Cestovanie v budúcnosti – vlaky poháňané odpadom
16.01.2021 | Vlaky poháňané odpadom | Iveta Hricková
Železnice sú najekologickejším spôsobom hromadnej dopravy. Ani v tejto sfére však nechcú stagnovať a vymýšľajú nové, modernejšie súpravy, ktoré by boli šetrnejšie k prírode.
V Anglicku by vďaka tomu mali mať už v blízkej budúcnosti vlaky poháňané odpadom.
Pohon na bioodpad
Spoločnosť Ultra Light Rail Partners predstavila na sklonku minulého roka nový prototyp vlaku v ich réžii. Ide o menšie jednovozňové súpravy, slúžiace na prepravu cestujúcich na kratších tratiach. Novinka BioUltra predstavuje najmodernejší spôsob cestovania železnicami. Miesto elektriny totiž tieto súpravy poháňa palivo vyrobené z biologického odpadu. Na jeho výrobu sa používajú zvyšky z kuchyne, ale i ľudské či zvieracie exkrementy. Zo zbytočného odpadu, ktorý nedokážeme využiť iným spôsobom, sa tak razom stáva užitočná vec, vďaka ktorej sa možno správať šetrnejšie k prírode. Nové vlaky vždy natankujú v začiatočnej stanici a na jeden objem následne dokážu prejsť celú trať.
Odvezie viac ľudí
Na svete už máme prvé prototypy takýchto vozňov. Tie boli postavené v prvej polovici minulého roka, no až po viacerých testovaniach ich kompetentní predstavili verejnosti. Zaujímavosťou je, že vlak, o niekoľko metrov dlhší než jeho predchodcovia, dokáže odviezť až 120 pasažierov. To je raz tak väčší počet v porovnaní s minulosťou. Železnice tým ušetria aj na prevádzkových nákladoch. Ďalšie financie získajú vďaka tomu, že vozne sú vyrobené zo špeciálneho ekologického, podstatne ľahšieho materiálu. Hoci sú rozmerovo väčšie, v skutočnosti vážia menej, čiže spotrebujú menšie množstvo paliva.
Zničí aj vírusy
Pri modelovaní vlaku sa doň snažili dostať čo najviac moderných technológií. Chceli ho spraviť šetrnejší k prírode, no zároveň zabezpečiť komfort pre cestujúcich. Interiér je osvetlený špeciálnym UV osvetlením, má zabudovaný systém na čistenie vzduchu a povrchov, ktorý zároveň zabíja všetky vírusy. Na tento nápad prišli kvôli aktuálnej pandémii koronavírusu. Keďže hromadné dopravné prostriedky sú jedným z miest, kde sa môže ochorenie šíriť rýchlejšie, snažili sa podobným problémom predchádzať aj do budúcnosti. Súčasťou vagónov sa stala sofistikovaná, moderná ventilácia a špeciálne tónovanie okien.
Náhrada na kratších tratiach
V Anglicku na podaktorých tratiach naďalej fungujú vozňové súpravy na naftu. Tie vyzerajú obdobne ako staršie slovenské motorové vlaky, ktoré donedávna premávali po niektorých vedľajších trasách. Veľkým problémom je, že väčšina z nich prechádza cez nádherné, prírodné oblasti a tie sa kvôli tomu ničia. Preto po predstavení novinky poháňanej bioodpadom sa britské železnice rozhodli, že už v najbližšom čase začnú všetky staré súpravy nahrádzať modernými. Spoločnosť sa verejne zaviazala, že ich chce postupne úplne nahradiť, a to najneskôr do roku 2040.