Termálne kúpalisko Podhájska sa pripravuje na letnú sezónu! Slová starostu obce hovoria za všetko

Termálne kúpalisko Podhájska sa pripravuje na letnú sezónu! Slová starostu obce hovoria za všetko

17.05.2022 | Podhájska | Milan Cigánik

Verejnosť sa začiatkom roka dočkala znovuotvorenia termálneho kúpaliska Podhájska, ktoré bolo dlhší čas zatvorené kvôli závažným nedostatkom. Tie u nich našli počas kontroly.

Slovenská inšpekcia životného prostredia prišla totiž s podozrením, že kúpalisko napúšťalo svoje bazény geotermálnou vodou bez platného povolenia. Tú potom nezákonne vypúšťali odpadovými rúrami do miestneho potoka Liska a odtiaľ do rieky Žitava, čím znečisťovali životné prostredie. Taktiež zistili, že jedno z oprávnení na čerpanie vody z prameňa sa pozmenilo a platnosť mu vypršala ešte v minulom storočí, konkrétne v roku 1994. Zároveň padlo ďalšie podozrenie, že voda má zvýšený obsah rádioaktívnych látok, čo môže ohroziť zdravie ľudí, ktorí sa v nej kúpu. V januári 2021 bol preto areál uzatvorený, pričom otvorené zostali iba bazény napúšťané klasickou vodou.

V dôsledku toho výrazne klesla návštevnosť objektu, a to celkovo o 80 percent. Vyšetrovanie príslušných orgánov ukázalo, že majitelia vrtu a prevádzkovatelia kúpaliska zanedbávali viaceré povinnosti, vyplývajúce zo zákona. V lete dostali sedem podmienok na to, aby areál mohol byť znovuotvorený. Museli začať postupne odstraňovať zistené nedostatky a vybavovať všetky náležité povolenia, aby opätovne otvorili svoje brány. V novembri minulého roka dostal vlastník vrtu - spoločnosť GEO TERMÁL Podhájska, s.r.o., povolenie na odber geotermálnej vody z vrtu. Bazény ňou budú môcť napúšťať na obdobie ďalších desať rokov. Následne začali vybavovať povolenie na vypúšťanie vody, ktoré im Okresný súd Nitra napokon vydal.

Starosta oznámil radostnú správu

Svoje nadšenie zo znovuotvorenia kúpaliska neskrýval ani Roman Ivan, starosta obce Podhájska, ktorá je jeho vlastníkom. Na svojom facebookovom profile uverejnil tento oznam: „To, o čo sme sa uplynulé obdobie tak vehementne usilovali, je konečne realitou. Rozhodnutie Okresného úradu Nitra, ktorým bolo spoločnosti Termálne kúpalisko Podhájska s.r.o. vydané povolenie na vypúšťanie použitých bazénových vôd, nadobudlo právoplatnosť. Náročný legislatívny proces je úspešne ukončený a dlhé roky zanedbávané procesy sa dali do súladu s právnymi predpismi Slovenskej republiky." Kúpalisko je otvorené od piatka, 28. januára.

Termálna voda s liečivými účinkami

Kúpalisko ešte donedávna patrilo k najnavštevovanejším atrakciám na Slovensku. Nachádza sa v obci s rovnomenným názvom, ktorú nájdete v okrese Nové Zámky. Oddychovať a načerpať nové sily tu môžete počas celého roka. Geotermálny prameň bol prvýkrát navŕtaný v roku 1973 v hĺbke 1900 metrov. Prameň má pri ústí teplotu 80° C a výdatnosť 50 litrov za sekundu. Termálna voda je slaná, obsahuje sírany, lítium, zlúčeniny vápnika, jodidy a bromidy. Do bazénov sa ochladzuje na 30 až 36˚ C. Blahodárne pôsobí na pacientov, ktorí trpia reumou, cievnymi a kĺbovými ochoreniami či pretrvávajúcimi bolesťami chrbtice. Pozitívne pôsobí aj pri liečbe zlomenín, dýchacích ciest, no stimuluje i činnosť štítnej žľazy.

Zaujímavosťou je, že pri skupinovom kúpaní nevznikajú žiadne ochorenia. Slaná voda totiž likviduje baktérie okamžite a nedovoľuje, aby sa množili ďalej. V letnej sezóne býva návštevníkom k dispozícii až deväť bazénov s termálnou i úžitkovou vodou, vodnými atrakciami vo vonkajšom aj vnútornom prostredí a toboganovým svetom. Wellness centrum so saunami, tureckým kúpeľom, fitness, vodným barom a kaviarňou má samostatný vchod. Na aktívny oddych vám zas poslúžia volejbalové či detské ihrisko, tenisové kurty, hydromasáže a trampolíny.

 

Zdroj foto: Facebooková stránka termálneho kúpaliska Podhájska