Liptov sa pripravuje na novú sezónu. Turisti sa (ľahšie) zorientujú vďaka tejto novinke

Liptov sa pripravuje na novú sezónu. Turisti sa (ľahšie) zorientujú vďaka tejto novinke

10.04.2021 | Liptov a nová sezóna | Iveta Hricková

Uplynulý rok nebol pre slovenský turizmus jednoduchý. Obľúbené regióny ako Liptov či Vysoké Tatry zažili síce silnejšiu letnú sezónu, no z dlhodobého hľadiska im to príliš nepomohlo. 

Preto sa už teraz pripravujú na nadchádzajúce mesiace a turistov sa snažia nalákať aj prostredníctvom noviniek, ku ktorým patrí napríklad knižné vydanie turistických sprievodcov v regiónoch.

240 strán zaujímavostí z najkrajšieho kraja

Liptov patrí z hľadiska plánovania dovolenky k našim najobľúbenejším lokalitám. V zime ponúka skvelú lyžovačku, v lete krásne miesta na turistiku, športovo zameraní ľudia sa zas môžu tešiť na výborné cyklotrasy. Nechýbajú možnosti na kúpanie v Aquaparku či v Liptovskej Mare, navštíviť možno i historicky cenné miesto Vlkolínec a nezabúdajme ani na moderné atrakcie v podobe interaktívneho múzea jaskyniarstva SMOPAJ. Daniel Kollár sa preto rozhodol vytvoriť nádhernú publikáciu, v ktorej združuje rôzne tipy na trávenie voľného času práve v danom kraji. „Sprievodca má byť inšpiráciou tým, ktorí preferujú pešiu turistiku a cykloturistiku v prírode, ako aj tým, ktorí obľubujú výlety k termálnej vode či prechádzky za kultúrno-historickými pamiatkami. Liptov má naozaj čo ponúknuť a svojou jedinečnosťou bez pochýb vyniká dokonca aj v porovnaní s inými európskymi regiónmi," prezradil autor novinky, na ktorej pracoval takmer dva roky. Turistický sprievodca Liptov vychádza na 240-tich stranách a niektoré odporúčania istotne prekvapia i rodených Liptákov. V predstihu si tak môžete naplánovať vašu letnú dovolenku. Kniha vznikla aj vďaka finančnej podpore Ministerstva dopravy a výstavby a aj Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV.

Praktické tipy na prechádzky a výlety

Turistický sprievodca Liptovom prináša najmä praktické tipy na plánovanie vašej dovolenky. Kniha je rozdelená do troch hlavných častí, podľa troch oblastí, z ktorých pozostáva spomínaný región. Vďaka tomu si dôkladne premyslíte, čo by ste chceli vidieť v Liptovskom Mikuláši a na strednom Liptove, v Ružomberku, dolnom Liptove, v Liptovskom Hrádku a hornom Liptove. Jednotlivé kapitoly prinášajú unikátne fakty o atrakciách, histórii a kultúre v tomto ľúbeznom kraji. Súčasťou sprievodcu sú mapy, päťsto fotografií a množstvo ilustrácií s cieľom uľahčiť plánovanie vašej cesty. Autor knihy pripravil pre dovolenkárov rôzne inšpirácie v podobe tematických prechádzok.

Zapojte sa do výzvy na čistenie liptovskej prírody

Organizácia REGION LIPTOV spojila vydanie knihy aj s originálnou akciou, ktorá pomôže tunajšej prírode. Hoci ponúka pre dovolenkárov nádherné a pestré možnosti, turisti sa k nej nesprávajú vždy s patričnou úctou a aj popri chodníkoch nájdete množstvo odpadkov. „Každý vo svojom okrese urobme niečo pre prírodu, buďme ekologickí a vyčistime ju. Fotky z čistenia stačí verejne zdieľať cez Facebook alebo Instagram s hashtagmi #visitliptov a #preprirodu a sto eko - Slovákov získa sprievodcu Liptov a náš štýlový nákrčník Liptov,“ prezradila nám riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. Vaše najbližšie potulky týmto krajom preto spojte s pokojne s užitočnou aktivitou a pomôžte napraviť to, čo spôsobili podaktorí nezodpovední turisti.

Zameriavajú sa na cykloturistiku

Napriek náročnej situácii na Liptove veria, že blížiaca sa sezóna pomôže tunajšiemu turizmu postaviť sa na nohy. Až do začiatku pandémie to mali v danom regióne výborne rozbehnuté a turistom poskytovali vysokú kvalitu rozmanitých služieb. Preto sa snažia nepremárniť ani toto dlhé čakanie a pre dovolenkárov už pripravujú ďalšie novinky. „Tento rok je to komplikované, pretože všetko je zatvorené, ale viera nám zostala, tak sa snáď situácia s pribúdajúcimi teplotami vylepší a uvoľní. Zameriavame sa na cykloturizmus, pretože e-biky majú u nás obrovský potenciál, ktorý aj rozvíjame. Pripravujeme tiež projekt Nepoznaný Liptov, vďaka ktorému ukážeme menej známe lokality Liptova. Zameriavame sa najmä na leto a pobyty v prírode,“ povedala Katarína Šarafínová z REGION LIPTOV.

Medziročný pokles o 28,5 percent

Napriek všetkému úsiliu pandémia koronavírusu zasiahla liptovský turizmus vo väčšej miere, než sa čakalo. Veľký medziročný pokles spôsobilo aj zavedenie prísnych opatrení počas jesene a koncoročných sviatkov, ktoré by pomohli dohnať jarné straty. „Cestovný ruch dostal v roku 2020 zabrať a aktuálny rok sa javí ešte hrozivejšie. Počet prenocovaní u nás na Liptove dosiahol prvý pokles od krízy, ktorá sa prejavila v roku 2009. Medziročne sme si pohoršili o takmer 28,5 percenta a prenocovania nedosiahli ani jeden a pol milióna, a to sme v roku 2019 mali prenocovania cez dva milióny. Tento región bez cestovného ruchu trpí - prepúšťa sa, podnikatelia sa zadlžujú, krachujú, prejavuje sa dominový efekt aj na iné na cestovný ruch napojené pracovné miesta a pomoc od štátu je nedostatočná," uviedol predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.

Podľa údajov Štatistického úradu SR klesol v Žilinskom kraji počet prenocovaní o 33 percent. Všetci ľudia pracujúci v tunajšom turizme preto dúfajú, že od leta sa situácia výrazne zlepší a podarí sa im nadviazať tam, kde takmer pred rokom skončili.