Najnovšie výskumy prekvapujú: Videohry zlepšujú mentálne zdravie človeka

Najnovšie výskumy prekvapujú: Videohry zlepšujú mentálne zdravie človeka

12.04.2022 | Videohry verzus mentálne zdravie | Milan Cigánik

Mnoho ľudí stále považuje videohry za stratu času či vyslovene čosi zlovestné a nevhodné pre deti. V skutočnosti rôzne štúdie potvrdzujú, že opak je pravdou. 

Čoraz viac dôkazov totiž ukazuje, že videohry môžu mať vplyv na mozog a navyše spôsobiť pozitívne zmeny v mozgových oblastiach, predovšetkým v jeho výkonnosti a štruktúre.

Je známe, že používanie videohier ovplyvňuje pozornosť. Výskumy prišli so závermi, že hráči vykazujú vylepšenia v niekoľkých druhoch pozornosti, vrátane trvalej a selektívnej. Oblasti mozgu, zodpovedajúce za koncentráciu, sú u nich výkonnejšie v porovnaní s ľuďmi, ktorí videohry nehrajú. Keďže sa pri iných činnostiach nemusia toľko sústrediť, v ich prípade nie sú dané časti až tak aktívne.

Hry však môžu byť aj návykové, preto je potrebné zvážiť, konkrétne akej hre a ako dlho sa jej budú naše deti, respektíve my, venovať. Videohry majú nielen pozitívne (pozornosť, zrakové a motorické schopnosti), ale aj negatívne aspekty (riziko závislosti). Je preto nevyhnutné vnímať tieto vlastnosti komplexne.

Videohrami k duševnému zdraviu

Nedávno realizovaná Oxfordská štúdia potvrdila, že ľudia, ktorí vo voľnom čase hrajú videohry, hlásia väčšiu pohodu a vnútorný pokoj. Ich hranie vplýva na duševné zdravie lepšie, než by ste čakali. Sú zábavné a zaujímavé, vďaka čomu nás činia šťastnými. Najmä tento rok sa videohry stali nevyhnutnou formou úniku a terapie pre milióny ľudí po celom svete. Mnoho násťročných detí sa im v súvislosti s pandémiou oddávalo častejšie. V tom čase boli pre ne jediným zmysluplným sociálnym kontaktom s inými deťmi. 

Negatívna prezentácia videohier

Reputácia hier v médiách nebýva príliš priaznivá. Často sa zabúda na fakt, že hry nemusia byť iba násilné. Podaktoré stimulujú kreativitu a pomáhajú rozvinúť logické myslenie. Vždy, keď je nejaká hra u detí obľúbená, články v novinách a reportáže televíznych správ znejú varovným a alarmujúcim tónom, akoby sa deti po celom svete dostali k droge. Nie je to tak...

...avšak, treba mať na pamäti, že podaktorí ľudia si hraním videohier skutočne škodia, akonáhle si k nim vytvoria nezdravý vzťah a začínajú ich uprednostňovať pred reálnym svetom. Na to poukazujú tiež odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie a varujú pred tzv. hernou poruchou. 

Videohry robia ľudí šťastnými

Podľa spoločnosti Newzoo, zaoberajúcej sa prieskumom trhu, máme na svete takmer tri miliardy hráčov. To, čo veľká väčšina z nich získa zo svojho koníčka, je pozitívne a obohacujúce pre život. Hry pomáhajú zvládať depresiu, stres, úzkosť, ale i každodenné ťažkosti v práci. Prestanú ľudia niekedy charakterizovať videohry ako previnenie? Uznajú, že sa takmer nelíšia od filmu, hudby či televíznych seriálov? Uvedomia si, že existujú dobré a zlé hry, vážne hry aj tie zábavné, a že môžu urobiť človeka spokojnejším a dokonca produktívnejším? Existuje podstatne viac zaujímavejších tém na rozhovory, ako je škodlivosť videohier či dohady, koľko peňazí toto odvetvie zarobí. Čo poviete? Koniec koncov ľudia, ktorí videohry reálne hrávajú (v súčasnosti približne 85% ľudí do 35 rokov a veľa starších ľudí), by o tom vedeli rozprávať...