Tréner Ľuboš: "Zaťažte telo, zabavte deti. Cvičte spolu!"

Tréner Ľuboš: "Zaťažte telo, zabavte deti. Cvičte spolu!"

02.04.2021 | Ľuboš (Gsch) Gschwandtner | Redakcia

Chýba vám cvičenie vo vašom obľúbenom fitness centre? Alebo aspoň v spoločnosti rovnako naladených ľudí, ktorí sa navzájom podporujú?

Dnes však sedíte doma, otvorenie posilňovní je v nedohľadne a doma sa neviete do cvičenia „dokopať“. Áno, máte ho síce v pláne a v diári i zapísané, no keď sa ráno zobudíte, čakajú na vás celkom iné povinnosti - varenie, upratovanie, práca na home office a od skorého rána navyše odpovedáte na milión otázok vašich ratolestí. Ak máte šťastie, oddýchnete si s dobrou knihou alebo pri filme, v opačnom prípade aj vo voľných chvíľach dorábate, čo ste cez deň nestihli. Chce to systém! A jednoznačne rutinu! Ako prvé treba zabaviť deti. Úplne ideálna situácia nastáva, ak ráno začnete spoločným cvičením. Nadopujete sa endorfínom, vďaka ktorému sa budete cítiť lepšie, šťastnejšie a všetko vám pôjde „viac od ruky“.

Ako začať cvičiť s deťmi?

„V čase karantény zapájame s manželkou deti do tréningu rôznym spôsobom. Niekedy sa ujme konštruktívne a plánované cvičenie, keď vo výraznej miere cvičia aj deti. Inokedy improvizujeme a vtedy ‚používame‘ deti ako záťaž,“ hovorí Ľuboš Gsch, profesionálny tréner a špecialista na tvarovanie postavy. Podľa jeho slov je každé cvičenie lepšie ako žiadne. „Vyššiu pridanú hodnotu získa cvičenie vtedy, keď doň zapojíte deti, pretože pre tie je dostatok zdravého pohybu kľúčový pre rozvoj,“ tvrdí Ľuboš Gsch.

Cvičenie s deťmi má viacero benefitov. Už 10 minút cvičenia dokáže deťom zlepšiť pamäť a rôzne schopnosti. Cvičenie učí deti vyhrávať a aj prehrávať. Koniec koncov, i prehry sú v živote dôležité, žijeme v dualite a prehra nás vie pozitívne namotivovať k lepším výsledkom. Nesmieme zabúdať na fakt, že detská obezita je celosvetovým problémom, na ktorý neustále upozorňuje aj Svetová zdravotnícka organizácia. V súčasnosti, keď sú deti zatvorené doma a tie väčšie na dištančnom vzdelávaní - pri počítači, neostáva im veľa priestoru na cvičenie. Čo tak ho vytvoriť? Cvičme spolu s nimi. Urobme z cvičenia hru, počas ktorej strávime spoločný čas aktívne a zmysluplne.

Aké cviky s deťmi odporúča uznávaný tréner?

  1. Tlak na hlavu – dospelý zaťažuje najmä svaly trupu. U detí, v prípade, že sa dokážu udržať vodorovne, pracuje stabilita, svaly chrbta, ramien, nôh a brucha.
  2. Golbet drep – dospelí pri tomto cviku zaťažujú svaly trupu a nohy. Tento cvik je dobré zakomponovať do tréningovej rutiny aspoň ako doplnkový cvik.
  3. Príťahy v predklone – dospelý si pri tomto cviku trénuje chrbát, deti stabilizáciu a brucho.
  4. Brušáky – tie sú u dospelých najmä o bruchu, u detí aj o rovnováhe.
  5. Tlak v ľahu – pri tomto cviku si dospelý zaťažuje prsia, ramená a biceps, deti brušné partie a podporu stabilizácie.
  6. Polovičný mostík – ten je výborný pre dospelých na zadok.
  7. Bicepsový zdvih – dospelý si pri ňom zaťažuje biceps, deti svalstvo brucha a podporu stabilizácie.

 

„Pre zapojenie detí do tréningu sa osvedčil tiež spôsob – rambodráha. Spočíva v tom, že deti si spolu zostavia svoju dráhu, a to spravidla z nábytku či iného príslušenstva domácnosti. Na tejto dráhe preliezajú, podliezajú, preskakujú a podobne. Vzhľadom na devastačné následky pre domácnosť ale túto možnosť neprezentujem,“ poznamenal na záver so smiechom Ľuboš Gsch.