V Indii ošetrujú pacientov s koronavírusom roboti

V Indii ošetrujú pacientov s koronavírusom roboti

22.12.2020 | Koronavírus a roboti | Iveta Hricková

Veľký problém, ktorý musia v čase pandémie Covidu-19 riešiť nemocnice u nás i vo svete, je vysoký počet infikovaného, zdravotníckeho personálu.

Starostlivosť o ľudí s touto diagnózou nebýva vôbec jednoduchá. Sestričky i lekári pri ošetrovaní chorých často riskujú svoje životy. V Indii preto vymysleli jednoduchý spôsob, ako problém (vy)riešiť. Časť ich práce zverili robotom.

Vypomáhajú traja roboti

Indická nemocnica v Bangalúre dostala špeciálnu výpomoc v podobe troch robotov. Tí pracujú na covidovom oddelení, kde vykonávajú bežné úkony, ako je napríklad dezinfekcia priestorov. Trojica pomocníkov pochádza od spoločnosti Ivento Robotics. Cena jedného modelu sa pohybuje v čiastke 10 000 dolárov. Ďalší dvaja roboti vypomáhajú v nemocnici v meste Noida. Tam prichádzajú do priameho kontaktu s pacientmi, ktorým pomáhajú s orientáciou pri premiestňovaní sa na jednotlivé oddelenia.

Spojenie s vonkajším svetom

Ďalší model robota sa nazýva Mitra, čo v miestnom jazyku znamená priateľ. Noví pomocníci zabezpečujú pacientom spojenie s vonkajším svetom. Ich prostredníctvom sa chorí môžu kontaktovať s lekármi, sestričkami, ale aj so svojou rodinou. Roboti majú na hrudi umiestnenú kameru a obrazovku, takže ak pacient chce, dokážu ho rýchlo spojiť s kýmkoľvek. Paradoxne sa tak vďaka umelej inteligencii dostáva do nemocníc viac ľudskosti, infikovaní sa necítia až tak osamelo. Roboti dokážu podľa tváre rozoznať identitu človeka a následne ho oslovujú menom.

Chránia personál

Pacienti v Bangalúre si trojicu robotov obľúbili. Z ich návštevy sa vždy tešia a sú radi, že sa práve vďaka nim môžu spojiť s blízkymi. Akonáhle sa necítia dobre, prítomnosť robotov im pomáha aj po psychickej stránke. Pri koronavíruse je totiž dôležité, aby infikovaní neupadali do depresie, verili si a boli silní.

Roboti nie sú výhodou iba pre pacientov, ale aj pre samotných lekárov a ostatný personál. Tí nemusia tak často podstupovať riziko nákazy, pretože mnoho požiadaviek pacientov vyriešia bez toho, aby vstúpili do izby. Tam vchádzajú v momente, keď je to nevyhnutné a starostlivosť už nedokáže zabezpečiť robot. Vďaka tomu sa výrazne znižuje percento nakazených zdravotníkov a chorí nemajú pocit, že o nich nie je dobre postarané.

Dokážu roboti nahradiť ľudský kontakt?

Roboti na covidových oddeleniach sú nepochybne veľkou pomocou pre pacientov aj lekárov. Napriek všetkej snahe, každá minca má dve strany. Stroj pacientom nemôže nahradiť kontakt s ľuďmi. Veď človek ich dokáže pohladiť, povzbudiť, preniesť do priestoru energiu, ktorá pomáha liečiť. Nedá sa predpokladať, že by na rizikových oddeleniach nemocníc roboti v budúcnosti úplne nahradili zdravotný personál. Lekárom a sestrám pomáhajú s viacerými rutinnými záležitosťami, zabezpečia prvý kontakt s pacientmi, no nakoniec to budú aj tak lekári a sestričky, ktorí za pacientom prídu, povedia mu vľúdne slová a strávia s ním aspoň nejaký čas...