Tip pre milovníkov krásnych kvetín! Jedinečná akcia na levanduľových poliach

Tip pre milovníkov krásnych kvetín! Jedinečná akcia na levanduľových poliach

12.07.2021 | Levanduľové polia | Veronika Cechová / Naďa Trenčanská

Fialová všade naokolo. Na pohľad do diaľky nekončiace levanduľové záhony. Levanduľa pestovaná v bio podmienkach rukami slovenských farmárov a farmárok.

No a počas júla dokonca prístupná širokej verejnosti. V rámci podujatia nazbieraj si svoju levanduľu, venovaná aj priamo vám.

                         ✳ prečítajte si tiež: https://instacks.sk/provensalsko-po-slovensky-alebo-levandula-kam-len-oko-dovidi

Nazbieraj si svoju levanduľu

... je podujatie, ktoré prebieha v júli, počas zberného obdobia tejto voňavej rastlinky. Ľudia na celom Slovensku si môžu levanduľu prísť nazbierať do najbližšieho poľa. Naša krajina ich má hneď niekoľko. V Rudave na Záhorí, V Branove na skok od Nových Zámkov, v Tomášikove, na východe - v Moldave nad Bodvou či v dedinke Stankovce, v Kaponi v okrese Trebišov, na Žitnom ostrove, našom jedinečnom úkaze, a v neposlednom rade na Myjave či v obci Trstice v okrese Galanta. Možností je, ako vidíte, veľa.

Ceny sa pohybujú v rozmedzí od 5 do 10 eur, no konkrétne informácie o cene a ostatné podrobnosti sa dozviete priamo na vybranom levanduľovom poli. Ak by ste aj náhodou nemali práve chuť a záujem o samozber, nevadí. Možno vás osloví predstava nádherných fotografií, ktoré si počas výletu môžete urobiť priamo na poli.

Levanduľové produkty

Okrem samotnej levandule prevádzkovatelia polí ponúkajú tiež rôzne produkty, akými sú olejčeky, sirupy či mydlá z levandule. Tie si môžete zakúpiť priamo na mieste počas sezóny alebo v e-shope daných predajcov. Levanduľu pestujú ekologicky a nepoužívajú žiadne chemické postreky. Sami sme sa o tom presvedčili na políčku v obci Trstice, pri našej nedávnej návšteve. Zber tam síce prebieha po prvý rok, no zásady aj pravidlá majú identické s ostatnými pestovateľmi.

Fotografický zážitok a príjemná atmosféra v jednom

Majitelia levanduľových polí vytvorili tieto jedinečné miesta z lásky k prírode a voňavej rastline, ktorá má, podľa nich, široké možnosti využitia. Samotnými výrobkami i atmosférou vo fialkastých moriach tak robia radosť mnohým návštevníkom. Ide o skvelý tip na oddychový výlet. Levanduľové polia často lákajú svadobné páry, pretože si tu môžu zarezervovať fotenie a ozvláštniť svoj veľký deň. Práve fotenie v levanduľových poliach sa v posledných rokoch stalo doslova módnou záležitosťou. Z takýchto fotografií na vás aj po rokoch dýcha vôňa leta i romantiky. Pokiaľ stále nemáte program na nasledujúce prázdninové dni, chcete zažiť a možno ochutnať niečo výnimočné, neváhajte. Na to, aby ste sa aspoň na pár chvíľ preniesli do atmosféry letného Francúzska, nemusíte cestovať do zahraničia. Jeho voňavý dotyk môžete pocítiť aj u nás na Slovensku. :-)

Zdroj foto: Veronika Cechová