľko neoceniteľných rád, ako posilniť vašu lásku a stať sa ešte lepšou, milujúcou polovičkou.

Základom je komunikácia

Niektoré páry si komunikáciu plánujú. Sú dohodnutí, že si zavolajú dvakrát denne, pred spaním alebo niekoľko nocí v týždni. Iné dvojice zvolili voľnejší režim. Dôležité je zistiť optimálny mechanizmus komunikácie, aby ste sa vo vzťahu cítili bezpečne a zostal vám aj čas na udržiavanie ostatných dôležitých kontaktov v rámci rodiny, zamestnania či priateľov. Snažte sa dodržiavať všetko, na čom ste sa dohodli. S partnerom sa porozprávajte o tom, čo je pre vás dôležité z pohľadu fungovaniu vzťahu. Buďte v kontakte často, ale nepreháňajte to. Permanentné spojenie cez telefón, e-mail, sociálne siete môže byť chybou, ktorá by z dlhodobého hľadiska mohla vzťah vyčerpať.  

Buďte úprimní, ak sa nechcete rozprávať

Niekedy sa môžete cítiť unavení, vyčerpaní, alebo rozptýlení a vôbec nemáte náladu na hodinovú debatu s partnerom. Dajte mu vopred vedieť, že ste mali ťažký deň, nech si vašu nezhovorčivosť neberie osobne. Prípadne môžete hovor skrátiť. Ak váš partner telefonát zmešká, vybije sa mu batéria, respektíve zaspí a zabudne vám odpovedať, neobviňujte ho. Dôverujte mu. Dôvera je vo vzťahu na diaľku kľúčová. Bez nej budete mať v sebe zbytočne veľa otázok typu „čo keď“.

Plánujte si blízku budúcnosť

Hoci vám súčasná situácia neumožňuje cestovať, nezúfajte. Plánujte si aktivity, ktoré v budúcnosti zažijete. Je dôležité, aby ste sa mali na čo tešiť, cítili spoločnú motiváciu. Vymyslite plán, ako budete, napriek vzdialenosti, ktorá vás momentálne delí, smerovať k spoločnému životu. Alebo aspoň k tomu, aby ste boli k sebe bližšie. Aj keď sa plány môžu časom zmeniť, je dôležité mať spoločný cieľ. Niečo, o čo sa oplatí usilovať.

Zabávajte sa virtuálne

Existuje celý rad činností, ktoré možno v dvojici prežívať na diaľku. Pozrite si film alebo seriál a potom sa navzájom podeľte o svoje dojmy. Môžete si pripraviť rovnaké jedlo, dezert, prípadne hrať online spoločenské hry.

Hovorte jazykom lásky

Fyzický kontakt medzi partnermi na diaľku býva obmedzený, preto by ste sa mali naučiť rozprávať „jazykom lásky“. Keďže nebývate pod jednou strechou, snažte sa byť trochu kreatívni. Povzbuďte partnera pred zaťažkávajúcou skúškou. Vyslovte mu uznanie. Povedzte, čo sa vám na ňom páči. Nemusia to byť prehnané komplimenty, dôležité je, aby cítil vašu podporu a lásku. K narodeninám, sviatku, k výročiu alebo len tak pre potešenie môžete poslať partnerovi darček. Netreba kupovať nič nákladné. Dôležitejšie než cena je posolstvo i skutočnosť, že na ňho myslíte. 

Hľadá pomoc či poslucháča?

Ak má váš partner problém s priateľom, kolegom alebo príbuzným, možno máte tendenciu dávať mu odporúčania, ako celú situáciu vyriešiť. On to však môže cítiť inak. Možno iba chce, aby ste ho vypočuli a pochopili jeho pocity. Spýtajte sa radšej, čo konkrétne od vás očakáva. Je možné, že partner sa chce iba zdôveriť alebo vyrozprávať.