Európsky olympijský festival mládeže prichádza aj k nám. Budúci rok ho bude hostiť Banská Bystrica

Európsky olympijský festival mládeže prichádza aj k nám. Budúci rok ho bude hostiť Banská Bystrica

06.08.2021 | Európsky olympijský festival mládeže | Milan Cigánik

24. júla 2021 sa začalo slávnostné odpočítavanie dní do zahájenia veľkolepého festivalu. O necelý rok sa totiž u nás uskutoční európska mládežnícka olympiáda.

Pôjde o najväčšie multišportové podujatie v histórii samostatného Slovenska. Akcia prebehne v termíne 24. až 30. júla 2022 a hostiteľom bude mesto Banská Bystrica. Príležitosť zviditeľniť sa tak dostane nielen tento región, ale i celá krajina.

Zostáva jeden rok do začiatku

Odpočítavanie času do začiatku akcie spustili hodiny, umiestnené po dobu nasledujúcich dvanástich mesiacov v nákupnom centre Europa SC v Banskej Bystrici. Spustené boli za prítomnosti štátneho tajomníka ministerstva obrany Mariana Majera, primátora Banskej Bystrice a prezidenta organizačného výboru Jána Noska, prezidenta Slovenského olympijského a športového výboru Antona Siekela a výkonného riaditeľa organizačného výboru Petra Hamaja na banskobystrickom Námestí SNP.

Športovci z celej Európy

Európsky olympijský festival mládeže 2022 (EOFM) bude prebiehať na viacerých športoviskách v Banskej Bystrici, Zvolene, Detve, Slovenskej Ľupči a Badíne. Otvárací ceremoniál sa uskutoční 24. júla 2022 pri pamätníku SNP, ktorý je dôstojným miestom na prezentáciu tak významného podujatia. Na olympiáde sa predstaví až 3600 účastníkov z 50 európskych krajín. Podujatie má byť šetrné voči prírode a podporovať udržateľnosť vo všetkých oblastiach príprav i realizácie.

Pod záštitou prezidentky

Organizátori požiadali prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby prevzala patronát nad Európskym olympijským festivalom. V žiadosti o prevzatie záštity vyzdvihli význam podujatia, zameranie na celý región stredného Slovenska a predovšetkým pozitívny vplyv predošlých Európskych olympijských festivalov mládeže na športovanie a pohybové aktivity detí v usporiadateľských mestách. Zároveň ju pozvali, aby sa osobne na podujatí zúčastnila a svojou prítomnosťou podporila nielen slovenských, ale aj ostatných európskych športovcov i stovky dobrovoľníkov. 

Permoník olympijským maskotom

Maskotom olympiády sa stal banský škriatok permoník, s ktorým sa spájajú povesti o meste Banská Bystrica a jej okolí. Podľa nich škriatkovia strážili a ochraňovali nerasty a poklady, nachádzajúce sa v okolí štôlní. Pomáhali baníkom pri práci a varovali ich pred hroziacim nebezpečenstvom. Na maskota bola vypísaná výtvarná súťaž, v ktorej odborná porota vybrala jeho víťaznú podobu. Permoník sa objaví na všetkých akciách a podujatiach, ktoré sú s EOFM a mestom spojené. V porote zasadli zástupcovia mesta Banská Bystrica, Slovenského olympijského a športového výboru, Akadémie umení Banská Bystrica, profesionálnych výtvarníkov i biatlonistka Anastasia Kuzminová.

Staň sa dobrovoľníkom

Usporiadanie športových mítingov takýchto rozmerov sa nezaobíde bez dobrovoľníkov, ktorí sa  budú podieľať na zabezpečení chodu celého podujatia. Podľa oficiálnej stránky olympijského tímu olympic.sk, členmi dobrovoľníckeho tímu sa môžu stať žiaci stredných a vysokých škôl, členovia športových klubov, dôchodcovia i športoví fanúšikovia či nadšenci, ktorí majú záujem zapojiť sa do organizácie veľkej akcie pre mladých ľudí z celej Európy. Minimálny vek uchádzačov je 16 rokov, horná veková hranica nie je stanovená. Vítané sú nielen skúsenosti s dobrovoľníctvom, ale aj znalosť svetového jazyka. Od marca bol oficiálne spustený nábor dobrovoľníkov, ktorý sa nesie v znamení sloganu „Nezmeškaj príležitosť! Zaži atmosféru jedinečného podujatia!“ Vybraní spolupracovníci majú spolu s organizátormi zabezpečiť hladký priebeh festivalu. Budú pomáhať pri organizovaní súťaží, zabezpečovať služby v ubytovniach športovcov, starať sa o pracovníkov v tlačových centrách, poskytnú servis pre divákov pri vstupoch, na parkoviskách, tribúnach aj v informačných centrách. Asistovať budú tiež pri slávnostných ceremoniáloch a dopingových kontrolách.

Nezmeškajte jedinečnú príležitosť stať sa súčasťou olympijskej mládežníckej rodiny a zaregistrujte sa ešte dnes na http://eyof2021.com/dobrovolnici-registracia/

 

K propagácii podujatia bolo vytvorené promo video s názvom Ready To Shine (Pripravení zažiariť), ktoré bližšie predstavuje mesto Banská Bystrica. Pozrieť si ho môžete priamo tu:

https://www.olympic.sk/podujatie/banska-bystrica-2022#lg=1&slide=0