Rýchle rady, ktoré počas lockdownu pomôžu vašej psychike

Rýchle rady, ktoré počas lockdownu pomôžu vašej psychike

08.02.2021 | Lockdown a psychika | Iveta Hricková

Žiť niekoľko týždňov v izolácii, ako i (s)trpieť väčšie či menšie obmedzenia pohybu niekoľkokrát do roka, je ťažkou skúškou aj pre psychicky odolných ľudí. 

Pre tých menej odolných je lockdown záťažou, ktorá podstatne zhoršuje ich situáciu. Prinášame vám niekoľko nápadov, ako prísť na iné myšlienky.

Buďte hrdí na to, čo ste prekonali

Pozrite sa na to, aký rok máte za sebou. Vďaka pandémii COVID-19 sa váš život obrátil naruby a vy ste napriek tomu dokázali všetko ustáť. Nová vakcína nám dáva nádej, že sa postupne vrátime k pôvodnému spôsobu života. Buďte teda na seba hrdí, čo všetko ste prekonali, prispôsobili sa novým výzvam a zvládli ich bez väčších problémov. Preto o sebe nepochybujte, ale radšej sa pochváľte za všetko, čo ste ustáli.

Nemyslite na zajtrajšok

Možno v tejto ťažkej dobe trpíte stavmi úzkosti.  Psychológovia odporúčajú zamerať sa na aktuálny deň. Zamyslite sa nad tým, ako si ho spríjemniť, čo by vám urobilo radosť, a aké povinnosti máte splniť. Vymýšľajte si program, aby ste boli stále zamestnaní a netrápili sa obavami. Vďaka tomu sa zbavíte strachu z toho, čo vás čaká v blízkej budúcnosti, kedy sa skončia aktuálne opatrenia, a či sa vôbec situácia upokojí.

Zabudnite na frázu „vrátiť sa do normálu“

Odborníci tvrdia, že lipnutie na minulosti môže súčasnú situáciu ešte zhoršiť. Namiesto upínania sa na to pekné, čo sa kedysi udialo vo vašom živote, mali by ste hľadať pozitíva v tom, čo aktuálne prežívate. Pretože veci nikdy nie sú také zlé, aby na nich nebolo aj čosi pekné. Vezmime si prácu z domu. Hoci si daná forma výkonu vyžaduje zvýšenú sebadisciplínu a silne obmedzuje sociálne kontakty, na druhej strane máte viac voľnosti, nestrácate čas cestovaním do a zo zamestnania, zostáva vám čas na rodinu, oddych.

Zamerajte sa na to, čo máte

V živote nikdy nemôžete mať všetko. Mali by ste sa zmieriť s tým, že občas sa vám niečo nepodarí, alebo že sa situácia nakoniec vyvinie úplne inak, než ste pôvodne chceli. Prestaňte sa preto ľutovať a začnite „hrať s kartami“, ktoré máte v ruke. Môžete sa ozvať ľuďom, s ktorými ste dlhšie nekomunikovali, zapracovať na telesnej kondícii, vyskúšať netradičné, zdravšie recepty alebo objaviť nové hobby.

Negatívne správy potlačte na minimum

Zrazu máme viac voľného času, než tomu bolo pred vypuknutím pandémie koronavírusu. Dlhšie sedíme pri počítači alebo s mobilom v ruke a prezeráme si webové stránky na internete. Nervózne sledujeme spravodajstvo, aby sme sa dozvedeli, čo je nové. Miesto povzbudzujúcich správ bývame konfrontovaní so zhoršujúcou sa situáciou v nemocniciach i zvyšujúcim sa počtom infikovaných. To všetko môže negatívne ovplyvňovať psychický stav. Preto by ste mali obmedziť čas strávený na internete. Cez sociálne siete sledovať iba pár priateľov a správy čítať iba toľko, aby ste boli v obraze, no zároveň sa nimi príliš nezaťažovali.

Buďte milí na seba i svojich blízkych

Dajte si záväzok, že aspoň 3x za deň si urobíte radosť maličkosťou, ktorá vám práve napadne. Ráno si môžete pripraviť horúcu čokoládu, po obede si pustiť obľúbený film alebo album a večer sa porozprávajte s niekým, koho máte radi. Tak, ako si vymýšľate malé radosti pre seba, viete potešiť aj vašich blízkych. Zlepšíte tým celkovú atmosféru doma a vyhnete sa zbytočným hádkam.

Rozprávajte sa s niekým

Súčasná situácia je nebezpečná pre človeka, ktorý žije sám. Pri strate kontaktu s okolím sa u neho môže prehlbovať pocit samoty. Preto je dôležité, aby sa takáto osoba mala každý deň s kým porozprávať. V dnešnej dobe nájdeme kvantum príležitostí, ako zostať v kontakte s rodinou i priateľmi. Máme možnosť telefonovať alebo uskutočniť videohovor, občas sa stretnúť s rodinným príslušníkom, cestou do obchodu sa porozprávať so susedou či obľúbenou predavačkou. Podstatné je, aby človek nezostal sám, izolovaný od ostatných ľudí, a nestrácal kontakt s okolitým svetom.