Zapojte sa do "Ponožkovej výzvy" a dajte svetu vedieť, čo pre vás znamená inklúzia!

Zapojte sa do "Ponožkovej výzvy" a dajte svetu vedieť, čo pre vás znamená inklúzia!

15.03.2022 | Downov syndróm | Redakcia

Polovica marca je tu a už o pár dní, v pondelok 21. marca, budeme oslavovať Svetový deň Downovho syndrómu. Tento deň si na znak podpory ľudí s Downovým syndrómom obúvame rozdielne ponožky.

Symbol rôznych ponožiek nám pripomína, že každý sme iný, no práve to robí náš svet pestrejším a lepším!

Cieľom Ponožkovej výzvy je šíriť povedomie o ľuďoch s Downovým syndrómom. Ich prijatie spoločnosťou, šanca na bežné vzdelávanie, či príležitosť na prácu ešte stále nie je samozrejmosťou. Práve vďaka informovanosti a pozitívnemu príkladu z osobnej skúsenosti môže každý z nás búrať predsudky a pomôcť im, aby sa stali rovnocennými členmi spoločnosti a mohli realizovať vlastné sny – žiť plnohodnotný život.

Témou tohtoročnej Ponožkovej výzvy, ktorú vyhlásila medzinárodná organizácia Down Syndrome Interantional je „What inclusion means“, teda „Čo znamená INKLÚZIA“.

Zapojte sa do kampane aj vy, obujte si 21. marca ponožky rôznych vzorov a veľkostí, odfoťte sa a zdieľate fotku na svojich sociálnych sieťach spolu s vašim vyjadrením: “Čo pre vás znamená INKLÚZIA?”. Použite hashtagy #InclusionMeans #Inkluzia #PonozkovaVyzva #WorldDownSyndromeDay.

Prečo ponožky?

Rozdielne ponožky sa stali symbolom Svetového dňa Downovho syndrómu, pretože chromozóm má tvar ponožky. Dátum 21. 3. je tiež symbolický, keďže ľudia s Downovým syndrómom majú o jeden 21. chromozóm naviac. Čiže tri miesto dvoch. Genetická porucha sa odborne nazýva trizómia 21.