Dnes je Svetový deň behu. Poznáte jeho charitatívny rozmer? Zapojiť sa môžete i VY!

Dnes je Svetový deň behu. Poznáte jeho charitatívny rozmer? Zapojiť sa môžete i VY!

04.11.2021 | Svetový deň behu | Milan Cigánik

Beh patrí k najobľúbenejšej pohybovej aktivite a jesenné obdobie je pre túto činnosť ako stvorené. Nepotrebujete k nemu drahý výstroj a prakticky vás nič nestojí. 

Pri príležitosti dnešného Svetového dňa behu sme sa pozreli aj na jeho pozitívne účinky na ľudský organizmus.

Nástroj ku zdraviu

Spolu s chôdzou je beh pre človeka najprirodzenejší pohyb. Pravidelným behaním znižujete riziko depresie a úzkosti. Nielenže eliminuje tvorbu stresového hormónu kortizolu, ale zvyšuje tiež produkciu endorfínov, ktoré vyvolávajú v tele eufóriu. Ak trénujete 3 až 5-krát do týždňa aspoň 45 minút, môže sa to prejaviť aj úbytkom na váhe. Zabehať si môžete kdekoľvek - v okolí jazera, popri rieke, v lese, na hrádzi alebo priamo na vašom sídlisku medzi panelákmi. Pokiaľ sa beh stane vašou každodennou rutinou, po čase zistíte, že vaše kosti a svaly sú silnejšie a telo odolnejšie voči chorobám i stresu. Tieto benefity výrazne zlepšujú celkovú kvalitu života. Majte ale na pamäti, že tak, ako pri iných športových aktivitách, ani s behom to netreba preháňať. Najmä začiatočníci by mali byť opatrní a bežeckú záťaž prispôsobiť svojim schopnostiam.

Behom k podpore proti chudobe

Svetový deň behu má najmä charitatívny rozmer. Pôvodne mal byť oslavou tohto druhu športu, postupne sa však zapojil aj do boja proti chudobe na celom svete. Prvý raz bol vyhlásený v roku 1999 americkým bežcom Billom McDermonttom. V tento deň zomrel pri automobilovej nehode jeho brat a McDermontt mu chcel  týmto spôsobom vzdať úctu. Odvtedy sa po celom svete konajú rôzne charitatívne bežecké akcie. Na ich zabezpečenie bola neskôr založená spoločnosť World Run Day, ktorá organizuje tieto podujatia a poskytuje materiál, potrebný na ich hladký priebeh. V súčasnosti sú všetky propagačné akcie financované výlučne touto spoločnosťou, ktorej jedinými sponzormi bývajú samotní účastníci. Podujatia sú určené pre všetkých bežcov a nadšencov tohto športu. Dobrovoľne venujú peniaze charitatívnym organizáciám po celom svete. Poslaním Svetového dňa behu je propagovať zdravotné výhody behu a zároveň motivovať účastníkov, aby v tento špeciálny deň finančne prispeli na svoju obľúbenú charitu.

K virtuálnemu podujatiu World Run Day sa môžete pridať aj vy. Oslávite tak nielen samotný beh, ale získate aj celosvetovo cenenú medailu. Online registráciou na webstránke www.runday.com získate bežecké číslo a pozvať môžete aj svojich priateľov a rodinných príslušníkov. Zvoľte si vlastnú trasu, bežte a výsledky si nahrajte na internet. Svoju selfie zo Svetového dňa behu uverejnite na Facebooku, Instagrame alebo Twitteri pomocou hashtagu #worldrunday. Platená registrácia zahŕňa i získanie medaile, ktorú vám zašlú poštou po skončení podujatia. Beh môžete absolvovať medzi 8. októbrom a 8. novembrom, vyhodnotenie výsledkov bude zverejnené deň po skončení. Tohtoročná registrácia je už síce uzatvorená, inšpiráciou vám však môže byť do budúcnosti. Dovtedy si môžete zabehať len tak, pre seba i pre lepší pocit.

Beh a jeho účinky na ľudský organizmus

  1. spomaľuje proces starnutia
  2. znižuje telesnú hmotnosť
  3. znižuje hladinu cholesterolu v tele
  4. znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a posilňuje srdce
  5. zrýchľuje metabolizmus
  6. zlepšuje spánok a imunitu voči chorobám
  7. znižuje napätie a agresivitu
  8. pozitívne vplýva na psychiku
  9. zlepšuje emocionálny stav človeka
  10. prispieva k duševnej rovnováhe

 

Tip na film o výnimočnom českom bežcovi

Inšpiráciou k tomu, aby ste začali behať, môže byť i film o českom bežcovi s názvom Zátopek. Austrálčan Ron Clarke v roku 1968 premárnil svoju šancu na olympijskú medailu. Odchádza do Prahy za obdivovaným Emilom Zátopkom. Počas rozhovoru dvoch chlapov sa odvíjajú kľúčové momenty Zátopkovho profesionálneho i osobného života. Príbeh ukazuje prerod chlapca v muža, ktorý v roku 1952 na letných olympijských hrách v Helsinkách získal tri zlaté medaily a zároveň pokoril tri svetové rekordy. Jeho sila vôle dodnes inšpiruje mnohých športovcov na celom svete. Film zobrazuje aj stretnutie Zátopka s jeho osudovou, celoživotnou láskou Danou, ktorú nezlomili športové, ba ani životné prehry.