Aj omyly môžu byť užitočné. Vďaka nim vznikli tieto jedlá

Aj omyly môžu byť užitočné. Vďaka nim vznikli tieto jedlá

28.04.2021 | Jedlá, ktoré vznikli omylom | Iveta Hricková

Varíte, zrazu niečo pokazíte a ihneď máte nutkanie všetko vyhodiť. Ešte pred týmto unáhleným rozhodnutím sa pozrite, či ste náhodou nevymysleli niečo výnimočné. Napríklad potenciálny gastronomický hit.

Boli by ste prekvapení, koľko známych jedál vzniklo práve týmto kurióznym spôsobom.

Zemiakové čipsy

Čipsy (lupienky) vznikli v New Yorku, konkrétne v roku 1853. Šéfkuchár George Crum podával vo vlastnej reštaurácii k jednému z jedál hranolky. Raz mu prišla do kuchyne sťažnosť, že zákazníci nie sú spokojní, pretože sú málo chrumkavé. Nahneval sa a v amoku ich nakrájal na veľmi tenké plátky, ktoré následne vypražil v oleji. Na jeho veľké prekvapenie boli klienti s touto novinkou natoľko spokojní, že ju vychválili aj medzi známymi a z čipsov sa stala špecialita jeho podniku.

Pivo

História piva je stará viac než 10 000 rokov. Kedysi ho pokladali za zdravšiu alternatívu nápojov. Najmä v mestách bola voda v riekach znečistená a kvasený nápoj neobsahoval baktérie, ktoré mohli spôsobiť nebezpečné ochorenia. Historici sa domnievajú, že vzniklo úplnou náhodou - kvôli zlému skladovaniu. Zrno sa dostalo do kontaktu s divokými kvasinkami, tým sa spustil proces fermentácie a základ pre výrobu piva.

Šampanské

Jeden z vinárov v oblasti Champagne sa pokúšal nechať odležať staré víno, ktoré by malo vyššiu hodnotu. Avšak, kvôli malej chybičke sa v ňom spustila druhá fermentácia a tá spôsobila vytvorenie jemných bubliniek. Jeho omyl sa ľuďom zapáčil a na základe tejto skúsenosti začali vyrábať jeden z najobľúbenejších sektov vôbec.

Zmrzlinové kornútky

Lahodná zmrzlina bola obľúbenou letnou pochúťkou mnohých slávnych panovníkov. Málokto vie, že sladké kornútky vznikli až v roku 1904, ako inak, úplnou náhodou. V tých časoch vedľa seba sídlili úspešná zmrzlináreň a pekáreň, ktorej majiteľ piekol vychýrené tenké wafle. V jeden deň sa zmrzlinárovi minuli poháriky na ľadovú pochúťku, preto poprosil o pomoc svojho suseda. Ten vzal waflové cesto, horúce ho stočil do kornútika a odvtedy sa stali našimi neodmysliteľnými sladkými kamarátmi.

Tarte Tatin

Slávny francúzsky koláč sa pripravuje z jabĺk na krehkom ceste a podáva obrátený ovocím na vrch. V hoteli Tatin boli cukrárkami dve vychýrené sestry. Jedna z nich pripravovala jablká do koláča, ale podarilo sa jej ich prevariť. Premýšľala, ako chybu zakamuflovať a pripravila karamel, ktorý dala na spodok pekáča, nech sa ovocie počas pečenia ešte viac nerozvarí. Na to pridala jablká, prikryla cestom a ingrediencie nechala zapiecť. Aby sa koláč nerozpadol, servírovali ho otočený naopak, cestom nadol. Z nepodarku sa razom stala vyhľadávaná pochúťka.

Raňajkové cornflaky

V 19. storočí sa dvaja bratia v Michigane pokúšali vyrobiť nové vegetariánske chuťovky. Pustili sa do experimentovania s kukuricou. Jeden z nich si predpripravil varenú kukuricu a pšenicu, ktoré omylom nechal na slnku a kvôli tomu trošku potuchli. Keďže nechcel prísť o toľko potravín, snažil sa niečo originálne vymyslieť. Výsledok už zrejme tušíte. Vznikli obľúbené cornflaky. :-)

Tofu

O začiatkoch tofu sa dočítate veľa verzií. Dve z nich hovoria, že vzniklo celkom nečakane. Podľa tej prvej kuchárovi kvaplo do sójového mlieka pár kvapiek zrážadla. Keďže o tom nevedel, zmes dal variť, vďaka čomu získal nový, chutný syr. Druhá verzia pojednáva o tom, že do varenej sójovej kaše pridali viac soli, čo spôsobilo jej zrazenie a vznik tofu.

Worchester

Dvojica Angličanov John Wheeley Lee a William Henry Perrins sa pokúšali vyrobiť omáčku na zvýraznenie chuti pokrmov. Prvý pokus im nevyšiel, hotový produkt sa im zdal nechutný. Sud odložili do kúta, kde naň zabudli. Medzičasom pracovali na nových verziách, no ani tie nedopadli najlepšie. V jeden deň otvorili zabudnutý sud a s prekvapením zistili, že vyfermentované ingrediencie im pomohli vytvoriť výborné ochucovadlo, dnes pridávané predovšetkým do mäsitých jedál.