Ruská vakcína proti koronavírusu má malý háčik

Ruská vakcína proti koronavírusu má malý háčik

14.12.2020 | Ruská vakcína | Naďa Trenčanská

Účinnosť vakcíny Sputnik z ruskej výroby je založená na predpoklade, že jej príjemcovia sa zdržia konzumácie alkoholu takmer dva mesiace pred a po vakcinácii. 

Potvrdila to šéfka ruského dozorného orgánu pre bezpečnosť spotrebiteľov, pani Anna Popova.

Pokyny, ktoré prezentovala, sa riadia odporúčaním podpredsedníčky vlády Tatyany Golikovej. Hovoria o tom, že je potrebné vyhýbať sa alkoholu a imunosupresívam po dobu 42 dní, pretože vakcína sa aplikuje v dvoch dávkach s odstupom 21 dní.

"Zákaz konzumovať alkohol platí najmenej dva týždne pred vakcináciou," uviedla Anna Popova v rozhovore pre Rádio Komsomolskaja Pravda. Následne by sa zaočkovaní jedinci mali zdržať požívania alkoholu po dobu 42 dní po podaní prvej injekcie, dodala vo vyhlásení.

"Vytvára sa imunita a treba sa o ňu starať. Je to záťaž pre telo. Ak chcete zostať zdraví a mať silnú imunitnú reakciu, nepite alkohol,“ prosila Rusov, ktorí patria k najväčším konzumentom alkoholu na svete.

Ďalšie odporúčania pre zaočkovaných

Okrem toho Anna Popova odporúča pred a po očkovaní nefajčiť, pretože tabakový dym dráždi pľúca a skresľuje imunitné reakcie.

Na komentáre Anny Popovej reagoval mikrobiológ Alexander Gintsburg, riaditeľ štátneho výskumného centra Gamaleya, ktoré Sputnik V vyvinulo. Ten uviedol, že hoci by človek nemal požívať alkohol pred a po očkovaní, „jeden pohár šampanského ešte nikomu neublížil“.

Uplynulý víkend sa začalo v Moskve očkovanie vysokorizikových dobrovoľníkov, a to napriek tomu, že stále prebieha proces poregistračných klinických skúšok. Jeho vývojári tvrdia, že vakcína na báze adenovírusu je účinná na 95%. Odhaduje sa, že zatiaľ bolo zaočkovaných zhruba 100 000 Rusov, vrátane príslušníkov armády.

Rusko hlási štvrtý najvyšší počet prípadov ochorenia na Covid-19 na svete, pričom počet nakazených je viac ako 2,5 milióna ľudí. V počte úmrtí obsadili s počtom 44.000 úmrtí nelichotivé 10. miesto.