Inšpirujte sa tipmi pre zdravšie Vianoce, ktoré oceníme všetci

Inšpirujte sa tipmi pre zdravšie Vianoce, ktoré oceníme všetci

24.12.2020 | Zdravšie Vianoce | Milan Cigánik

Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí sa v januári postavia na váhu a s hrôzou zistia, že im sviatočné maškrtenie pridalo zopár kilogramov navyše, skúste to tento rok inak.

Existuje hneď niekoľko zaručených spôsobov, ako si jedálny lístok upraviť do zdravšej podoby a zbytočne sa neprejedať. Povieme vám o nich viac.

Jedzte viac zdravých jedál...

...pri príprave vianočného pečiva a zákuskov siahnite po zdravších alternatívach potravín, z ktorých sa pripravujú - bezlepková múka, med, trstinový či kokosový cukor, stévia, nízkotučné mliečne výrobky, horká čokoláda so 70 a vyšším percentom kakaa, olivový či kokosový olej. To sú základné ingrediencie v boji s nadváhou. Na pečenie používajte ovocie, orechy, mak, kokos a iné pochutiny. Aj pri príprave vianočnej tabule sa môžete inšpirovať náhradou podaktorých surovín za ľahšie varianty. Osvedčí sa vám to pri príprave majonézového šalátu, kde pomerne ťažkú majonézu nahradíte bielym jogurtom, nízkotučnou smotanou či sójovou majonézou. K zemiakom pridajte na zľahčenie povedzme varený zeler. Mäso sa dá namiesto vyprážania upiecť v rúre. Ďalšie zdravé sviatočné jedlá možno pripraviť z morčacieho, kuracieho alebo hovädzieho mäsa. Nezabúdajte na pravidelnú konzumáciu čerstvého ovocia i zeleniny. Je ľahké sa ich vzdať, ak sú po ruke chutné, avšak príliš kalorické jedlá. Ovocie a zelenina slúžia na pokrytie dennej dávky vlákniny, ktorá zlepšuje trávenie a zároveň zabezpečuje ľahší posun potravy tráviacim traktom. To je aj pri konzumácii ťažkých pokrmov veľká výhoda.

Nezamieňajte si smäd s hladom...

...aj počas zimných mesiacov je pre ľudský organizmus nesmierne dôležitý pitný režim. Obmedzte sladké sirupy, ochutené minerálne vody a ďalšie nealkoholické nápoje s vysokým obsahom cukru, ktoré ešte viac vyvolávajú pocit prázdneho žalúdka. Doprajte si obyčajnú vodu, klasickú minerálnu vodu ochutenú citrónom a nesladený čaj. Obmedzte pitie alkoholických nápojov na minimum a ak po nich siahnete, stavte ideálne na ľahké vína.

Vyberajte si...

...nejedzte všetko, čo máte pred sebou, len aby to náhodou nevyšlo navnivoč. Prv, než si dáte sústo do úst, opýtajte sa sami seba, či máte vôbec hlad. Ak skladujete doma potraviny, ktoré ani nepatria medzi vaše obľúbené (bonboniéra, cukrovinky a ďalšie), posuňte ich ďalej. Doprajte si výlučne to, čo (z)jete skutočne radi. Jedlo je predsa pôžitok, no nezabúdajte na staré známe: "Všetkého veľa škodí."

Hýbte sa...

...zlepšite si kondíciu pravidelnou fyzickou aktivitou. Počas sviatkov máte dostatok času na to, aby ste si denne vyhradili aspoň polhodinu pre seba a svoje telo. Nájdite si jednoduché pohybové aktivity, akými sú rýchla chôdza, ľahký silový tréning či joga. Už niekoľko minút pohybu denne zlepší kondičku i náladu. Je to dokázané!

Vyvarujte sa prejedania...

...zvyknete jedávať počas sledovania vianočných rozprávok a filmov? Odstráňte tento zlozvyk. Mozog si totiž nestíha uvedomiť množstvo skonzumovaného jedla, a človek ľahko prekročí dennú, odporúčanú dávku kalórií. Veľkým spúšťačom neregulovaného prejedania sa je jedlo, ktoré máte na dosah, respektíve na dohľad. Pri sledovaní televízneho programu si ani nevšimnete, koľko ste toho pojedli. Účinnou radou býva naporciované jedlo v miske, ktoré budete počas sledovania televízie konzumovať. Nemusíte sa tým pádom báť, že zjete viac, než by ste mali. :-)