Pre pandémiu a brexit hrozí v tomto roku zánik 250-tisíc malých britských firiem

Pre pandémiu a brexit hrozí v tomto roku zánik 250-tisíc malých britských firiem

11.01.2021 | Brexit a pandémia vo Veľkej Británii | Dana Šoporová

Rekordných 250-tisíc malých britských firiem smeruje v tomto roku k ukončeniu podnikania pre kombinovaný tlak pandémie koronavírusu a brexitu.

Britská Federácia malých firiem (FSB) uviedla, že podľa jej prieskumu malé spoločnosti v oblasti zamestnanosti čakajú "obrovské náklady", ak nedostanú dodatočnú podporu od rezortu financií. Informuje o tom portál news.sky.com.

Kvartálny prieskum, ktorý FSB urobila na vzorke 1 400 firiem, ukázal, že v období, keď malé britské spoločnosti zápasia s obnovenými lockdownami pre pandémiu COVID-19, ich nálada klesla na druhú najnižšiu úroveň od finančnej krízy. Exportéri okrem toho "cítia tlak" zo strany nových pravidiel v obchode s EÚ. Takmer polovica malých vývozcov predpokladá pokles tržieb za predaj v zahraničí.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že pätina malých britských firiem v záverečnom kvartáli roku 2020 znížila počet zamestnancov a sedmina očakáva zmenšenie počtu pracovníkov v prvom štvrťroku tohto roka. Podiel firiem predpokladajúcich oslabenie zisku stúpol na rekordných 58 percent, uviedla federácia.

Najobľúbenejší reťazec v krajine

Aj britský maloobchodný reťazec Marks & Spencer počas svojho tretieho účtovného kvartálu, ktorý sa skončil počas Vianoc, evidoval výrazný pokles predaja odevov a tovarov na vybavenie domácností. Tržby firmy za predaj tovarov v tomto segmente za 13 týždňov do 26. decembra klesli o 25,1 percenta po oslabení o 21,3 percenta v predošlom štvrťroku. V období od 5. novembra do 1. decembra, keď sa v Anglicku uplatňovali dodatočné reštrikcie zamerané na zastavenie šírenia koronavírusu, sa tržby reťazca za odevy a vybavenie domácností prepadli až o 40,5 percenta.

"Vzhľadom na reštrikcie a deformáciu dopytu bola naša obchodná činnosť počas vianočného obdobia silná," povedal však o výsledkoch firmy Marks & Spencer jej generálny riaditeľ Steve Rowe. "Obchodovanie v najbližšom období bude naďalej náročné, ale pokračujeme v zrýchľovaní zmien, aby sme zabezpečili, že firma sa z pandémie vynorí vo veľmi odlišnej podobe," dodal.