Otužovanie nie je o posúvaní limitov za každú cenu

Otužovanie nie je o posúvaní limitov za každú cenu

28.12.2020 | Otužovanie | Naďa Trenčanská

Je súčasný boom okolo otužovania novým modným trendom alebo skutočným životným štýlom?

O otužovaní sa toho popísalo veľa. Jeho účinky na ľudskú imunitu, ako i zdravotné benefity, sú overené a hlavne neodškriepiteľné. Kúpaniu v studenej vode v súčasnosti prepadá čoraz viac ľudí. Mnohí si však otužovanie zamieňajú so súťažou. Bez rozmyslu sa snažia ihneď v začiatkoch posúvať vlastné hranice, ktoré ani nepoznajú. Vydržať čo najdlhšie a za každú cenu je to, v čom sa predbiehajú najviac. Sociálne siete sa hemžia príspevkami a otázkami na skúsenejších otužilcov, ako čo najdlhšie vydržať v studenej vode a prekonávať limity svoje i limity pomyselných súperov. Rovnako, ako aj fotkami z denného pobytu v studenej vode s podrobnými časovými údajmi. Tu už nejde o zdraviu prospešnú činnosť, no skôr o sebaprezentáciu konkrétnej osoby, jej schopností a možností.

A tak týchto supermanov a superženy musíme, i keď neradi, sklamať. Otužovanie nie je o pretŕčaní sa. Je to životný štýl. Radosť z toho, že robíme niečo pre seba. Navyše, podľa odborníkov nie je podstatné, či vo vode doženiete svoje možnosti ku krajnosti a vydržíte v nej 30 minút, nič extra vám to nedá. Jediné, čo vám precenenie síl, a to najmä v začiatkoch otužovania, môže priniesť, je poškodenie zdravia. Aj v tomto smere totiž platí, že nič netreba preháňať.

Počúvajte vlastné telo

Zabudnite na neoprénové rukavice a topánky, aby ste svoj pobyt vo vode za každú cenu natiahli. Radšej sa sústreďte na svoje telo, jeho limity a pocity. Práve ruky a nohy sú najlepším ukazovateľom. Chlad na nich znášame pri dlhšom pobyte najhoršie. Akonáhle ich oblečieme do neoprénu, tento dôležitý ukazovateľ zlyháva. Rýchlo si môžeme ublížiť a podchladiť sa. Lepšie je začať pomaly a postupne. Radšej pár minút bez pomôcok a barličiek, než tŕpnuť desiatky minút s nimi. Robte veci iba do takej miery, kým z nich máte dobrý pocit. V opačnom prípade to nemá zmysel. Otužovanie je beh na dlhé trate. Úspech v podobe zlepšenia kondície, zdravia a silnejšej imunity dosiahnete výlučne dlhodobým a pravidelným praktizovaním.

O otužileckom boome, ako i všetkých úskaliach a prednostiach otužovania, nám už čoskoro porozpráva predseda OZ Ľadové Medvede Veľká Voda, Blažej Slabý.