ROZHOVOR s Milanom Bartosom: 6 dôvodov pre „ÁNO“ Moringe

ROZHOVOR s Milanom Bartosom: 6 dôvodov pre „ÁNO“ Moringe

07.01.2021 | Milan Bartos | Dana Šoporová

Svoju reputáciu si Moringa získala najmä vďaka výraznej podpore imunitného systému, silným protizápalovým a antioxidačným účinkom, podpore tráviaceho traktu i účinnému boju proti podvýžive pre obsah výživných látok.

Dnes ju nazývame aj “ Zázračný strom“. Zo stoviek odborných štúdií a článkov, ktorých predmetom sú rôzne účinky Moringy od izotiokyanátov, flavonoidov až po fenolické zložky a ich vzájomnú súhru, sme si vybrali 6 hlavných prínosov dokazujúcich, že pomenovanie “Miracle plant” nie je náhodné. 

Mimoriadne benefity pre ľudský organizmus

V dôsledku našej životosprávy, stresu a neoptimálnej výživy sme náchylnejšie na rôzne skryté, lokálne prebiehajúce zápalové procesy. Tieto dlhodobo sa vyvíjajúce ložiská zápalu vyúsťujú časom do vypuknutia chronických civilizačných ochorení, zdanlivo nesúvisiacich s pôvodnou príčinou. Jedným z významných benefitov užívania Moringy je vysoký obsah antioxidantov a prírodných antibakteriálnych zložiek s protizápalovým účinkom. Listy Moringy majú tendenciu znižovať oxidačný stres a prebiehajúce zápaly, najmä vďaka polyfenolom, vitamínu C, beta-karoténu, kvercetínu a kyseline chlorogénnej. Uvedené látky sú spájané práve s prevenciou chronických ochorení. Flavonoidy kvercetín a kempferol pôsobia synergicky a v kombinácii sú považované za silné protizápalové látky.  
Práve na jeseň a v zime potrebujeme podporiť imunitu viac ako inokedy. Moringa blahodárne pôsobí na telo a rovnako podporuje imunitný systém. Má skvelé liečebné a liečivé schopnosti, pričom obsahujú viac ako 96 rôznych živín, ktoré prirodzene posilňujú imunitný systém. Ten je vďaka Moringe oveľa odolnejší a silnejší. 

Štíhlosť: Anti-obezitné a antidiabetické účinky

Moringa bola v prírodnej medicíne dlhodobo užívaná ako potravina s antidiabetickým účinkom. V jej listoch sa nachádza vysoké množstvo jedinečných izotiokyanátov, ktoré pôsobia proti obezite a zvyšovaniu váhy a preukázaná bola aj ich anti-diabetická účinnosť. K udržaniu vašej línie a zdravia v priaznivých číslach, vyskúšajte siahnuť po nápomocnej sile Moringy pri chudnutí.

Výživa: zdravie tráviaceho traktu

V poslednom období sa neustále zvyšuje počet alergií, intolerancií a celkového dyskomfortu črevného systému. Moringa sa už v ajurvédskom liečiteľstve používala ako účinný prípravok pri rôznych tráviacich ťažkostiach, problémoch so žalúdkom, oslabení pečene a infekciách. Opäť pre vysoký obsah protizápalových látok porovnávaných s farmaceutikami na úrovni nesteroidných protizápalových liekov (ale bez negatívnych vedľajších účinkov). Zaujímavé je aj pôsobenie Moringy ako prírodného antihistaminika. Využívaním naturálnych antihistaminík na dennej báze môžeme jednoznačne dopomôcť k plnohodnotnému životu pri alergiách rôzneho charakteru. Moringa obsahuje jedinečnú kombináciu troch silných antihistaminík – polyfenolov, flavonoidov a antioxidantov v kombinácii s vyššou hladinou Omega-3 mastných kyselín. Keďže alergie, intolerancie a aj HIT sú sprevádzané zápalovými procesmi, užívanie Moringy môže potencovať regeneráciu, hojenie a celkové uzdravenie.

Balans: Nervový systém a dobrá nálada

Moringa obsahuje vysoký podiel proteínov a esenciálnych aminokyselín. Je tiež zdrojom aminokyseliny tryptofánu, ktorá je v našom tele prekurzorom tvorby serotonínu. Serotoním sa nazýva aj “feel-good”  hormón a jeho vyvážená hladina nám dopomáha k pocitu spokojnosti a šťastia. Aby sme sa cítili dobre, potrebujeme aj dostatok energie. Vo výskumných prácach bolo potvrdené, že extrakt Moringy zvyšuje koncentráciu hemoglobínu, množstvo glukózy a rezervy glykogénu vo svaloch a v pečeni. Zároveň znižuje koncentráciu laktátu, triglyceridov a močoviny. Jednoducho povedané, Moringa účinkuje proti únavovému syndrómu a aktivuje energetické zásoby organizmu.

