Spoznajte príznaky vyhorenia v práci, ktorú milujete!
12.12.2020 | Syndróm vyhorenia | Milan Cigánik
Pokiaľ je pre vás práca zároveň vášňou, ľahko sa dostanete do situácie úplnej prepracovanosti a prehliadnete varovné signály, ktoré vás na možné vyhorenie upozorňujú.
Určite poznáte ten pocit, keď zanietene pracujete na svojich zadaniach a celkovo vašej práci venujete prehnane veľa času. Na konci dňa si potom uvedomíte, že nemáte energiu, a to nielen na vaše ďalšie záľuby či domáce povinnosti, no nestíhate sa venovať ani priateľom a rodine. Doľahne na vás pocit vyhorenia zo zvýšenej pracovnej záťaže a netušíte, prečo sa nedokážete sústrediť. Syndróm vyhorenia totiž znižuje produktivitu a vyčerpáva psychicky aj fyzicky, takže sa cítite čoraz bezmocnejší, plní beznádeje, cynickí a rozčúlení. Nakoniec môžete mať pocit, že ste na pokraji síl a nemáte zo seba čo dať.
Permanentná únava a strata energie
Vyhorenie je zahrnuté v 11. revízii Medzinárodnej klasifikácie chorôb ako fenomén z povolania. Neklasifikuje sa ako zdravotný stav. Vyhorenie je definované ako výsledok chronického stresu na pracovisku, ktorý sa nepodarilo úspešne zvládnuť. Podľa tejto charakteristiky býva jedným z hlavných kritérií vyhorenia pocit vyčerpania energie, respektíve úplnej vyčerpanosti. Ide o taký druh únavy, ktorú nie je možné riešiť žiadnym dobrým nočným odpočinkom. Darmo budete celý víkend relaxovať. Akonáhle sa začne pracovný týždeň, pocit vyčerpanosti a vybitia energie sa dostaví späť ako bumerang.
Nebuďte otrokom
Ďalším kritériom vyhorenia je zvýšený duševný odstup od práce, respektíve pocity negativizmu a cynizmu, ktoré s prácou súvisia. Svoj deň teda ukončíte bez pocitu akéhokoľvek úspechu. Riešenie úloh nie je pre vás jednoduché, odkladáte ich a pohltí vás nedostatok motivácie. Negativita a cynizmus súvisia s vyhorením tak, že akonáhle ste vyhorení, zhoršuje sa váš pohľad na život. Stratíte preň zmysel. Syndróm vyhorenia vzniká aj vtedy, ak ľudia majú problémy na pracovisku so spravodlivosťou - či už je to zvýhodňovanie iných kolegov, nerovnosť medzi kolegami, prípadne podvádzanie. Rovnako tiež, keď máte v práci veľa skvelých nápadov, no vaši nadriadení im nevenujú pozornosť a žiadny z nich nezavedú do praxe. Postupom času prídete na to, že ste zbytočne proaktívni a hoci prichádzate s novými víziami, v konečnom dôsledku ich nik neocení.
V práci sa zhoršujete
Treťou kategóriou syndrómu vyhorenia je znížená profesionálna účinnosť, teda menej efektívna práca. Strácate koncentráciu, energiu a emocionálnu investíciu. To vedie k zníženej výkonnosti a zdanlivo ľahké úlohy vám trvajú podstatne dlhšie.
Oslabená imunita
Môžete sa preniesť cez emočné vyčerpanie, ale vaše telo neoklamete. Ak ochoriete alebo sa cítite mizerne, je to signál vášho tela, aby ste prehodnotili zaužívané pracovné návyky a zamerali sa na fakt, ako nezdravo na vás vplýva doterajšie pracovné prostredie. Môže sa to prejaviť rôzne, napríklad bolesťami hlavy, problémami so žalúdkom, svalovým napätím, vysokým krvným tlakom, nachladnutím, chrípkou, ale i poruchami spánku.
Ako ho liečiť?
Akonáhle ste u seba spozorovali nami opísané príznaky vyhorenia, nečakajte a nesnažte sa riešiť daný problém na vlastnú päsť. Vyhľadajte odbornú pomoc a zaobchádzajte s vyhorením rovnako, ako s inými chorobami. Porozprávajte sa so skúseným psychológom o zmenách svojich nálad. Skúste sa odreagovať počas obednej prestávky a nájdite si krátku aktivitu, ktorá odpúta vašu pozornosť. Keď máte pocit, že na vašich pleciach leží priveľa úloh, porozprávajte sa s nadriadeným, či je možné presunúť ich časť na kolegov. Vezmite si pár dní voľna a vymyslite program s cieľom prísť na iné myšlienky. Doprajte si oddych. Jednoducho spomaľte a neponáhľajte sa. Vaše zdravie za to rozhodne stojí.