Zbavte sa týchto ranných zlozvykov a budete počas dňa produktívnejší

Zbavte sa týchto ranných zlozvykov a budete počas dňa produktívnejší

12.03.2021 | Produktívnejší deň | Iveta Hricková

Každé ráno pre vás predstavuje veľkú výzvu. Nechce sa vám vstať z postele a pustiť do povinností, kvôli tomu ste málo efektívni a všetko vám trvá podstatne dlhšie. Poznáte to?

Chyba je možno v jednom z piatich zlozvykov, ktoré zabíjajú vašu produktivitu.

Nastavujete si opakované budenie

Viacero ľudí si s obľubou ráno po budíku nastaví ďalšie budenie. Chcú si ešte chvíľku zdriemnuť a majú pocit, že dostali aspoň malý bonus navyše. No v skutočnosti docielite iba to, že sa budete po celé doobedie cítiť ešte ospalejšie. Väčšina budíkov ponúka posunutie zvonenia o päť alebo desať minút. Za tento čas sa dostanete iba do driemot, preto ste po ďalšom zvonení malátnejší. Naučte sa radšej ihneď posadiť na posteľ, chvíľku si poseďte a tento čas využite na pomalé preberanie sa. Druhou možnosťou je, že si budík prestavíte iba raz a posuniete o pätnásť minút, keď si stihnete aspoň trošku pospať a budete sviežejší.

Necháte sa ovládať telefónom

Internet v mobile je nepochybne veľkou výhodou, ktorá nám šetrí čas. No mnoho ľudí si neuvedomuje, že sa stávajú jeho otrokom. Ledva sa zobudia, už čítajú emaily, príspevky na sociálnych sieťach a novinové titulky. Kvôli tomu bývajú od rána zle naladení a prenáša sa to aj do zvyšku dňa. Miesto toho využite ráno na porozprávanie sa s blízkymi alebo čítajte knihu, zacvičte si. Vďaka tomu sa budete cítiť šťastnejšie a s rovnakou náladou sa pustíte aj do plnenia povinností.

Od rána jete sladké jedlá

Ľudia často robia chybu v tom, že od rána jedia veľa cukrov. Urobia si sladké cereálie, k tomu si dajú nejaké ovocie, osladia si kávu a na desiatu si so sebou zoberú sušienky. Takáto veľká dávka sladkostí negatívne vplýva na správne fungovanie organizmu a hormonálne rozpoloženie. Kvôli tomu ste od rána v ráži a akonáhle vám energia vyprchá, prepadne vás hlad. Rýchla únava spôsobuje malátnosť, pričom človek sa len tak poneviera. Potom čakáte na obed, aby ste znova dostali silu a mohli opäť fungovať. Miesto sladkých raňajok si doprajte dostatok bielkovín a veľa čerstvej zeleniny, vďaka čomu sa budete cítiť sviežejšie.

Neumývate si dôkladne tvár

Každé ráno si spojte s totožnými rituálmi, vďaka ktorým sa budete cítiť komfortnejšie. Nezabúdajte do toho zahrnúť aj správnu starostlivosť o svoje telo. Počas noci nám odumiera veľa buniek, preto je obzvlášť dôležité ranné umývanie tváre. Nerobte to bleskovo za pár sekúnd, no dôsledne odstráňte všetky nečistoty. Následne si naneste vhodný krém s účinkami, ktoré potrebuje váš typ pokožky. Ten by mal obsahovať taktiež SPF ochranný faktor, aby ste zabránili poškodeniu pleti vonkajšími vplyvmi.

Ignorujete svoje psychologické rozpoloženie

Ráno máte na starosti desiatky povinností, staráte sa o svojich blízkych, ale pre seba vám nezostane dostatok času. Pritom ide o najdôležitejšiu časť dňa, aby ste sa správne naladili a zamerali na pozitívne myslenie. Vstaňte o desať minút skôr alebo si preorganizujte povinnosti, nech sa môžete venovať aspoň chvíľku len sebe. Pretrieďte si v hlave myšlienky, porozmýšľajte, za čo všetko môžete byť vďační, prečo vás čaká pekný deň. Pustite si hudbu alebo si poseďte pri káve a oddychujte. Uvidíte, že z domu odídete pokojnejší a to tým najlepším spôsobom ovplyvní aj vašu produktivitu.