Proti starnutiu: Hormonálna rovnováha a anti-aging efekt

Život ženy sa točí v cykloch a periódach. Či sa nám to páči alebo nie, cyklicky sa u žien striedajú aj nálady a emocionálne búrky s obdobiami väčšieho či menšieho pokoja. Za tieto stavy zodpovedá okrem iného aj hormonálna (ne)rovnováha. Moringa môže byť nápomocná práve pri zmiernení emocionálnych hrotov a vybalansovaní hormonálnych zmien. V období menopauzy a postmenopauzy sa u žien objavujú mnohé menšie či väčšie ťažkosti spájané aj so zmenou hladiny niektorých hormónov.  Moringa potláča sprievodné komplikácie menopauzy, ako potenie, teplotné výkyvy, zmeny nálad či úzkosť. Moringa sa zároveň dlhodobo používa aj na podporu libida a ako jemné afrodiziakum. V období laktácie zvyšuje produkciu kolostra a materského mlieka a tak umožňuje plne si vychutnávať materstvo. V krátkosti – Moringa podporuje ženskosť v každom veku!

Krásne zdravé telo: Ochrana a výživa kože a pokožky

Možno aj vás občas prepadne nostalgia nad stratou prirodzene mladistvého vzhľadu. A hlavne kvôli sebe by sme si chceli uchovať pôvab a krásu čo najdlhšie. Tieto atribúty vyplývajú pochopiteľne z duševnej a fyzickej rovnováhy, ale tak trošku si radi pomôžeme aj dovoleným multinutričným dopingom. A Moringa aj nás presvedčila o svojich kvalitách. Jej antibakteriálne, antifungálne a antivirálne zložky bránia šíreniu kožnej infekcie. Moringa sa využíva pri boji s akné a vyrážkami rôzneho charakteru. Antioxidačné látky, vitamíny a agensy s anti-aging efektom sa dlhodobo budú starať o zachovanie pružnosti pokožky ale aj hĺbkovú výživu či už na tvári alebo pod vlasmi. Olej zo semien Moringy pôsobí ako astringent, podporuje prirodzenú hydratáciu, a dokonca vďaka príjemnej vôni sa využíva pri výrobe parfémov. Ako súčasť dezodorantov dokáže potlačiť nepríjemný pach a pridanou hodnotou je antiseptický účinok. 

Opýtali sme sa za vás

Milan Bartos, pestovateľ Moringy

Bola to šťastná náhoda, ktorá priviedla rodinu Milana Bartosa, otca dcérky Celie, k pestovaniu Moringy na karibskom ostrove Santa Lucia. Dnes sa plantážam s týmto zázračným stromom spolu s manželkou Jarkou venujú už sedem rokov a sú presvedčení, že je to úžasný prostriedok na zlepšenie kvality nášho života.  Na portáli www.moringacaribbean.sk sa pravidelne delí o svoje skúsenosti a rady s touto pozoruhodnou rastlinou. 

Čo vás fascinuje na Moringe? Prečo ste sa jej začali intenzívne venovať?

Keď sme sa v roku 2013 omylom ocitli na dovolenke na karibskom ostrove St. Lucia, všimli sme si, že domáci obyvatelia ostrova nie sú nikdy unavení, majú dobrú náladu a nebývajú chorí. Keďže nepijú kávu, pátrali sme, v čom to bolo. A prišli sme na to, keď mi jeden domorodec ponúkal na predaj Moringu. Tá síce nepôsobí ihneď ako káva, no má dlhodobé povzbudzujúce účinky, a to napriek tomu, že neobsahuje žiaden kofeín ani teín. 

Vy ste pred založením plantáže na ostrove preštudovali množstvo materiálov. Čo ste zistili?

Uvádza sa v nich, že táto rastlina obsahuje 46 antioxidantov plus rekordný počet vitamínov a minerálov. No je dôležité, ako sa s ňou zaobchádza. Musí sa správne sušiť, proces sušenia je najdôležitejší, skladovať, spracúvať. Ostrovania si Moringu sušia doma na zemi alebo aj na streche. My sme ju začali pestovať a vyrábať z nej kozmetiku, špeciálnu čokoládu aj výživové doplnky. Naše výrobky poznajú v Španielsku, Portugalsku, Taliansku, v Spojenom kráľovstve, v Rakúsku, Poľsku aj v Maďarsku.

Aké skúsenosti máte s Moringou vy osobne?

My s manželkou ju užívame vždy po raňajkách vo forme kapsúl a deň tak začíname s vedomím, že sme podporili  svoje zdravie. Prášok z Moringy pridávame do jedál ako korenie a naša dcéra si ho zase rada prisype do smoothie.  Z Moringy pripravujem čaj, v lete ľadový, v zime teplý, a veľmi mi chutí aj moringová čokoláda. Mne napríklad pomohla od urologických ťažkostí a najlepšie je, že Moringou sa nedá predávkovať.


Výživový profil Moringy je naozaj obdivuhodný. Obsahuje:

  •      17x viac vápnika ako je v mlieku
  •      25 x viac železa ako je v špenáteň
  •      15 x viac draslíka ako je v banáne
  •      10 x viac vitamínu A ako je v mrkve
  •       9 x viac proteínu ako je v jogurte
  •      92 rôznych živín
  •      46 antioxidantov
  •      Omega, 3, 6, 9
  •      Zeatín a Vitamín A – Z