Aj vegáni majú svoj sviatok. Osláviť ste ho mohli zdravým jedlom

Aj vegáni majú svoj sviatok. Osláviť ste ho mohli zdravým jedlom

02.11.2021 | Vegánstvo | Milan Cigánik

V súčasnej dobe sa čoraz viac dostáva do popredia zdravá výživa. Pre mnohých tvorí neodmysliteľnú súčasť ich životného štýlu.

Medzi ne patrí i vegánstvo, ktoré sa postupne vyprofilovalo z vegetariánstva. Prvý november bol vyhlásený za Svetový deň vegánov. 

Ľudia, ktorí sa považujú za vegánov, zo svojej stravy kompletne vylúčili mäso a všetky živočíšne produkty. Nekonzumujú žiadne potraviny živočíšneho pôvodu, teda ani mlieko a mliečne výrobky, syry, vajcia či med. Rovnako nepoužívajú žiadne veci, vyrobené zo zvierat, ako kožu a kožušiny, vlnu a perie. Pre mnohých je to životný štýl, ktorý sami označujú za jeden z najmierumilovnejších. Prispievajú ním k ochrane zvierat a životného prostredia. Ich filozofiou je neubližovať živým tvorom. Sú však aj takí, ktorí vegánstvo berú ako výzvu vyskúšať niečo nové a snahu zlepšiť svoj zdravotný stav.

Z čoho je zložený ich jedálniček?

Vegáni najčastejšie siahajú po sójových výrobkoch, ako je napríklad syr tofu alebo tempeh, ktoré sú bohatým zdrojom bielkovín a fungujú ako vhodná alternatíva k mäsu. To sa dá nahradiť i seitanom, čo je pšeničný glutén vyrobený z pšeničného lepku. Ďalej konzumujú najmä strukoviny, orechy, celozrnné výrobky, zeleninu a ovocie. Kvôli vylúčeniu mäsových výrobkov však musia dôslednejšie sledovať svoj zdravotný stav. Pri nevhodne zvolenej alebo zle kombinovanej strave môžu trpieť deficitom niektorých látok, akými sú vápnik, jód, vitamíny B12, B6, D, omega-3 mastné kyseliny alebo niektoré nesprávne vyvážené aminokyseliny. V súčasnej dobe sa na tento typ zákazníkov adaptovalo už mnoho reštaurácií, ktoré majú vo svojej ponuke rozličné vegánske jedlá, najmä šaláty, cestoviny, pizzu či burger a svojim hosťom ponúkajú aj kompletné menu.

Svetový deň vegánstva

Svetový deň vegánstva vznikol v Anglicku v roku 1994. Iniciátorkou jeho vzniku bola DJ-ka, speváčka a aktivistka za práva zvierat Louise Wallisová. Anglickú vegánsku spoločnosť založil ochranca práv zvierat Donald Watson v novembri 1944 a Louise Wallisová v nej zastávala funkciu prezidentky. Donald Watson je tiež autorom názvu vegán, rovnako aj loga, ktorý hnutie používa. Slovo vegán je odvodené od slova vegetarián a vegánsky symbol má podobu kvetu - stonky s lístkami v tvare písmena V.

Ako ho oslavujú?

Oslavy Svetového dňa vegánov majú za cieľ povzbudiť a inšpirovať ľudí k tomu, aby konali v prospech zvierat a životného prostredia. Každý rok sa v tento deň po celom svete koná množstvo festivalov a výstav, organizovaných vegánskymi spoločnosťami. Tie usporadúvajú rozličné podujatia, besedy a ukážky varenia. S oslavou tohto dňa môžete začať vo svojej kuchyni aj vy. Stačí ak nahradíte šťavnatý mäsový burger  zeleninovým šalátom. Pri varení skúste vymeniť tradičné maslo za kokosový olej a mlieko živočíšneho pôvodu za sójové, ovsené alebo mandľové. Pozvite svojich priateľov a uvarte im zdravé a chutné jedlo. Dnes už existuje široká ponuka rozličných, čisto rastlinných výrobkov a doplnkov výživy, ktoré môžete zakúpiť aj online na internete.

Aké sú hlavné výhody vegánstva?

 1. Pomáha ľuďom schudnúť.

Rastlinná strava môže byť dôležitým prvkom pri zhadzovaní nadbytočných kilogramov. Jej konzumácia v zdravej úprave je pri chudnutí účinnejšia než u ľudí, ktorí jedia klasickú stravu.

 1. Znižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje funkciu obličiek.

Pri cukrovke druhého typu, ktorá sa pomaly vo svete stáva epidémiou, je mimoriadne dôležité znížiť hladinu cukru v krvi človeka.

 1. Znižuje počet srdcových chorôb.

Srdcové choroby možno zmierniť konzumáciou rastlinnej stravy.  Znižuje cholesterol, krvný tlak a hladinu cukru v krvi. Ich zvýšené hodnoty totiž prispievajú k vzniku srdcovo-cievnych ochorení.

 1. Znižuje riziko vzniku určitých druhov rakoviny.

Až jednej tretine niektorých druhov rakoviny môže predchádzať každý človek sám tým, že do svojho jedálničku zaradí rastlinnú stravu. Vegánska strava je jedným zo spôsobov, ako môžu ľudia znížiť riziko úmrtia na onkologické ochorenie.  

Výroky k svetovému dňu vegánstva:

 • „Ak sa vám nepáči, že sa vám zverejňujú fotografie násilia páchaného na zvieratách, musíte pomôcť zastaviť násilie, nie fotky.“ Johnny Depp
 • „Môj najlepší rok na dráhe bol prvý rok, keď som jedol vegánsku stravu.“ Carl Lewis
 • „Rozhodol som sa vybrať si stravu, o ktorej som si myslel, že maximalizuje moje šance na dlhodobé prežitie.“ Al Gore
 • „Nič neprospeje ľudskému zdraviu a nezvýši šance na prežitie života na Zemi tak, ako evolúcia k vegetariánskej strave.“ Albert Einstein
 • „Odporúčam vegánsku stravu, pretože sa zobudíte a cítite sa skvele!“ Jennifer Lopez
 • „Neviem si predstaviť nič lepšie na svete, ako byť vegánka.“ Alicia Silverstone
 • „Zvieratá sú moji priatelia. A svojich priateľov nejem.“ George Bernard Shaw