Mnohí sme sa mýlili! Viete, odkiaľ pochádzajú populárne, medzinárodné jedlá?
13.01.2021 | Odkiaľ sa vzali obľúbené jedlá? | Milan Cigánik
Premýšľali ste nad tým, odkiaľ pochádza pokrm, ktorý práve konzumujete? Jedlá v rôznych podobách sú súčasťou kultúry stravovania po celom svete a často máme mylnú predstavu o ich skutočnom pôvode.
To platí pre rozličné, dnes už medzinárodné jedlá, o ktorých sa domnievame, že sú súčasťou kuchyne konkrétnej krajiny. Pritom ich história môže byť spojená s úplne odlišným štátom.
Prinášame vám prehľad obľúbených jedál, ktorých korene vás (zrejme) prekvapia.
Hamburger
Málokto z milovníkov tejto pochúťky vie, že hamburger pochádza z Nemecka. Prvé fašírky boli vyrobené v 19. storočí z hovädzieho mäsa hamburských kráv, podľa čoho vznikol i názov jedla. Táto lahôdka sa do USA dostala neskôr a až tam získala žemľovú podobu, ktorú tak milujeme.
Hranolky
Chrumkavé hranolky majú pôvod v Belgicku. Podľa miestnej tradície, chudobní dedinčania, žijúci v údolí Meuse, často jedli malé vyprážané ryby, ktoré chytili v rieke. V zimných mesiacoch rieka zamrzla, čo znemožňovalo rybolov, preto začali koncom 16. storočia vyprážať miesto rýb zemiakové strunky. Názov „francúzske hranolčeky“ dostali od amerických vojakov, ktorí sa s nimi stretli počas prvej svetovej vojny. Keďže úradným jazykom belgických vojakov bola francúzština, dali im prívlastok „francúzske“.
Cestoviny
Pre mnohých obľúbená pochúťka je typická pre Taliansko. Tí, ktorí veria, že cestoviny pochádzajú z tejto krajiny, môžu byť mierne šokovaní. Ich pôvod je totiž v Číne. V 14. storočí ich objavil slávny benátsky bádateľ Marco Polo a priviezol do Európy. Taliani vytvorili mnoho ďalších druhov cestovín, ktoré sa preslávili po celom svete.
Sushi
Japonské jedlo sushi je mimoriadne populárne po celom svete, avšak svoj zrod má v juhovýchodnej Ázii, nie v Japonsku. Ľudia si už v staroveku zvykli obaľovať kuracie mäso a ryby do ryže kvôli čerstvosti, aby ho mohli dlhšie konzumovať.
Cheesecake
Predpokladá sa, že tento chutný dezert pochádza z New Yorku. Budete sa ale diviť, že tvarohový koláč predstavili svetu ako prví Gréci. Podával sa ešte počas olympiád a až neskôr sa stal jedným z najobľúbenejších dezertov v USA.
Jablkový koláč
Populárny ovocný zákusok Američanov má zaujímavú históriu. V porovnaní s modernými verziami, tradičný jablkový koláč pochádza zo stredovekého Anglicka a bol známy ako slaný koláč s mäsovou náplňou. Neskôr sa pripravoval nielen z jabĺk, ale i z fíg, hrušiek či dokonca šafranu.
Pavlova torta
Ľahký dezert s krémom a ovocím bol pomenovaný podľa slávnej ruskej baletky Anny Pavlovej, ktorá absolvovala turné po Austrálii a Novom Zélande v roku 1926. Preto niet divu, že obe krajiny si pripisujú zásluhy o jej objavenie. Novšie výskumy naznačujú, že pravá Pavlova torta má korene v Nemecku. Odtiaľ ju nemeckí prisťahovalci priviezli do Ameriky, kde bola zdokonalená do dnešnej podoby. Potvrdzujú to recepty na torte na báze pusiniek podobných Pavlovej. Tie boli zverejnené skôr, než vôbec Anna Pavlová dorazila na zmienené turné.
Šišky
Jedlo pripomínajúce šišky sa podávalo v starovekom Grécku, no v súčasnej podobe ho do New Yorku priniesli až holandskí osadníci. Záznamy datujú existenciu šišiek do polovice 19. storočia, keď Holanďania pripravovali „olykoeks“, alebo mastné koláče v podobe guliek, vyprážaných v bravčovom tuku. Pretože stred koláča sa nepiekol rovnako rýchlo ako vonkajšok, pečivo bývalo občas plnené ovocím, prípadne orechmi. To si nevyžadovalo žiadnu ďalšiu, tepelnú úpravu.
Croissant
Myslíte si, že ste Francúzi, ak viete vysloviť croissant? Toto je jedno z ďalších pečív, ktoré vynašli Viedenčania v Rakúsku. Jeho predchodcom bol „kipferl“ - ranné sladké pečivo v tvare polmesiaca, vyrobené z obyčajných orechov, respektíve z ďalších náplní.