Budúcnosť stravovania? Vedci vyvinuli mäso z 3D tlačiarne
23.04.2021 | Mäsové produkty novej generácie | Iveta Hricková
Odborníci apelujú na to, že so zvyšujúcim sa počtom ľudí na Zemi môže čoskoro nastať problém s ich stravovaním.
Čochvíľa nebudeme mať kapacitu, aby sme dokázali chovať dostatok dobytka a vypestovať ovocie, zeleninu a obilniny. Preto sa vymýšľajú praktickejšie náhrady, ako napríklad konzumácia hmyzu, či novinka v podobe kvalitného mäsa z 3D tlačiarne. Áno, čítate správne.
Laboratórne vyrobený steak
Izraelská spoločnosť Aleph Farms pracuje na vývoji prvého mäsa z 3D tlačiarne. Vo svojom laboratóriu sa im podarilo vyrobiť rib eye steak, ktorý podľa gurmánov chutil na nerozoznanie od originálu. Pri výrobe sa im podarilo zachovať jeho šťavnatosť, mal tiež patričnú vôňu a veľmi dobre reagoval na prípravu na grile. Zástupcovia spoločnosti sa preto domnievajú, že práve takto by mohla vyzerať budúcnosť nášho stravovania. Okrem priaznivého dopadu na ekológiu sa tým podarí vyriešiť aj problém s nedostatkom kvalitných potravín. Ten vraj môže nastať podstatne skôr, než by sme čakali.
Z buniek kravského mäsa
Šťavnatý steak vyrobili v laboratóriu z buniek dvoch kráv. Ich mená sú Alberto a Gertrude, rovnako pomenovali aj bunky, ktoré následne šľachtili v dvoch osobitných inkubátoroch. V podstate všetko mäso z ich produkcie bude pochádzať z týchto dvoch kusov dobytka, laicky povedané, steaky sú ich „potomkami“.
V poslednej fáze odobrali po dve bunky z oboch inkubátorov a tie vložili do 3D tlačiarne. Pomocou presného nastavenia vyrobili kúsok surového mäsa a ten následne tepelne upravili. Jeho chuť je na viac ako 70% podobná tomu, ako keby ste si dopriali plátok čerstvej hovädziny.
Alternatíva pre tých, ktorí odmietajú mäso
Podľa autorov tohto nápadu by mohlo ich mäso presvedčiť ku konzumácii aj veľké množstvo vegetariánov. Tí sa ho často vzdávajú nie kvôli tomu, že by im nechutili takéto jedlá, no skôr z etických dôvodov. Je im nepríjemné, že zvieratá žijú vo veľkofarmách v nevyhovujúcich podmienkach alebo citlivo berú ich zabíjanie.
Jednou z nesporných výhod je i menšia záťaž na životné prostredie. To sa prejaví najmä pri chove hovädzieho dobytka, ktorý produkuje množstvo škodlivých plynov. Steaky sa stali veľkým hitom ostatných rokov, avšak s negatívnym dopadom na kvalitu ovzdušia. Taktiež sa zníži produkcia odpadu zo zvierat a tým čiastočne opadne ďalší problém s jeho chovom.
V reštauráciách už budúci rok
Presvedčiť má i skutočnosť, že vedci dokážu vopred ovplyvniť kvalitu mäsa a zaručia, že každý kúsok bude chutiť dokonale. Z toho dôvodu sa rozhodli osloviť aj reštauračné prostredie. Už budúci rok by ho mohli ponúkať v prvých vybraných podnikoch. Momentálne sa cena za jednu porciu odhaduje na 50 dolárov, čo zodpovedá aktuálnej sume za kvalitný steak v lepšej reštaurácii. V otázke distribúcie do obchodných reťazcov sú predstavitelia Aleph Farms opatrní. Značilo by to podstatne väčšiu výrobu a najmä kultivovanie buniek, čo v terajších podmienkach nie je zvládnuteľné. Zástupcovia spoločnosti tvrdia, že do klasického predaja sa takto vytvorené mäso nedostane skôr ako za tri roky.