Nečakaný dopad na životné prostredie – obmedzte posielanie emailov

Nečakaný dopad na životné prostredie – obmedzte posielanie emailov

19.04.2022 | E-maily a životné prostredie | Iveta Hricková

Dokážete odhadnúť, koľko e-mailov odošlete počas pracovného dňa? Často sú ich desiatky a riešite cez ne aj zbytočnosti, ktoré by sa dali vybaviť obyčajnou správou.

Tento, naoko neškodný zvyk, prispieva k devastovaniu životného prostredia.

Zastavte ničenie prírody

Vynorili sa vám v hlave myšlienky, čím môže byť odosielanie e-mailov škodlivé pre životné prostredie? Hlavným dôvodom je tvorba karbónovej stopy, ktorú človek zanecháva pri každej svojej činnosti. Medzi najväčších znečisťovateľov prírody patrí napríklad letecká doprava. Ďalším veľkým znečisťovateľom sú zahraničné e-shopy, veď tie vám pokojne odošlú objednaný tovar neraz až z druhej strany sveta.

E-mail vytvára karbón priamo pri odosielaní. Z vášho počítača vyjde impulz do wi-fi, signál sa postupne prenáša, čím vzniká karbónová záťaž pre prírodu. Je treba brať do úvahy tiež elektrickú energiu, ktorá sa spotrebúva pri ich písaní, používaní počítača a ďalšieho príslušenstva - myš, klávesnica, router.

Jeden email = 1 gram karbónu

Podľa štúdie zverejnenej vo Financial Times vytvárame zaslaním jedného e-mailu stopu, ktorá obsahuje približne jeden gram karbónu. Keby sme napísali čo i len jeden zbytočný mail denne, za rok vytvoríme 365 gramov tejto, pre životné prostredie nebezpečnej látky. Správ s nepodstatným obsahom zasielame neúrekom, a tak naša dvanásťmesačná aktivita spôsobuje prírode podstatne vyššie zaťaženie. Pokiaľ by by sme sa dokázali zbaviť daného zlozvyku, spolu s inými prehreškami voči prírode by sme v konečnom dôsledku významne pomohli životnému prostrediu v našom regióne.

Stopa ako po desiatkach tisíc letov

V spomínanom magazíne vypracovali tiež štúdiu o vplyve odosielania zbytočných emailov obyvateľmi Spojeného kráľovstva. Pri odoslaní jednej takejto správy denne, a pri aktuálnom počte obyvateľov, sa v Anglicku počas jedného roka vytvorí až 16 500 ton karbónu. Odborníci tvrdia, že táto hodnota predstavuje niekoľko desiatok tisíc komerčných letov. Podľa rovnakých výpočtov sa iba na Slovensku vytvoria takmer dve tony karbónu ročne, čo predstavuje vysokú mieru znečistenia pre životné prostredie.

Zrušte všetky krátke správy

Čo teda môžeme urobiť pre zníženie uhlíkovej stopy? Internetu a posielaniu emailov sa v tejto ére už neubránime. No mali by sme začať premýšľať o tom, aký obsah majú naše správy, a či je potrebné ich odoslať adresátovi. Najmä, ak je to nič nehovoriaca poznámka, bez ktorej by sa istotne zaobišiel. V prvom kroku teda prestaňme posielať jednoslovné emaily, v ktorých iba niekomu pritakáme, odzdravíme alebo mu poďakujeme. No a v druhom kroku sa ešte dnes odhlásme zo zbytočného mailingu. Kolónku na ich schválenie často odklikneme počas nákupu, alebo pri registrácii automaticky, no prijaté správy nečítame vôbec. Pokiaľ teda chceme znížiť karbónovú stopu, poriadok by sme si mali urobiť aj v reklamných mailoch, ktoré nám prichádzajú.