Milujete sladké? Nemusíte sa ho vzdať ani počas Vianoc! Poradíme vám, ako na to

Milujete sladké? Nemusíte sa ho vzdať ani počas Vianoc! Poradíme vám, ako na to

16.12.2020 | Sladké Vianoce | Naďa Trenčanská

Jedným z najväčších pokušiteľov je nepochybne sladké, ktorého je ťažké sa len tak vzdať. Najmä v čase blížiacich sa Vianoc, ktoré sú synonymom hojnosti.

Prečo sa však obmedzovať, keď existujú iné cesty, vďaka ktorým viete svoje sladké chúťky naplniť? 

Človek by si mal užívať život a najkrajšie sviatky v roku bez výčitiek. S Vianocami prichádzajú stoly plné tradičného jedla a množstvo sladkého - od vianočného pečiva až po sladené nápoje. Presne takto vyzerajú Vianoce vo väčšine domácností. Pokiaľ však nič nepreháňame, a zároveň dbáme na vlastné zdravie, nemusíme sa ani špeciálne obmedzovať. V súčasnej dobe existujú možnosti, ako dosiahnuť sladkú chuť bez pridania cukru. Je len na nás, ktorú cestu zvolíme.

Sladké neznamená kalorické

Keď sa povie sladké, hneď vám pred očami stúpa ručička na váhe? Ak ste sa navyše celý rok snažili zdravšie stravovať, môže to byť pre vás stresujúca predstava. No sviatky nemusia znamenať, že vašej snahe je koniec. Majte kontrolu nad množstvom a myslite aj na výdaj energie. Sacharidy váš organizmus potrebuje, je to vlastne malý motor pre celý organizmus. Dobrou radou a ideálnou voľbou v prípade, že si strážite príjem kalórií, ale nežiada sa vám aktivita navyše, sú sladidlá. Mnohí odborníci na výživu sú zajedno v tom, že sladkú chuť netreba z jedálnička úplne vylúčiť. Často stačí vymeniť klasický cukor za náhradné sladidlo, konzumovať menšie porcie a viac zeleniny, všetko doplniť zodpovedajúcou pohybovou aktivitou. Náhradné sladidlá umožnia znížiť energetický obsah potravín a nápojov, tým znížiť množstvo prijatých kalórií pri zachovaní nezmenenej, sladkej chuti potravy. Pôžitok zo sladkej chuti môže ostať plne zachovaný.

,,Light“ ako jedna z alternatív

V čase Vianoc si ľudia doprajú aj viac sladených nápojov. So šalátom a rezňom predstavujú pre nich neodmysliteľnú klasiku. Ak chcete túto „tradíciu“ odľahčiť, vyberte si „light“, respektíve verziu „bez cukru“. Tá má nižšiu alebo nulovú kalorickú hodnotu. Sladidlá sú sladšie ako cukor, viete ich prijímať v menšom množstve a hodnota v kalorickej tabuľke sa nepohne. Voľba nápoja či potraviny s označením „light“ nemá sama o sebe zoštíhľujúci efekt, stáva sa skôr súčasťou lepšej kontroly nad energetickou rovnováhou. Početné štúdie preukázali, že jedinci, ktorí konzumujú „light“ výrobky, dosahujú priaznivejšie výsledky pri redukcii hmotnosti.

Zdravšie a bezpečné maškrtenie

Bez vôní jemnej vanilky, výraznej škorice či chute horkého kakaa a sladkých mandlí si Vianoce ani nevieme predstaviť. Aj sladké vianočné pečivo treba jesť s rozumom a dbať na jeho nutričné hodnoty. Chutné recepty môžete obohatiť o bielkoviny prostredníctvom proteínov, prípadne cukor vymeniť za stéviu alebo náhradné sladidlá. Pre ľudí so zdravotnými ťažkosťami sú sladidlá vhodnejšou i bezpečnejšou cestou, ako si raz za čas vychutnať maškrty. Nízko kalorické sladidlá neovplyvňujú hladinu glukózy v krvi a nezvyšujú ani produkciu inzulínu.

Nevynechajte pohyb

Hoci sviatočné dni väčšinou trávime oddychom, nemali by sme zabudnúť na pohyb. Doprajte si prechádzku na čerstvom vzduchu, alebo si vyberte inú športovú aktivitu, ktorá vám urobí radosť. Majte mieru a vytrvalosť. Ak aj z nastavenej cesty vybočíte, vždy sa z tej kratšej ľahšie a rýchlejšie vrátite späť. Nie je to o obmedzovaní sa a trápení, ale o rovnováhe. V záujme udržania zdravia a zdravej telesnej hmotnosti by si ľudia mali zodpovedne riadiť svoju preferenciu sladkej chuti a vyvažovať množstvo prijatej a vydanej energie nielen počas Vianoc, ale celoročne. Pri výbere sladkých pokrmov treba myslieť tiež na svoj zdravotný stav.