Ozdobte si vianočný stromček už teraz. Pomáha to psychike

Ozdobte si vianočný stromček už teraz. Pomáha to psychike

28.11.2020 | Vianočná výzdoba pomáha psychike | Iveta Hricková

Do ktorej skupiny ľudí patríte vy? Milujete Vianoce a začínate zdobiť už na začiatku adventu, alebo čakáte do poslednej chvíle a stromček rozsvietite až tesne pred Štedrým večerom? 

Pokiaľ si sviatočnú atmosféru radi užívate dlhšie, aj podľa psychológov robíte veľmi dobre.

Pomáha to psychike

Vianočná atmosféra v nás automaticky vyvoláva príjemné pocity. A to je presne vec, po ktorej tento rok túžime najviac. Psychológovia odporúčajú, aby sme začali so zdobením našich príbytkov podstatne skôr. Aspoň doma si vytvoríme oázu pokoja, v ktorej sa vždy po návrate z práce budeme cítiť pohodlne a pozitívne. Vezmete si ich slová k srdcu?

Potom vám už nebudú robiť problémy negatívne správy o koronavíruse, pretože pri pohľade na vianočnú výzdobu sa upokojíte, čo v konečnom dôsledku pomôže psychike. Takže už žiadne výhovorky či ospravedlnenia pred kamarátmi, ale miesto toho vytiahnite zo skrine výzdobu a pustite sa do zdobenia!

Ľudia túžia po radosti

Vzhľadom na aktuálnu situáciu skoré oslavovanie Vianoc odporúča aj newyorská psychologička Melissa Robinson-Brown. „Ľudia túžia po šťastí a radosti. Tento rok bol rokom významného žiaľu a strát: straty slobody, straty času s rodinou, straty príjmov a práce a straty milovaných. Kvôli tomu väčšina z nás hľadá pohodlie a dokonca uzdravenie,“ tvrdí známa expertka. Pre každého človeka je prirodzené, že v náročných chvíľach vyhľadáva oporu v tých podnetoch a momentoch, ktoré v ňom napriek zlej situácii vyvolávajú príjemné pocity. Keďže prichádza jedno z najkrajších období roka, využime to vo svoj prospech a potešme sa trošku skôr, než to robievame zvyčajne.

Američania začali zdobiť už po Halloweene

Čo sa vianočnej výzdoby týka, spomedzi všetkých krajín to jednoznačne vyhráva USA. Ulice miest, ale tiež jednotlivé príbytky, sa často rozžiaria pod obrovským množstvom žiaroviek a kreatívnej výzdoby. Američania zvyčajne začínajú vyťahovať vianočnú výzdobu po Dni vďakyvzdania. No tento rok urobili viacerí výnimku, a práve kvôli pandémii koronavírusu sa pustili do zdobenia podstatne skôr. Prvé domy, naladené do atmosféry najkrajších sviatkov roka, sme mohli vidieť svietiť už po skončení Halloweenu.

Spomienky na šťastnú minulosť

Predčasné zdobenie domovov prináša i ďalšie dve psychologické výhody. Prvou z nich sú spomienky na predošlé roky, keď boli Vianoce spojené so stretávaním sa s blízkymi, večierkami, odhaľovaním prekvapení a spokojným leňošením. Čím skôr si vykúzlite rovnakú atmosféru, tým skôr budete prežívať rovnaké pocity. Hoci sa možno nebudete môcť so všetkými stretnúť osobne, aspoň si urobte videohovor a takto spoločne "zorganizujete" netradičný vianočný večierok.

Pocit kontroly

V týchto neľahkých časoch strácame kontrolu takmer nad všetkým, na čo sme mali v minulosti dosah a mohli to ovplyvniť. Teraz nemožno nič plánovať, netušíme, kedy sa zmení situácia a či nám život (ne)zmenia nové pravidlá. Z toho dôvodu ľudia ocenia druhú psychologickú výhodu, keďže aspoň nad Vianocami získavajú opäť kontrolu. Veď už počas zdobenia sa veci dostávajú do tradičného stereotypu a vieme, že akonáhle sa vrátime domov, všetko sa dostane pod náš patronát podľa scenára, na aký sme si zvykli.