Toxický optimizmus na pracovisku. Prečo je škodlivý?

Toxický optimizmus na pracovisku. Prečo je škodlivý?

15.01.2021 | Toxický optimizmus na pracovisku | Iveta Hricková

Často kritizujeme negatívnych kolegov, že nám odoberajú energiu a znechucujú prácu. ALE! Rovnako škodlivý je aj toxický optimizmus, ktorý vás núti pozerať na všetko s veľkou motiváciou a nedovoľuje vám priznať si existujúce problémy.

Čím sa vyznačuje tzv. toxický optimizmus na pracovisku?

  1. Kolegovia vás nútia brať pozitívne legitímne obavy

Niektorým ľuďom dáva poriadne zabrať, ak majú rozprávať o svojich obavách a bolestiach. Keď sa k tomu konečne odhodlajú a zrazu od svojich nadriadených počujú iba to, že sa majú pokúsiť zostať pozitívni, býva to pre nich obzvlášť skľučujúce. Všetci máme právo mať strach a necítiť sa za každých okolností komfortne. Pokiaľ si vás v tomto momente nik nevypočuje a bude vás skôr poučovať o tom, že máte iba zlý pohľad na svet, môže to mať pre vašu psychiku katastrofálne následky.

  1. S budúcnosťou spoločnosti to vyzerá zle, ale nadriadený vás presviedča, že je to v poriadku

Správny šéf musí vedieť zamestnancov upokojiť a správne viesť. Avšak, neznamená to, že by im mal poskytovať falošnú ilúziu o lepšom zajtrajšku, keď už teraz vie, že veci sa nevyvíjajú správnym smerom. Má ich na to postupne pripraviť, aby sa taktiež mohli zariadiť a pripraviť na budúcnosť. Nemôže sa im iba usmievať do očí a s večným optimizmom sľubovať, ako sa všetko na dobré obráti.

  1. Nadriadený si odmieta všímať ťažkosti, ktorými si prešla firma

Väčšina z nás je nastavená tak, že spomína výlučne na tie dobré veci, ktoré za uplynulé obdobie zažili. No dobrá firma nemôže ignorovať ani ťažké časy svojich pracovníkov. Ak ste totiž museli preskákať hneď niekoľko horších situácií, váš nadriadený by sa nemal tváriť, že všetko je v poriadku a v ničom vás to nepoznačilo. Radšej by mal vaše zakopnutia zužitkovať a vyrobiť z nich poučenia do budúcnosti pre seba i ďalších zamestnancov.

  1. Čakajú na vás problémy a kolegovia rozprávajú o pozitívach

Hrozí vám výpoveď, šéf vám chce znížiť plat alebo máte dostať náročnú úlohu, ktorá je nad vaše schopnosti. V praxi celkom bežné. Vy prežívate obrovský stres a kolegovia sa vôbec nesnažia nájsť riešenie, ktoré by vám pomohlo zabrániť daným ťažkostiam. Miesto toho sa usmievajú a upriamujú vašu pozornosť na pozitíva vzniknutej situácie. No vy potrebujete počuť pravdu a chcete vopred vedieť, ako reagovať na kritické momenty. Nedá sa tváriť, že všetko je v absolútnom poriadku, ak to okolo vás vrie.

  1. Hrajú na vás neúprimné priateľstvá

Mysleli ste si, že ste sa dostali do dobrej spoločnosti, našli si super kolegov, ale aj skvelých priateľov zároveň. Sľubujú vám pomoc, chvália vás, no neskôr si poza chrbát vypočujete ich skutočný názor a ten vás môže veru poriadne zabolieť. Lepšie, než mať falošného kamaráta, je čeliť otvorenému nepriateľovi, to treba uznať. Vtedy presne viete, čo od neho môžete očakávať.