Akútny nedostatok krvi! Vďaka TEJTO akcii môžete svojou kvapkou pomôcť i vy

Akútny nedostatok krvi! Vďaka TEJTO akcii môžete svojou kvapkou pomôcť i vy

08.09.2021 | Poslanecká kvapka krvi | Naďa Trenčanská

To najcennejšie, čo v živote máme, si za peniaze obvykle nekúpime. Okrem zdravia, šťastia či lásky spadá do tejto kategórie nepochybne i KRV. V súčasnosti je jej však žalostne málo.

Podľa Národnej transfúznej služby SR (NTS SR) stojí za akútnym nedostatok krvi a poklesom darcov prebiehajúca pandémia Covid 19. Konkrétne dôvody vysvetľuje hovorkyňa transfúznej služby Martina Frigová: Za posledné týždne Národná transfúzna služba SR zaznamenala na svojich odberových pracoviskách pokles darcov krvi, čo sa prejavilo aj poklesom zásob krvných prípravkov.“ Menej darcov NTS SR eviduje nielen v dôsledku cestovateľskej a zdravotnej anamnézy, ale tiež pre vysoké teploty či pretrvávajúce ochorenie COVID 19, uvádza tlačová hovorkyňa a na záver pripomína, že: „Darovať krv môže osoba, ktorá za posledných 14 dní nebola v zahraničí alebo v úzkom kontakte s osobou, ktorá bola v zahraničí.“

„Krv sa nedá vyrobiť žiadnym chemickým procesom, vieme ju získať len od vás – dobrovoľných darcov krvi.“

Aj táto veta je súčasťou výzvy adresovanej potenciálnym darcom. Momentálne hlási nedostatok krvi takmer každá väčšia nemocnica. Kritické sú predovšetkým zásoby krvnej skupiny A všetkých krvných skupín s negatívnym RH faktorom.

„Vyzývame preto ľudí, aby sa nebáli, prišli darovať krv a pomohli zachraňovať ľudské životy.“

Naša redakcia sa pripája k tejto výzve a dáva vám do pozornosti podujatie s názvom „Poslanecká kvapka krvi“. Prebiehať bude už tento štvrtok 9.9.2021 v Leviciach. O priebehu akcie, ako aj o jej výsledku, vás budeme na našich stránkach samozrejme informovať.