Dnešný deň patrí žuvačkám! Spoznajte s nami ich históriu, mnohé fakty vás určite prekvapia!

Dnešný deň patrí žuvačkám! Spoznajte s nami ich históriu, mnohé fakty vás určite prekvapia!

04.02.2022 | Žuvačky majú svoj deň | Milan Cigánik

Ak patríte medzi milovníkov žuvačiek, mali by ste zbystriť pozornosť. Dnešok je totiž vyhlásený za ich medzinárodný sviatok.

Čo viete o tejto sladkej pochúťke?

Žuvačka je špeciálny druh gumy, určený na žuvanie. Náš žalúdok ju nedokáže stráviť, preto by sa nemala prehĺtať. Žuje sa mechanickým pohybom čeľustí, čím sa uvoľňujú látky, ktoré vytvárajú jej charakteristickú chuť a vôňu. Hlavnými zložkami sú gumový základ, zmäkčovadlá, sladidlá a aróma. Na predĺženie trvanlivosti sa do nich pridávajú i konzervačné látky.

Gumový základ tvorí v súčasnosti syntetický kaučuk či zmes umelých a prírodných materiálov. Aby žuvačky neboli tvrdé či suché, výrobcovia do nich pridávajú zmäkčovadlá, obsahujúce glycerín, prípadne rastlinný olej. K dosiahnutiu príjemnej vône a chuti sa napokon primiešavajú rôzne príchute a sladidlá.

Široký výber príchutí

V súčasnosti sa vyrábajú žuvačky s množstvom rôznych príchutí, od mentolovej, pepermintovej, cez ovocné až po príchute sladkého drievka. Špeciálnym druhom sú nikotínové žuvačky, ktoré pomáhajú fajčiarom odvyknúť si od fajčenia.

Guma však postupne stráca svoju chuť, pretože sliny v ústach z nej počas žuvania odoberajú príchute a sladidlá. Na rozdiel od gumového základu, sa tieto zložky dokážu rozložiť a náš žalúdok ich vie stráviť. Po určitom čase žuvačka stráca svoju pôvodnú chuť.

Okrem sladkých, kyslých či extra silných príchutí, bývajú v predaji aj výrobky bez cukru či s umelým sladidlom Xylitolom. Tie zabraňujú vzniku zubného kazu. Takýto druh žuvačiek býva zo zdravotného hľadiska najvhodnejší.

Odkiaľ pochádzajú?

Archeológovia zistili, že už pred 9000 rokmi sa žuvanie dechtu z brezovej kôry tešilo veľkej popularite, a to predovšetkým na severe Európy. Rovnako aj starí Mayovia a Aztékovia žuvali prírodnú gumu, zvanú „chicle“, ktorú získavali z tropického stromu Sapodilla - nielen pre potešenie, ale tiež, aby utlmili bolesti zubov.

Za vynálezcu žuvačiek sa považuje Thomas Adams z New Yorku. Ten v roku 1870 založil prvú továreň na žuvačky a svoj prémiový výrobok nazval Adams New York Chewing Gum. Napriek tomu, že táto žuvačka nemala žiadnu príchuť, predávala sa pravdepodobne dostatočne dobre na to, aby ho to povzbudilo v jeho ďalších plánoch. V nasledujúcom roku si nechal patentovať ochutenú gumu s príchuťou sladkého drievka a nazval ju Black Jack. Bola to prvá ochutená žuvačka v USA.

Vďaka tomuto artiklu sa v 20. storočí podarilo zbohatnúť aj ďalšiemu Američanovi, Wiliamovi Wrigleymu Jr. Ten najskôr obchodoval s mydlom, ale veľmi rýchlo zistil, že žuvačka bude výnosnejším artiklom a zmenil stratégiu podnikania. V roku 1893 uviedol na trh dve nové značky, Juicy Fruit a Wrigley´s Spearmint. V tom čase čelil veľkej konkurencii, preto sa rozhodol zvýšiť náklady na reklamu a marketing.

V roku 1915 spustila jeho spoločnosť kampaň, v rámci ktorej bezplatne posielala vzorky svojich výrobkov miliónom Američanov, zapísaných v telefónnych zoznamoch. Ďalšia propagačná akcia zahŕňala posielanie žuvačiek deťom k ich druhým narodeninám. Tieto kroky mu priniesli vytúženú slávu a obrovské bohatstvo.

Československý fenomén Pedro

V našich končinách je azda najznámejšou značkou Pedro. Legendárna bublinová žuvačka ružovej farby s ovocnou príchuťou sa v Československu vyrábala od roku 1968. Charakteristický bol pre ňu červený papierový obal, s vyobrazením chlapca v typickom sombrére a nápisom „Pedro“. Výrobok zažil najväčšiu slávu v 70. a 80. rokoch, keď sa vyrábalo až 800 ton tejto cukrovinky ročne, čo predstavuje zhruba 160 miliónov kusov. Takmer celý objem výroby bol určený pre domáci trh, iba zlomok z nej sa vyvážal do zahraničia.

V 90. rokoch sa žuvačka Pedro postupne vytrácala z pultov predajní. Príčinou bol import konkurenčných produktov zo zahraničia, preto bola jej výroba pozastavená. V posledných rokoch sa objavujú snahy vrátiť túto populárnu značku na trh. Spoločnosť Candy Plus začala vyrábať žuvačku Pedro s mierne pozmeneným vzhľadom v roku 2011, no jej výrobu presunula do Maroka.

Takéto výhody vám prináša žuvanie žuvačiek:

  • zlepšuje pamäť a kognitívne funkcie,
  • pomáha rozmýšľať,
  • znižuje stres a napätie,
  • pomáha znižovať hmotnosť,
  • zlepšuje trávenie a potláča pálenie záhy,
  • čistí zuby,
  • zabraňuje vzniku zubného kazu,
  • chráni pred zápalom stredného ucha.