Tip na zimnú túru: Hrebienok, Rainerova útulňa a Zamkovského chata

Tip na zimnú túru: Hrebienok, Rainerova útulňa a Zamkovského chata

26.02.2021 | Tip na zimnú túru | Iveta Hricková

Na horskú turistiku nezabúdajte ani počas zimných mesiacov. Vysoké Tatry ponúkajú aj v tomto období veľa chodníkov, ktoré môžete prebádať s kamarátmi, ale i s rodinami s deťmi.

Takouto ideálnou možnosťou je obľúbená trasa zo Starého Smokovca na Hrebienok.

Bez lanovky, ale s väčšou zábavou

Kvôli aktuálnej pandemickej situácii nepremáva na Hrebienok obľúbená pozemná lanovka. No trasa k tomuto stredisku je napriek tomu dobrá, pretože vedie po asfaltovej ceste a zvládnete to aj s kočíkom či s malými deťmi. Pokiaľ pôjdete pomalým tempom a budete sa kochať krásou okolo vás, výstup bude trvať menej ako hodinu. Pripravte sa na to, že po celý čas pôjdete do kopca, ale prevýšenie nie je veľmi veľké, takže ho letmým tempom zvládnu aj tí so slabšou kondíciou. Ešte pred vstupom na Hrebienok sa pozrite na jednu z najstarších stavieb a teda altánok, z ktorého máte nádherný výhľad na Poprad a okolie. V blízkosti tejto malej križovatky sa nachádza obľúbená Bilíková chata. V minulosti sa tu nachádzalo malé turistické centrum s hotelom, ktorý v 19. storočí plánovali rozširovať do väčšieho rezortu. Našťastie, tieto plány zastavili a vďaka tomu sa miesto budov môžeme naďalej kochať nádhernou prírodou.

Najstaršia chata v Tatrách

Od vrchnej stanice pozemnej lanovky sa pohodlne dostanete ku obľúbenej Rainerovej útulni s legendárnym chatárom Petrom Petrasom. Ten počas zimy pravidelne robieva zo snehu betlehem a rôzne sochy. Útulňa je najstaršou chatou vo Vysokých Tatrách. Vznikla v roku 1863 a slúžila ako jednoduchý nocľah pre tých, ktorí odtiaľ zdolávali viaceré chodníky a končiare. Neskôr zanikla, pretože na tomto mieste postavili hotel. Až v roku 1998 ju vybudovali opäť, aby tak vzdali úctu Jánovi Jurajovi Rainerovi, ktorý bol autorom pôvodného nápadu. Cestička k nej je vhodná aj pre kočíky a v lete sa tam dostanú i vozičkári.

Okruh okolo vodopádov

Od Rainerovej chaty sa nemusíte vrátiť späť rovnakou cestou. Pokiaľ nemáte so sebou sane či kočík, viete pokračovať ďalej po chodníku k vodopádom Studeného potoka. Tie v zime vyzerajú v obklopení zasneženej krajiny nádherne a ponúkajú romantický pohľad na zimnú prírodu. Chodník je trošku náročnejší, pretože nie je rovný a nachádzajú sa na ňom kamene, no napriek tomu ho zvládnu aj menšie deti. Na konci daného okruhu sa dostanete k Bilíkovej chate a ste opäť pri ceste do Starého Smokovca. Tí z vás, ktorí si na cestu zoberú klzák alebo sane, sa môžu spustiť dole po ceste, ktorá je ideálna na sánkovanie.

Zamkovského chata s malou parťáčkou

Pre zdatnejších turistov je k dispozícii jeden z vyššie položených horských chodníkov. Dostanete sa k nemu na rázcestí z Hrebienka ku Rainerovej chate. Má väčšie prevýšenie a vedie až ku Zamkovského chate. Tú po prvýkrát otvoril v roku 1943 Štefan Zamkovský, ktorý vo Vysokých Tatrách pracoval ako nosič. Odvtedy sa stala jedným z dôležitých symbolov tohto regiónu. Cestu k nej vám môže spríjemniť aj malá spoločníčka. V tejto oblasti sa totiž už dlhý čas pohybuje malá líška. Tá sa stala pre mnohých skvelou parťáčkou, často s nimi prechádza určitú časť trasy a pózuje im na fotografiách.

 

Zdroj foto: Bilíkova Chata Fanpage