Už aj na Slovensko dorazilo poistenie liečebných nákladov pre našich domácich miláčikov

Už aj na Slovensko dorazilo poistenie liečebných nákladov pre našich domácich miláčikov

14.11.2020 | Poistenie domácich miláčikov | Naďa Trenčanská

Každý majiteľ psa či mačky nám dá zrejme za pravdu, že zdravotná starostlivosť o týchto miláčikov, ktorých obvykle považujeme za členov rodiny, nie je vôbec lacná záležitosť. 

Až donedávna na našom trhu, okrem pripoistenia domácich zvierat /rozumej psov a mačiek/, ktoré poskytovali niektoré komerčné poisťovne vo forme pripoistenia k poisteniu domácnosti, nebol relevantný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti priamo pre našich štvornohých členov rodiny.

Dnes je situácia iná. Už pred časom ohlásila príchod na slovenský trh nová online zdravotná a úrazová poisťovňa PetExpert. Tá poskytuje svoje služby výhradne pre domácich miláčikov. V súčasnosti si každý majiteľ psa alebo mačky môže prostredníctvom danej poisťovne dojednať online poistenie podľa vlastných preferencií i rozsahu krytia. Je to pomerne jednoduché, hoci aj tu je potrebné splniť niekoľko základných podmienok.

Podmienky pre využitie služby

Poistiť je možné len psa alebo mačku s minimálny vekom aspoň 8 týždňov a zároveň nie starších ako 10 rokov - pokiaľ sa jedná o psa alebo mačku malého plemena. V prípade stredných plemien a všetkých plemien mačiek  je to osem rokov. Ak psík patrí medzi takzvané veľké plemená, jeho maximálny vek pre vstup do poistenia je 6 rokov.

Ďalšími podmienkami pre vstup do poistenia vášho zvieraťa je jeho identifikácia čipom. To znamená, že psík / mačka musí mať implantovaný a registrovaný čip. Okrem toho by mali mať splnené všetky bežné očkovania a absolvované preventívne prehliadky.

Ak všetky tieto pravidlá váš pes či mačka spĺňa, možno ho poistiť na ktorýkoľvek z ponúkaných balíkov poisťovne a toto poistenie je potom platné po celý jeho život.

V najzákladnejšom balíku ŠTART sa dá dojednať poistenie s ročným limitom 1.200 € / rok na poistenie veterinárnych nákladov. Ďalšie balíky, okrem vyššieho krytia veterinárnych nákladov, kryjú napríklad aj náklady na nájdenie psa, jeho opatrovanie, stratu či odcudzenie, až po jeho smrť. Cenu poistenia určuje nielen vek psa alebo mačky, ale taktiež konkrétna výška limitov, teda zvoleného balíka krytia a jeho rozsah.

V prípade úrazu alebo choroby psa / mačky navštívite zmluvného veterinára, ktorému uvediete číslo poistenia vášho zvieraťa. Ak zviera spĺňa všetky hore uvedené náležitosti a od úrazu či choroby už uplynula čakacia doba, vzniká nárok na poistné plnenie za zdravotnú starostlivosť.

Veterinár následne poisťovni elektronicky pošle všetky potrebné dokumenty a tie sú obratom podľa poisťovateľa vybavené. Majiteľ by tak u veterinára uhrádzal miesto celkových nákladov len spoluúčasť vo výške 10 % nákladov veterinárnej starostlivosti.

Má svoje úskalia

Od tradičných poistných produktov by sa tento mal líšiť predovšetkým jednoduchosťou pri plnení. Avšak, aj toto poistenie má rovnako ako každé iné, svoje "háčiky". Poisťovateľ ich však prehľadne zverejňuje a vôbec sa nimi netají.

Čo teda poistenie nekryje a nepreplatí, či aké sú jeho hlavné rozdiely v porovnaní s klasickým poistením domácich zvierat komerčných poisťovní, si povieme nabudúce.