Lyžovačka na Kojšovskej holi bude odteraz jednoduchšia. Prepraví vás tam skibus

Lyžovačka na Kojšovskej holi bude odteraz jednoduchšia. Prepraví vás tam skibus

07.02.2022 | Skibus, Kojšovská hoľa | Iveta Hricková

Okrem hlavných lyžiarskych stredísk v Tatrách máme na Slovensku i menšie kvalitné rezorty a výborné bežkárske trate. Vďaka nim si môžeme zalyžovať aj počas bežných dní, keď práve nie sme na dovolenke.

Nielen medzi obyvateľmi Košického kraja je obľúbená Kojšovská hoľa, ktorá teraz ponúka novú službu v podobe skibusu.

Vyšli v ústrety bežkárom

Kojšovská hoľa je súčasťou pohoria Volovské vrchy a sídli v okrese Gelnica. Jej výhodou je, že sa nachádza v blízkosti Košíc a zároveň ponúka alternatívu na zimné radovánky pre turistov na Spiši. Tento areál si v ostatných rokoch obľúbili najmä bežkári. Z tohto dôvodu im Košický samosprávny kraj vyšiel v ústrety a ponúka im prepravu skibusom priamo k tratiam. „Aj v súvislosti s narastajúcou popularitou bežkovania počas zimného obdobia sme radi, že môžeme bežkárom, ale aj ostatným návštevníkom Kojšovskej hole, priniesť nový atraktívny spôsob prepravy vo forme skibusu. Ten premáva z parkoviska Zlatá Idka ku chate Erika a späť,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka. Lyžiari si tak zjednodušia výstup do hornej časti, ich auto bude zatiaľ zaparkované v obci, vďaka čomu sa zlepší i premávka v celej lokalite.

Premávať bude do konca marca

Aktuálne štedrá snehová nádielka praje lyžovačke i v menších strediskách. Ponuka skibusu prišla v tom najlepšom čase, keď pomôže všetkým amatérskym športovcom. Autobus bude premávať do konca marca. Lyžiarov preváža každý víkend a počas všetkých dní jarných prázdnin, aby tak vyšli v ústrety oddychujúcim rodičom s deťmi. Kapacita vozidla je osemnásť osôb. Za jednu cestu zaplatíte 2 eurá. Predaj lístkov je k dispozícii aj online, takže si ich môžete zaobstarať včas a nestane sa, že by vás nevzali kvôli nedostatku miesta. Prvý odchod zo Zlatej Idky je o 7:30, posledný o 11:30. Od chaty zas skibus začína premávať o 8:00 a posledný spoj vyráža o 14:00.

Výlet nielen pre lyžiarov

Dobrou správou je, že skibus môžu využiť aj ľudia, ktorí sa nevenujú len lyžovaniu. Pri chate Erika totiž máte ďalšie zaujímavé možnosti na trávenie voľného času. Zatiaľ čo sa niekto pôjde prejsť na bežkách, ostatní členovia rodiny zájdu na ľahšie zimné túry alebo si vyskúšajú sánkovanie v obklopení krásnej prírody. Bežkárske trate nie sú súčasťou blízkeho strediska, napriek tomu sú v dobrom stave. „V prípade priaznivých snehových podmienok bežkárske trate pravidelne upravujeme a návštevníci tak majú možnosť zvoliť si na základe svojich preferencií a fyzických zdatností niektorý z troch certifikovaných okruhov v dĺžke 2, 3 a 5 kilometrov,“ uviedla dobrovoľníčka a vášnivá bežkárka Radka Kovaľ Mazáková z Kojšovka – bežkárske trate.

Päť kilometrov zjazdoviek

Skibus je primárne určený pre bežkárov. No počas cesty ku chate Erika uvidíte aj lyžiarske stredisko Kojšovská hoľa, ku ktorému sa následne môžete vrátiť a vyskúšať si klasické zjazdové lyžovanie. V zimnom rezorte máte k dispozícii takmer päť kilometrov upravovaných tratí. Najdlhšia z nich meria 2,2 kilometra. Dokopy si viete vybrať až zo šiestich zjazdoviek, s modrým a červeným označením. Pre nenáročný termín sú ideálne hlavne pre rodiny s deťmi.

V lete poskytujú Cyklobus pre cyklistov

Areál Kojšovskej holi ponúka skvelé možnosti na využitie voľného času aj počas leta. Vtedy miesto vyhľadávajú cyklisti, pre ktorých je k dispozícii Cyklobus. Minulú sezónu ho použili prvýkrát, a keďže mal veľký úspech, je už pripravená jeho zimná verzia. Túto výhodu môžu využiť opäť rodiny s deťmi, ktoré odtiaľ poľahky zájdu na turistiku a po návrate z nej sa zvezú dole k autu či spoju hromadnej dopravy.

 

Ďalšie fotografie strediska nájdete TU.