Vyrieši egyptská čierna rasca všetky trampoty s vlasmi? Nie tak úplne
03.01.2021 | Čierna rasca | Naďa Trenčanská
Ak hľadáte zázračný olej, vďaka ktorému vám vlasy narastú doslova cez noc, možno ste už natrafili na rôzne odporúčania na olej z egyptskej čiernej rasce.
Táto rastlina má veľa rôznych názvov a niektorí ľudia ju dokonca považujú za dar z nebies pre jej blahodarné účinky na rôzne typy vlasových problémov, od ich krepovatenia, mastenia až po vypadávanie.
No práve preto, že nie je dobré veriť všetkému, čo sa prečítate na internete, svoj názor vyjadril i uznávaný dermatológ, ktorý sa danej problematike venuje dlhodobo. Dr. Dhaval G. Bhanusali porozprával o tom, s čím čierna rasca skutočne dokáže pomôcť, a čo sú skôr fikcie, respektíve naše ženské želania.
Je olej z čiernej rasce užitočný pre vlasy?
Dôvod, prečo sa môžete dočítať množstvo pozitív o oleji zo semienok čiernej rasce je ten, že obsahuje antihistaminikum zvané tymochinón. Otázkou ale ostáva, do akej miery olej z týchto semienok dokáže podporiť rast vlasov, prípadne liečiť, zmierňovať zdravotné komplikácie vlasatej časti hlavy. Podľa doktora Bhanusaliho bývajú naše očakávania prehnané. „Nestretol som sa ešte so žiadnou relevantnou literatúrou, ktorá by konkrétne preukázala účinky oleja na rast vlasov,“ tvrdí uznávaný odborník.
Ale nestrácajme nádej! „Existujú dôkazy, že semená čiernej rasce môžu účinkovať ako protizápalové, protiplesňové a antibakteriálne činidlo. Teoreticky, ak by došlo k vypadávaniu vlasov, spôsobeného napríklad seboroickou dermatitídou, mohlo by to pomôcť pri samotnej liečbe zlepšiť stav a umožniť rast nových vlasov, akonáhle dôjde k vyriešeniu patológie.“
Pre výrazné, protizápalové účinky je tento olej tiež veľmi účinným prostriedkom na upokojenie pokožky hlavy. Stačí si vmasírovať pár kvapiek na pokožku hlavy, dôsledkom čoho je možné zmierniť podráždenie alebo napätie.
Aké sú vedľajšie účinky oleja z čiernej rasce?
Ak plánujete vyskúšať kúru olejom z čiernej rasce na podporu rastu vlasov, Dr. Bhanusali odporúča jeho aplikáciu priamo na vlasy miesto používania doplnkov výživy. „Či už ide o liečbu, alebo nie, vhodnejšia je topická aplikácia, aby sa minimalizovalo riziko systémových vedľajších účinkov,“ vysvetľuje doktor Bhanusali. A majte na pamäti: Doplnky stravy nie sú regulované a nepodliehajú kontrole liečiv, takže predtým, než budete experimentovať a do svojej rutiny pridáte niečo nové, poraďte sa s lekárom.
Na druhej strane, i keď si tento olej nanášate len lokálne, stále existuje šanca, že účinky nebudú ideálne a môžu spôsobiť komplikácie. „Môže vzniknúť napríklad podráždenie alebo alergická kontaktná dermatitída,“ pokračuje doktor Bhanusali a dodáva, že vždy je najlepšie najskôr ich vyskúšať na konkrétnom malom mieste a pokiaľ nespôsobí problémy, až následne naniesť olej na zvyšok vlasovej pokožky. Ak sa rozhodnete použiť éterický olej v čistej forme, a nie ho použiť vo vopred zmiešanom produkte na vlasy alebo pokožku, Dr. Bhanusali odporúča riediť ho (to isté platí pre akýkoľvek silný olej) minimálne dovtedy, kým budete vedieť, že to vaša pokožka zvládne.
Ako dlho trvá, kým uvidíme výsledky?
Od začiatku pravidelne (každé tri až štyri týždne) si riešenú oblasť fotografujte, aby ste mohli sledovať priebežné výsledky. Podľa doktora Bhanusaliho viditeľné zmeny v prípade prípravkov bez lekárskeho predpisu zvyčajne nastanú najskôr o tri až štyri mesiace. „Ak po 4 mesiacoch nenastane pozitívna zmena alebo sa neobnovil rast vlasov, vždy odporúčam navštíviť dermatológa, ktorý môže preskúmať príčiny vypadávania vlasov a nastaviť režim, ktorý vás vráti späť na tú správnu cestu,“ tvrdí Dr. Bhanusali.