Vegetariánstvo či vegánstvo nie je len trendy. Kde nájdete TOP vegánske reštaurácie na Slovensku?

Vegetariánstvo či vegánstvo nie je len trendy. Kde nájdete TOP vegánske reštaurácie na Slovensku?

02.03.2022 | Vegánstvo a planéta | Veronika Cechová / Naďa Trenčanská

Zamýšľali ste sa niekedy nám tým, koľko mäsa sa spotrebuje ročne vo svete? Alebo nad tým, ako jeho spotreba vplýva na životné prostredie?

Znepokojuje vás neustále rozširovanie pastvín, poskytujúcich potravu pre dobytok, avšak na úkor pestovania poľnohospodárskych plodín, využívaných na výživu obyvateľstva? Nie je vám ľahostajný osud našej planéty, ktorú poškodzujú skleníkové plyny a chceli by ste niečo zmeniť? Nebude to ľahké. Začnite tým, že znížite konzumáciu mäsa.

Chápeme, že mäso milujete a nedokážete si predstaviť vzdať sa ho úplne. Vedeli by ste si ho odoprieť aspoň 1-2 krát v týždni? Nielenže by ste pomohli životnému prostrediu, ale i sebe. Konzumovali by ste pestrejšiu, ale aj podstatne zdravšiu stravu. To by vaše telo nepochybne ocenilo.

Mäso milujete a osud planéty vás netrápi?

To je možné, no pravdou je, že mnohým z nás nie je jedno, v akých podmienkach sú chované a následne usmrcované zvieratá, ktoré končia na tanieri. Skutočne to nie je pekný pohľad a exkurziu po bitúnku by väčšina z nás neabsolvovala, žiaľ, bez následkov. Mláďatá v chovoch bývajú od matiek oddelené a nechané napospas. Celý život sú zavreté v stiesnených priestoroch, kde čakajú na smrť, ktorá býva častokrát mimoriadne nehumánna.

Čo získate konzumáciou rastlinnej stravy?

Okrem toho, že vás nemusia trápiť podmienky chovu a spôsob usmrtenia vášho pokrmu, pomôžete aj vlastnému telu. Rastlinná strava znižuje riziko vzniku obezity, redukuje množstvo cholesterolu a chráni telo pred rôznymi civilizačnými chorobami.  Ďalšou výhodou rastlinnej stravy je vysoký obsah vlákniny, ako i malé množstvo sodíka.

Nezaškodí poradiť sa s odborníkom

Pokiaľ ste sa už rozhodli, že sa stanete vegánom, nie je na škodu poradiť sa s lekárom. Je potrebné rátať s tým, že chýbajúce vitamíny, prirodzene obsiahnuté v mäse či živočíšnych produktoch, budete musieť nahrádzať inak. Príkladom je vitamín B12 alebo železo, ktoré sú bohato zastúpené práve v mäse. Rovnako je potrebné pravidelne dopĺňať vitamín D.

Najlepšie vegan/vegetariánske reštaurácie na Slovensku

... zmena nie je jednoduchá. Nie je to "len" zásah do vašej domácej kuchyne. V súčasnosti sa mnohí z nás stravujú v reštauráciách, pretože hektika súčasnej doby si to "vyžaduje". Naraziť v reštaurácii na dobrú sviečkovú nie je problém. Ale kam ísť, ak chcete mať istotu, že sa dobre najete aj bez mäsa? Nezúfajte, zopár tipov pre vás máme. :-)

Balans Bistro – Bratislava

... z pôvodných, už nevyhovujúcich priestorov, sa podnik presťahoval do väčších. To bolo vzhľadom na veľký dopyt nevyhnutné. Bistro vyhľadávajú nielen našinci, ale i vegáni zo zahraničia. Kuchári vám tu bez problémov pripravia slovenskú klasiku vo vegánskom štýle, vychýrené burgre, burritá, buddha bowls či pizzu.

Plantáž Bistro- Martin

... vzniklo v roku 2018, keď majitelia Peter a Marcus zamenili donáškovú službu za plnohodnotné bistro. Okrem chutného obedového menu majú tiež streetfood jedlá: burgre, bagety i wrapy. Nechýbajú pochúťky ázijskej kuchyne a zákusky.

Simply Vegan- Prievidza

... bistro založili v roku 2016 dve kamarátky. Okrem príjemnej atmosféry ponúka pestré obedové menu, doplnené hamburgermi, sendvičmi či wrapmi. Na svoje si prídu i milovníci sladkého. Čakajú tu na nich pudingy, zákusky, ktoré zakaždým vyzerajú čerstvo a lákavo. Na objednávku vám upečú vegánsku tortu na oslavu, ak si na ňu doma netrúfate.

VE.DOM.E Vegan Bistro- Košice

... je veľmi populárne bistro na východe. K obedovému menu, okrem polievky a hlavného jedla, dostanete i dezert. V ponuke majú všakovaké raw produkty, pečené koláče, bagety či cviklový burger. Na osvieženie si môžete objednať smoothie, limonádu alebo bio kávu. Otvorený je od rána, takže sa môžete zastaviť už na raňajky.

Burina- Liptovský Mikuláš

Aj na Liptove, ktorý Slováci vnímajú tradične slovensky, nájdete vegánsku reštauráciu. Je súčasťou penziónu Burina. Vegánsky projekt s ubytovaním a wellnessom vznikol nedávno, pričom napriek covidu i rôznym obmedzeniam si ho ľudia obľúbili. Kuchári varia zo surovín od lokálnych pestovateľov v otvorenej kuchyni. Obedová ponuka pozostáva z tradičných slovenských receptov vo vegánskom prevedení, ale rovnako tak z exotickejších pokrmov.

Na Slovensku je samozrejme vegánskych či vegetariánskych reštaurácií postatne viac. Navštíviť môžete VegGo v Žiline, Lemberg Bistro v Banskej Štiavnici, Forky’s v Trnave, Vegan Kiosk v Bratislave, Organila v Piešťanoch, Páni Baklažáni v Nitre, VegStyle Bistro v Lučenci a veľa ďalších. :-)